Haber Şefi
Zayıflamada yeni yöntem: ‘Mide Botoksu’
Sosyal Medyada Paylaş
11 Ekim 2018
Ferhat Çapar

Zayıflamada yeni yöntem: ‘Mide Botoksu’

Medicana International İstanbul Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Çipe, mide botoksu yöntemine ilişkin şu açıklamalarda bulundu. Çipe, tokluk hissini yemeklerden daha sonra uzatmanın jurnal toplam alınan kalorinin azaltılmasını ve kilo kaybını sağladığını belirterek, “Botoks uygulaması bilindiği gibi, senelerdir kozmetik olarak ciltte kırışıklıkların giderilmesi ve migren tedavisinde de kullanılmaktadır. Endoskopik yöntemle mideye botoks uygulaması mide kaslarının bir kısmının geçici olarak felç edilmesi ve buna alt olarak mide boşalmasının gerçekleşmesi amaçlanır. Hem bu toksinin midedeki açlık ve tokluk hissine etki eden sinirleri etkilediği varsayılmaktadır” dedi. 

Endoskopik yöntemle yapılan botoks uygulamasının günü birlik bir işlem olduğunu ve yaklaşık 15-20 dk sürdürdüğünün altını çizen Çipe, “Operasyon sonrası 1-2 saatlik gözlem sonrası hasta taburcu edilebilir ve jurnal yaşantısına dönebilir. İşlemin beklenen sonucu verebilmesi için diyetisyen gözetiminde gıda ve alıştırma planı uygulaması önemlidir” diye konuştu.

Çipe mide botoksu ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Kimler için uygulanır? 

6 Aylık diyetisyen gözetiminde perhiz ve bedensel egzersizle kilo veremeyenlere ya da tekrarında kilo alanlara,
VKI 25-30 un aşağı olup cerrahi tedaviye uygunsuz hastalara,
Daha önce mide boşalması mide by-pas gibi bir ameliyat olmayanlara,
Yeme hastalığı ve başka bir pankriatit hastalığı olmayanlar,
18 yaşından büyükler için kullanılabilir.

Beklenen kilo kaybı 

5-10 kilo civarında olup, kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Ancak hiç etkisinin olmadığı kişilerde bulunmaktadır. Dolayısıyla bu işlemden sonra hasta uyumu takibi epeyce önemlidir.

Bağlı etkisi var mı? 

Bu operasyon ilk önce ameliyat değildir. Arada Bir geçici bulantı ve kusma görülebilir. Botulinum toksinine karşısında sağduyu olan kişilerde adale güçsüzlüğü eksik görme gibi belirtiler gösterebilir.”  

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2014-2017 EsenMobile Wordpress Mobil Tema by Kemal CIZOĞLU

%d blogcu bunu beğendi: