• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Yüzde 40’a Varan İndirim Yapılan Tavuk Etinin Kilosu 8,5 TL’ye Kadar Düştü

Yüzde 40’a Varan İndirim Yapılan Tavuk Etinin Kilosu 8,5 TL’ye Kadar Düştü

Geçtiğimiz ay yüzde 200 zam gören tavuk eti fiyatlarında, tavukçuların ve vatandaşların tepkisinden sonra yüzde 30-40 indirim yapıldı. Adana Kasaplar Tavuk Balık Eti Şarkütericiler Odası Başkanı Saruhan Yağmur, “Canlı hayvan ihracatının birazcık daha kısıtlanmasını istiyoruz. İhracat kısıtlandığı vakit fiyatlar daha da aşağı inecek, yurttaş evine etini, tavuğunu alıp götürebilecek” dedi.

KİLOSU 8,5 LİRAYA DÜŞTÜ

Döviz kurlarında yaşanan hareketlilikler bütün sektörlerde olduğu gibi tavukçuluğa da yansıdı. Geçtiğimiz ay yüzde 200 zam görebilen tavuk eti fiyatları, ayrıca tavukçu esnafını ayrıca de vatandaşı isyan ettirmişti. Yapılan fırsatçılığın da etkisiyle fiyatı kırmızı et fiyatlarıyla yarışmacı tavuk etinde, gelen tepkilerin arkasından yüzde 40 oranında indirime gidildi. Yapılan indirimlerle tavuk etinin kilosu 20 liradan 8,5-9 liraya kadar düştü.

FİYATLAR DAHA DA DÜŞECEK

Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur, tavuk fiyatlarında yüzde 40 indirim olduğunu ve ilerleyen günlerde fiyatların daha da düşeceğine inandıklarını belirterek, “Tavuk eti fiyatları daha önce 20 liraya dek çıkmıştı. Hazine ve Maliye Bakanı Patent Albayrak ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda devletimize ne dek katkı maddesi yaptığımızı cümbür cemaat görsün. Bizim diğer vatanımız değil. Bunun dövizle alakası yok. Ülkemize sahip çıkmanın zamanıdır” biçiminde konuştu.

“CANLI HAYVAN İHRACATININ KISITLANMASINI İSTİYORUZ”

Tavuk fiyatlarına gösterdikleri tepkiye, üreticilerin kulak vererek yüzde 40 indirime gittiğini vurgulayan Yağmur, “Daha evvelden yem pahalıydı, canlı hayvan ihracatı çok fazlaydı. Bundan dolayı fiyatlar yüksekti. Canlı hayvan ihracatının biraz daha kısıtlanmasını istiyoruz. İhracat kısıtlandığı zaman fiyatlar daha da altında inecek, vatandaş evine etini, tavuğunu alıp götürebilecek” diye konuştu.

“FİYATLAR HALA İSTENİLEN SEVİYEDE DEĞIL”

21 yıldır tavukçuluk yapan Halil Güzergül ise tavuk etine yapılan zamlarla yüzde 200 zam yapıldığında doların 7 buçuk lira civarlarında olduğuna, doların 5,80’lere değin gerilemesine karşın tavuk fiyatlarının halen düşmediğine dikkat çekerek, “Bu konuda yem fiyatlarının ve tavuk eti ihracatının önemli bir şekilde hükümetimiz kadar incelenmesini istiyoruz. Tavuğun fiyatı konusunda incelemeye kesimhaneden yok, yemi fiyatlarından açmak gerekiyor. Nasıl un ihracatına kısıtlama getirildi, canlı hayvan ihracatında da kısıtlama getirilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Bu indirimleri keza imalatçı, ayrıca tavukçu esnafı keza de yurttaş için istediklerini dile getiren Güzergül, “Burada ezilen sürekli yurttaş oluyor. Vatandaş tavukçuya gelip ‘5 kilo tavuk ver’ diyordu, şimdi ‘5 tane üçgenin taban olmayan kenarı ver’ diyor. Birey başı bir tane ayak alabiliyor. Yani fiyatlar hala istenilen seviyede değil” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: