• DOLAR
  5,3119
  % 0,54
 • EURO
  6,0254
  % 0,47
 • ALTIN
  229,2715
  % 0,16
 • BIST
  102.415
  % 0,66
Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, İstifa Etti

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, İstifa Etti

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, Makedonya isminin kullanılması konusunda hükümet içerisinde başlayan tartışmanın peşinde istifa etti. Dışişleri Bakanlığı görevini bir zaman Başbakan Çipras yürütecek.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, Savunma Bakanı Panos Kammenos ile Prespes uzlaşması üzerine ağız dalaşı yaşadığı yoğun geçen bakanlar kurulu toplantısının ardından Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras’a sunduğu istifa dilekçesi kabul edilerek onaylandı.

GÖREVİ ÇİPRAS YÖNETECEK

Kocias’ın, Makedonya ile ilgili anlaşmazlık nedeniyle görevinden istifa ettiği duyuruldu. Dışişleri Bakanlığı görevini bir süre Başbakan Çipras yürütecek.

ÇİPRAS’IN TAVRI BELİRLEYİCİ OLDU

Hükümete yakın kaynaklar Yunanistan’ın önde gelen gazetelerinden olan Kathimerini’ye, Kocias’ın, koalisyon ortağı olan Kammenos’un kendisiyle olan tartışmasında Başbakan Alexis Çipras’ın kendisini desteklememesinden hoşnutsuzluk duyduğunu söyledi.

SUÇLAMALAR YÜZÜNDEN ÜZÜLDÜ

Aynı kaynaklara tarafından, Salı günü toplanan bakanlar kurulunda Kammenos, Kocias’ı Dışişleri Bakanlığı bakımlı fonlarını fena idare etmekle ve Amerikalı milyarder Georger Sorros’un adamı olmakla suçladı. Dışişleri Bakanına yakın olan kaynaklara göre, Kotzias yapılan suçlamalar yüzünden “derin bir endişe” duyması üzerine istifa etti.

“TÜRKİYE İLE SAVAŞ KAÇINILMAZ YOK” DEMİŞTİ

Geçtiğimiz aylarda Alman Der Spiegel’e konuşan Kocias, Türkiye ile barıştırma içinde bir arada bulunmanın alternatifi olmadığını ve iki ülke arasındaki savaşı kaçınılmaz olarak görmediğini belirtmişti.

Kocias, açıklamasında “Barışın ve uzlaşma içinde bir arada bulunmanın alternatifi değil. Fakat bu, her komşumuzun tutumunu ve sorunları çözme biçimini göz önünde bulundurmadığımız anlamına gelmiyor. Bütün komşuların ve en iyi ailelerin sorunları var. Laf konusu sorunlar diplomasiyle, dostça bir şekilde, uluslararası hukukun temelinde çözülmeli” ifadelerini kullanmıştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: