• DOLAR
  5,3147
  % 0,21
 • EURO
  6,0194
  % 0,26
 • ALTIN
  226,9858
  % 0,14
 • BIST
  101.248
  % -0,47
Yolcudan Yüksek Vergi Istek Eden Taksiciler Hakkında Adli ve Idari Işlem Yapılacak

Yolcudan Yüksek Vergi Istek Eden Taksiciler Hakkında Adli ve Idari Işlem Yapılacak

Bakanlık, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 9’ncu maddesine göre vatandaşı mağdur eden taksiciler için, valiliklere “genel dikte” çıkarma konusunda talimatlar verdi.İçişleri Bakanlığı, kısa mesafede gezgin almayan, taksimetre açmayan, artı vergi edinmek için güzergahı uzatan taksicilerle ilgili artan vatandaş şikayetleri üzerine, düğmeye bastı. Bakanlık, bu taksicilere adli ve yönetimsel operasyon yapılması için valilere direktifler verdi.

AMAÇ SORUNLARI EN AZA İNDİRMEK

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat imzalı 81 İl valiliğine gönderilen genelgede, ticari taksilerde yolculuk eden yolcuların güvenilir hizmet almalarını sağlamak ve yaşanabilecek sorunları en üye indirmek için zorunlu tedbirlerin alınması istendi. Genelgede bilhassa son dönemde vatandaşlardan, bir takım ticari taksi şoförleri ile ilgili olarak; kısa ve çok uzun mesafe veya negatif hava koşullarında veya trafiğin yoğun olduğu saatlerde gezgin almadığı, ödeme konusunda (bozuk para) sorun çıkardığı, tanıdık olmayan turistler ilk kez almak üzere ayrı şehirlerden gelenlerin gidecekleri adresleri bilmemelerini fırsat kasten ulaşım güzergahını uzatarak yolculardan yüksek ücret istek ettiği, pazarlık usulü ile taksimetre kullanmaktan imtina ettiği, araç içerisinde yüksek sesle müzik dinlediği, seyir halinde iken cep telefonu ile oyun oynadığı, uzun süreli yüksek sesle konuşarak yolcuları rahatsız ettiği, araç içerisinde sigara içtiği, alkollü iken araç kullandığı, uygun olmayan davranış ve davranışlarda bulunduğunu yönünde şikayet ve talepler geldiği belirtildi.

ŞİKAYETLER BAKANLIĞI HAREKETE GEÇİRDİ

Gelen bu şikayetler üstüne Bakanlık, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 9’ncu maddesinde yer alan “Kanun, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ve öteki mevzuatın verdiği yetkiyi kullanmak ve bunların yüklediği ödevleri yapmak için valiler genel emirler çıkarabilir ve bunları bildiri ederler” hükmüne istinaden, valiliklere “genel dikte” sonuç talimatı verdi.

GENEL EMİRDE KAYDA DEĞER KURALLAR VAR

Valiliklerce çıkarılacak “genel emirde”, vatandaşların kolaylık ve güvenliği için il sınırları içinde ticari taksi şoförlerinin uymaları gereken kurallar şu şekilde sıralanacak:

Kısa veya fazla uzun mesafe ile olumsuz hava koşullarında ya da trafiğin yoğun olduğu saatlerde gezgin almaktan kaçınılmayacak. Ödeme konusunda bozuk para vb. sebeplerden nedeniyle sorun çıkarılmayacak. Bilhassa yabancı turistler ilk kez edinmek üzere farklı şehirlerden gelen vatandaşları gidecekleri adresleri bilmemelerini fırsat mahsus ulaşım güzergahını uzatarak yolculardan yüksek vergi istek edilmeyecek.

SEYİR HALİNDE CEP TELEFONU KULLANILAMAYACAK

Araçlar ihmal edilmiş ve/veya benekli olmayacak. Araç içerisinde yüksek sesle müzik dinlenilmeyecek. Seyir halindeyken cep telefonu ile oyun oynanmayacak, uzun süreli yüksek sesle konuşarak yolcular rahatsız edilmeyecek. Vasıta içerisinde sigara içilmeyecek. Uygun Olmayan tavır ve davranışlarda bulunulmayacak. Araçta pazarlık usulü gezgin ta?ınmayacak. Alkollü iken vasıta kullanılmayacak.

Bu kurallara uymayan şoförlerin saptama edilmesi halinde, Kabahatler Kanunu çerçevesinde adli ve yönetimsel operasyon yapılacak ve zorunlu idari para cezası uygulanacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: