• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Yol kenarına siyanürlü atık boşaltan 2 birey hakkında 5 yıl hapis istemi

Yol kenarına siyanürlü atık boşaltan 2 birey hakkında 5 yıl hapis istemi

Büyükçekmece’de yol kenarına boşalttıkları siyanür taşıyan atık maddeyle 9 adet koyunun telef olmasına niçin olan 2 değişken hakkında “Hayvanlara zarar verecek şekilde çevreyi kasten kirletmek” suçundan 5’er yıla değin hapis istemiyle dava açıldı.

İddianamede olay anlatıldı

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianameye tarafından olay şöyle oldu: Bir şirkette atık madde taşımacılığına arabuluculuk eden yetkili Ramazan K., atık madde taşımacılığı yapan şirkette şoför olan Bülent G.’yi telefonla arayarak kendi araçlarının arızalandığını, Kıraç’tan atık maddeyi almasını araç plakası olarak arızalı plakayı yazdırmasını, aldığı yükü de uygun bir yere boşaltmasını istedi.

Bülent G. de olay günü saat 07.30’da kozmetik şirketine gitgide artarak atık maddeyi tankere yükledi, yoklama eksikliğinden yararlanarak araç plakasını arızalı olduğu söylenen plaka üzerine kaydettirdi, yükle birlikte yola çıktı.

Yükün uzlaşma gereği Gebze’de etkinlik bildiren atık şirketine teslim edilmesi gerekirken, Bülent G. öteki şüphelinin talimatı gereğince atık maddeyi Esenyurt’ta kanalizasyon giderine boşalttı.

Belirsiz Bülent G. saat 09.30’da baştan atık önem olmak üzere bu kere de Silivri’de etkinlik belirten şirkete gitti, atık maddeyi yükleyerek uzlaşma gereği Başakşehir’de faaliyet gösteren atık şirketine götürmek üzere yola çıktı. Ancak Büyükçekmece Kamiloba Mahalllesi Gökçeali Cadde civarında aracı durdurarak belirlenemeyen miktardaki atık maddeyi yol kenarına boşalttı. daha sonra yükü teslim etmesi gereken atık tesisine giderek yükün tamamını boşaltmış gibi evrak aldı.

Atık madde yakınlardaki çay yatağı ve su birikintisine karıştı. Burada müşteki Halim Yenici’nin 9 adet koyunu da bu su birikintisinden içtikleri su nedeniyle öldü.

Halim Yenici elektrik direğinde kaçak olduğu zannıyla TEDAŞ ekiplerine haber verdi. Ama ekiplerin kaçak olmadığını söylemesi üzerine, Halim Yenici belediye ekiplerini haber verdi. İSKİ ekiplerince alınan numuneler üstünde yapılan tahlil raporuna kadar atık maddenin diğer maddeler ile birlikte siyanür içerdiği saptandı.

Çevre ve canlı sağlığını için tehlike oluşturacak şekilde atık maddeleri boşalttılar

Şüpheli Ramazan K. eylem sonrası kozmetik şirketinden düzenlenen belgeyi Gebze’ye götürerek, atık maddenin arızalı araç ile teslim edildiği yönünde belge aldı. Savcılık hazırladığı iddianamede şüphelilerin atılı suçu birlikte işleme kararı aldığını, arıtma tesislerine götürmeleri gereken siyanür dahil zehirli atık içeren maddeleri çevre ve canlı sağlığını için tehlike oluşturacak şekilde boşalttıkları öne sürüldü. İddianamede şüphelilerin 5’er yıla değin hapisleri istendi.

öne çıkan haberler

Yonca Evcimik’ten takipçisine jet yanıt

Büyük bomba! Zico ve Alex

Tarkan’dan eşine yasaklanmış

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: