• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
YÖK Başkanı Saraç’tan ‘dijital değişim’ açıklaması

YÖK Başkanı Saraç’tan ‘dijital değişim’ açıklaması

2018-2019 Yükseköğretim Akademik Yılı başlangıç töreni ve YÖK Üstün Başarı Ödül töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Halk Müziği Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. YÖK Başkanı Saraç, törende yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın himayelerindeki bu törenin çalışma azmini güçlendirdiğini belirterek, “Ülkemiz bugün dünya sahnesinde bir liderlik mücadelesi vermektedir. Mazlumun yanına duruşu, dünya tekellerine aleyhinde koyuşu ve adaletsizliği bir felek olarak belirten küresel sistemi sorgulaması, ülkemizi, idareli ve siyasi saldırılarla aleyhinde karşıya getirmiştir. Yüzyıllardan bu yandan sömürülen, savaşlarla topraklarını, nüfuslarını, kimliklerini kaybeden birçok halkın ve ülkenin tek umudu olan Türkiye’nin hakkın yanında durarak haksıza karşısında verdiği bu mücadelede zafere ulaşması için devletimizin tüm kurumlarının siz Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde kenetlenmesi ve çalışması gerekmektedir. Ülke olarak büyük bir medeniyetin, ihtişamlı bir tarihin, geniş bir coğrafyaya yayılmış yüksek seciyeli Türk milletinin sorumluluğunu taşıdığımızın farkındayız. Bu sorumluluğu yerine getirmemiz ise bilim ve teknoloji alanında daha da güçlenmemize bağlıdır. Bu ise yükseköğretimimizin çağın ihtiyaçlarına yanıt verebilecek bir vizyona sahip olmasıyla mümkündür. Bu düşünceden hareketle Yükseköğretim Kurulu, geçtiğimiz son dört yılda ülkemizin önceliklerini ve bu alanlarda dünyadaki eğilimleri de dikkate alarak çoğu proje planladı ve hayata geçirdi” ifadelerini kullandı.

“CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ, YÜKSEKÖĞRETİM SİSTEMİMİZE ETKIN, SAĞLIKLI VE HIZLI HAREKET EDEBİLME KABİLİYETİ VERMEKTEDİR” 

Cumhurbaşkanlığı sisteminin yükseköğretim sistemine etkin, dinç ve hızlı hareket edebilme kabiliyeti verdiğini söyleyen Saraç, “Yeni sistemin sunduğu imkanları yükseköğretim için bir fırsata dönüştürerek ‘zinde Türkiye’ hedefini, kalıcı tekamül esaslı bir yükseköğretim sistemi yapı ederek desteklemeyi hedefliyoruz. Ülkemizin her alanda bütün bağımsızlık mücadelesi verdiği bu dönemde YÖK olarak rutin bir alıştırma sürecinin ötesinde olduğumuzu tasvir etmek isterim. Bugün YÖK’ün bütün projeleri, kararları ve tüm planlamaları büyük, enerjik ve her alanda egemen Türkiye hedefini destekler mahiyettedir. Devletimizin kaynakları, verimlilik esasında, projeler bazında, sürdürülebilir adımlar ile kullanılmaktadır” açıklamasında bulundu.

“YÖK İÇİN EN ÖNEMLI KAVRAM BİLİMSEL ZEMİNDE ELDE ETMEK ŞARTIYLA DEĞİŞİMİ TEMIN ETMEK, YANİ DEĞİŞTİRMEKTİR” 

Dünyanın şipşak değiştiğini kaydeden Saraç, şöyle konuştu: 

“Teknoloji ve finans dalgalarıyla şekillenen yeni bir dünya düzeni var. Sosyal alanda tüm dünyada büyüyen nüfus, göçler, şehirleşme oranlarındaki seri büyüme, ülkelerde ve toplumlarda önemli kültürel değişiklikleri de beraberinde getiriyor. Dünyanın hemen hemen manâli bir bölümünde hayat şartları ve standartları yükselirken, aynı zaman diliminde dünyanın diğer bir bölümünde de savaş, terör ve gaddarlık hüküm sürüyor. Dolayısıyla yeni idareli ve sosyal modellere gereksinim ortaya çıkmaktadır. giderken ülkemiz dünyanın geniş bir bölümü için “iyiye dair bir umudu” temsilcilik ediyor. Türk yükseköğretimi de dünyadaki teknolojik gelişmelere bağlı olarak; sosyal, idareli ve çevresel ekosistemlerde, bilgiye, yeteneklere ve insanlık paydasında ulusal değerler manzumesine dayalı eğitim anlayışını öne koymakta ve 2023’ün Türkiye’sini şekillendirecek beşeri sermayemizi yetiştirmeye çalışmaktadır.” 

“Bilimin evrenselliği ile bilim tekelleri arasındaki fark gözetmek, bilimin bir zorlama olması ile bilimin bir erdem olması konusunda tercihte bulunmak bizim açımızdan en manâli başlangıç noktasıdır” diyen Saraç, “Dışa bağımlılığın ancak bilimsel ve teknolojik bakımdan zinde, yönlendirilen değil yönlendiren bir Türkiye ile muhtemel olacağını bilmek, yükseköğretim alanında yeni bir politika oluşturmamıza vesile olmuştur. Bu politika, yerli teknoloji hamlemizi de destekleyecek ve bunun altyapısını oluşturacaktır. Cumhurbaşkanımız liderliğinde, zinde Türkiye’nin gücünün daim olması için, Türk akademisinin her zamankinden daha bereketli ve etkin çalışması büyük siklet taşımaktadır. Son yıllarda Yükseköğretim Kurulunun aldığı tüm kararlar, bu süreci desteklemeyi hedeflemektedir ve kısa dönemde bunun olumlu sonuçları görülmeye başlamıştır. YÖK için en önemli kavram bilimsel zeminde edinmek şartıyla değişimi karşilamak, yani değiştirmektir” şeklinde konuştu.

“ÜLKEMİZİN ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTELERİNİ SABIT YOK DEVINGEN BİR KURGU İLE BELİRLEDİK” 

Türkiye’nin kalkınmasının ancak “nitelikli veri” ve “kaliteli insan kaynağı” ile muhtemel olacağına dair inançla o kadar çok projenin hayata geçirildiğine uyarı çeken Saraç, “Bilindiği üzere son 20 yıldır böylece çok ülkede üniversitelerin misyonlarına kadar çeşitlenmesi sağlanmış olmasına ve “araştırma üniversitesi” kavramı yaygınlık kazanmasına karşın ülkemiz ‘tek tip üniversite’ anlayışını sürdürmekte idi. Başkan olarak tahsis edilişimizin akabinde, YÖK olarak sizin talimatınızla başlattığımız ve hukuki süreçlerine öncülük ettiğimiz bir süreçle Türk yükseköğretimini, ihtisaslaşma ve misyon farklılaşması kavramları civarda şekillendirmeye başladık ve ülkemizin araştırma üniversitelerini sabit değil dinamik bir kurgu ile belirledik. YÖK bu üniversiteleri insan kaynağı, kadro ile desteklemektedir. Umudumuz, ilgili bakanlık ve kurumlarının da bu üniversiteleri enerjik yanları ve ülkemiz öncelikleri çerçevesinde kaynak ve fonlarla desteklemesidir. İhtisaslaşmanın öteki ayağı da çoğu Anadolu’da yeni kurulan üniversitelerimizi rekabet ortamına sokarak Bölgesel Kalkınma odaklı üniversitelerin belirlenmesi idi. Bu süreç de başarılı bir şekilde sürmektedir. Geçen sene 5 üniversitemiz tarım, hayvancılık, jeotermal, dokuma, deri ve seramik gibi alanlarda faaliyetlerini yoğunlaştırarak bölgelerine katkı temin etmek için belirli ve tekrar sizin tarafınızdan ilan edilmişti. Bu üniversitelerimize de YÖK olarak kadro takviyesi yapmaktayız. Uzmanlaşma alanlarına göre bu üniversitelerin fonlanması, bölgelerine katkıları için önemlidir. Bu süreçte elde ettiğimiz tecrübe ve galibiyet ile yine bölgesel kalkınmaya katkı maddesi sağlayacak yeni 5 üniversitemizin daha belirlenmesine karşın bir alıştırma başlattık” ifadelerini kullandı. 

Doktora eğitimine yeni bir vizyon getiren 100/2000 projesine ilişkin de Saraç, “Bu proje ile birincil defa YÖK göre ülkemizin öncelikli alanları belirlendi ve bu alanlarda doktoralı insan yetiştirmek nedeniyle 100/2000 doktora Burs Programı başlatıldı. YÖK 100/2000 Projesi gerçekte ‘Geleceğin Türkiye’si için Zinde Nesiller Yetiştirme Projesi’dir. Bu proje ile daha önceki herzamanki doktora alanlarının da birincil kere dışına çıktık” dedi.

“2014 YILINDA 48 BİN OLAN YABANCI ÖĞRENCİ SAYIMIZ BÜYÜK BİR YÜKSELİŞ GÖSTERMEKTEDİR” 

Kalite Kurulunun kurulmasına değinen Saraç, “En nihayet idari ve finansal bakımdan bağımsız Yükseköğretim Kalite Kurulu, başlatmış olduğumuz girişimler sonucunda kuruldu, hukuki zemine kavuştu, çalışmaya başladı. Bu kurum, nitelikli bir yükseköğretim hedefimizin süreçlerini aranjör en kayda değer adım olmuştur” diye konuştu. 

“Yükseköğretimde uluslararasılaşma hedefimizi baştan tanımladık” ifadesini kullanan Saraç, “Dünyanın tüm coğrafyaları ile irtibat içinde olmayı merkeze aldık. İslam ülkeleri coğrafyası ile uzun senelerdir ihmal edilmiş olan akademik ilişkilerimizi güçlendirdik. Uluslararası öğretim üyesi ve öğrenci değişimine fazla siklet veriyoruz; ilk defa proje tabanlı değişimi öne çıkardık. Son dört yılda bakan düzeyinde yaptığımız anlaşma sayısı, önceki 32 yılda imzalanan uzlaşma sayısının iki katından pozitif. 2014 yılında 48 bin olan yabancı öğrenci sayımız büyük bir yükseliş göstermektedir. Bu büyüme sıçrama olarak nitelenebilir. Bunda YÖK’ün son yıllardaki belli üniversite sayımızı artırma gayretlerinin rolü de aşikardır” dedi.

“ÜNİVERSİTELERİMİZDE DİJİTAL DEĞIŞIM ÇALIŞMALARINI HIZLANDIRACAĞIZ” 

“Bugün yeni bir gün, önümüze yeni hedefler ve yeni başlıklar koyuyoruz” ifadesini kullanan Saraç, “Bu seneki başlığımız üniversitelerimizde dijital çağa ayak uydurmak için yeni bir dönüşüm ve bununla ilgili olarak bilgiye ulaşımda dünya üniversitelerinin de çalışmalarını dikkate alarak “açık erişim” çalışmaları olacaktır. Bütün öğrencilerimizin belirlenmiş bir düzeyde dijital okur yazarlığı olsun istiyoruz. Dijitalleşmenin getirdiği imkanları yükseköğretimin o kadar çok alanında kullanmayı ve dijitalleşmenin gücünü toplumun her katmanına eriştirmeyi planlamaya başladık. Teknolojik bağımsızlığı yerine getirmek istiyoruz. Bu sene büyük bir proje ile üniversitelerimizde dijital değişim çalışmalarını hızlandıracağız. Bu konuda da öteki projelerimiz gibi desteklerinizi defalarca hissedeceğimize eminim” biçiminde konuştu.

“MAARİF DAVASI VE TOPLUMUN AYDINLANMA MESELESİ OLARAK BAKMAKTAYIZ” 

Saraç, konuşmasına şöyle devam etti:
“Burada kısaca değindiğim ve değinmediğim böylece çok projeyle, ülkemizin tam bağımsızlığına takviye olacak bilim ve teknoloji hamlesinin altyapısını meydana getirmek için çalıştığımızı betimlemek isteriz. Yetiştirdiğimiz gençlerin keza Türk milletinin, hem İslam aleminin, keza de bütün insanlığın umudu olacağına inanıyoruz. Gençlerimizin bunun için zorunlu bilgi ve donanıma sahip olmaları yanı sıra milletimizin üstün değerlerini temsil edebilecek kabiliyette olmaları için de çalışıyoruz. Bunun için yükseköğretime ve hatta bütün eğitim öğretim süreçlerine bir maarif davası ve toplumun aydınlanma meselesi olarak bakmaktayız. Sizin desteklerinizle; yüksekokul camiamızın ülkemizin kalkınmasına manâli katkılar yapacağına ve ülkemizin teknolojik hür hamlesine önemli destek sağlayacağına inanıyoruz. Yükseköğretim kurumlarımızın milletimizin değerlerine sahip çıkan, inancından zorlama alan, dünyaya açık, bilimin ışığı aşağı yürüyen vatanperver gençler yetiştirmek ve ülkemiz için koyduğunuz 2023 hedeflerine ulaşmak yolunda çalışacağını huzurlarınızda tekraren tasvir etmek istiyorum.” 

Saraç, konuşmasının sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eğitim ve öğretim önceliği ve bu idrak atfettiği önem ve akademiye verdiği katkı ve destekleri için teşekkür etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: