• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Yerli Sürücüsüz Elektrikli Araç Olan Otomod’un İlk Görüntüleri Yayınlandı

Yerli Sürücüsüz Elektrikli Araç Olan Otomod’un İlk Görüntüleri Yayınlandı

Türkiye’de ilk kez kampüs içerisinde mobil kullanım ile çağrılan ve yolcunun seçtiği durağa otonom olarak giden iyice elektrikli araçların ve ulaşım çağrı sisteminin tasarlandığı projenin ilk görselleri ve animasyonu paylaşıldı. Kodeco Kurucusu ve Genel Müdürü Kerem Odabaşı, Otomod’la ilgili yaptığı açıklamada ”Türkiye’nin ihracatına önemli katkı sağlayacak” diye konuştuç

BIRINCIL DENEMELER İTÜ’DE

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörlüğü’nün desteği ile İTÜ Ayazağa kampüsünde aralık ayında ilk denemeleri yapılacak Otomod ve ulaşım altyapısının, ileride, üniversite, hastane ve havaalanı gibi kampüslerde, yayaların kısa uzaklık ulaşımlarını kolaylaştırma nedeniyle kullanılması planlanıyor.

AA muhabirinin edindiği bilgilere tarafından, üzerindeki dedektör ve kameralar ile keza çevresindeki yaya ve araçları algılayacak ayrıca de kendi konumunu belirleyecek zeki araçlarda denetim yazılımları tamamen yerli olanaklarla geliştiriliyor.

ve vasıta trafiğine açık kampüslerde sürücüsüz olarak otonom hareket edecek tamamen elektrikli araçlarda, direksiyon, gaz ve fren pedalları ise bulunmuyor. 4 gezgin kapasiteli sürücüsüz araçlar 45 km/saat en fazla hıza çıkabilecek.

30 AYDA TAMAMLANMASI PLANLANIYOR

“Kampüs İçi Yolcu/Tartma Içeren Çok Fonksiyonlu Elektrikli Otonom Araç” isimli proje, TÜBİTAK TEYDEB 1511 Öncelikli Alanlar Araştırma Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Projeleri Destekleme Programı dahilinde hibe desteği ile gerçekleştiriliyor.

Otonom sürüş, elektrikli vasıta, yazılım geliştirme, simülasyon, stil tasarım, bilgisayar destekli 3 boyutlu tasarım ve prototip üretimi dallarında uzman 20 Türk mühendisin ödev aldığı projenin 30 ayda tamamlanması planlandı.

Otomod’un birincil denemeleri gelecek ay sonunda İTÜ Ayazağa Kampüsü’nde gerçekleştirilecek. İki prototip vasıta ve mobil başvuru çağrı sistemi ile hayata geçirilecek projenin birincil prototip arabulucu ise Kodeco’nun İzmir’deki prototip atölyesinde üretiliyor.

”İHRACATA KATKI SAĞLAYACAK”

İTÜ ARI Teknokent firması FEV Türkiye Genel Müdürü Dr. Taner Göçmez, projelerine ilişkin yaptığı açıklamada, “Geleceğin teknolojileri olarak belirlenen çevrim içi emrindeki, otonom, paylaşılan ve elektrikli araç teknolojilerini bünyesinde barındıran projemizde hedefimiz ulaşımı daha güvenli, basit ve eğlenceli ülkü getirmek. Iyice elektrikli ve otonom aracımızı geliştirirken en ileri teknolojileri kullandık. Projemiz dünya standartlarında bir mühendislik örneği olacak.” ifadelerini kullandı.

Kodeco Kurucusu ve Genel Müdürü Kerem Odabaşı ise, “Kodeco olarak becerikli tasarım ve reformcu teknolojilerle geleceğin akıllı ve çevreci büyük kasaba ulaşımına istikamet verebilme hayalimiz var. Bu proje ile beraber hedefimize içten çok kayda değer adımlar atıyoruz. Bir Türk markası olan Kodeco’nun çatısı altında ticarileştirilecek olan bu otonom kampüs araçları sadece Türkiye değil, dünya pazarında da müşteriler ile buluşarak Türkiye’nin ihracatına kayda değer katkı sağlayacak” dedi.

”HEDEFİMİZ KISA MESAFELİ ULAŞIMA YERLİ BİR YANIT VERMEK”

Projenin dünyada yeni ulaşım konseptlerinin Türkiye’de birincil örneği olduğunu açıklayan proje yöneticisi FEV Türkiye Proje Müdürü Abdullah Umut Doğan da, “Hedefimiz dünya çapında birincil ve son kilometre olarak adlandırılan, toplu taşıma durağından çalışılan binaya ya da katlı otoparktan terminale olan kısa mesafeli ulaşım ihtiyacına yeni ve yerli bir yanit saptamak. Bunu yaparken hem kampüs içi vasıta trafiğine olan ihtiyacı azaltarak ayrıca de tamamen elektrikli bu araçları kullanarak hava kalitesini iyileştireceğiz” diye konuştu.

SİLİKON VADİSİ’NDE BİRİNCİ OLMUŞTU

Ulusal araç ve motor endüstrisinde araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) çalışmalarına katkı maddesi sağlamayı hedefleyen FEV Türkiye, 2011’de kuruldu. Faaliyetlerine İTÜ ARI Teknokent ve Teknopark İstanbul ofislerinde devamlı şirket, 85’i aşkın bilirkişi mühendis kadrosu ile otomotiv sanayine tasarım, simülasyon, motor/araç kalibrasyonu, yazılım geliştirme, hibrit ve elektrikli taşıtlar ile otonom sürüş sistemleri alanlarında mühendislik hizmeti veriyor.

Kodeco ise, enerji bereketli ve zeki özelliklere sahip hafif araçlar geliştirmek nedeniyle TÜBİTAK tekno-teşebbüs desteğini de alarak 2013 yılında kuruldu.

Merkezi Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme Bölgesinde (DEPARK) yer alan Kodeco, ilk olarak ECOTOUR isimli güneş enerjisinden kendini çok miktar etme özelliğinde reformcu bir kampüs aracı ilerletti. Şirket, San Francisco’da yer alan Silikon Vadisi’nde, reformcu ve çevreci araç tasarımıyla Pak Teknolojiler (CleanTech-GCIP) yenilenebilir enerji kategorisi birinciliğini kazanmıştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: