• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Yeniden Yapılandırmanın İlk Taksit Ödemesi İçin Bugün Son Gün

Yeniden Yapılandırmanın İlk Taksit Ödemesi İçin Bugün Son Gün

Millet alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun kapsamındaki borçların peşin ve ilk taksit ödemesi için tanınan vakit bugün dolacak. Ankara Ücret Dairesi Başkanı İlhan Karayılan, “Mükelleflerimizin herhangi bir hak kaybına uğramaması için peşin veya birincil taksit ödemelerini 15 Ekim’e kadar yapmalarını nasihat ediyoruz.” dedi.

15 EKİM’E KADAR UZATILMIŞTI

AA muhabirinin derlediği bilgilere tarafından, kamu alacaklarının baştan yapılandırılmasına ilişkin 7143 sayılı Yapılandırma Kanunu zarfında yapılandırılan borçların birincil taksit ödemesi için verilen vakit, 15 Ekim Pazartesi günü sona erecek. Kanunla, 1 Ekim olarak belirlenen süre, Cumhurbaşkanı Kararı ile 15 Ekim’e (bu tarih dahil) dek uzatılmıştı.

PEŞİN ÖDEYENE YÜZDE 90 İNDİRİM

Kanun kapsamında yapılandırılan alacakların 15 Ekim’e dek peşin ödenmesi halinde, hesaplanan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) tutarından yüzde 90 indirim, yönetimle ilgili para cezalarının aslından da yüzde 25 indirim yapılacak, hem katsayı uygulanmayacak.

Taksitle ödeme seçeneğini tercih eden vatandaşlar da yapılandırılmış borçlarının tamamını peşin ödeyebilecekleri gibi, 1. taksiti süresinde ödeyip kalan taksit tutarlarının tamamını 2. taksit ödeme süresi olan 30 Kasım’a kadar peşin ödemeleri halinde, peşin ödeme avantajlarından yararlanabilecek.

Bu şekilde, ilk iki taksit ödeme süresi içinde (30 Kasım 2018’e değin) peşin ödeme yapılması halinde ise Yİ-ÜFE tutarından yüzde 50 indirim, kapsama alınan idari para cezalarının fiilen yüzde 12,5 indirim yapılacak, ayrıca katsayı da uygulanmayacak.

Ama, yapılandırmadan yararlanabilmek için ilk iki taksitin bütün ve süresinde ödenmesi yük taşıyor. Bir yıllık yılında iki taneden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya yetersiz ödenmesi halinde kanun hükümlerinden kullanma hakkı kaybedilecek.

“ÖDEME YAPMAYI UNUTANLAR İÇİN SON FIRSAT”

Ankara Ücret Dairesi Başkanı İlhan Karayılan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ankara’da düzenleme zarfında 550 bin civarında dilekçe aldıklarını ve şimdiye dek 8 milyar lirayı aşan tutarın yapılandırıldığını bildirdi. 15 Ekim’in, yapılandırmadan yararlanan fakat ödeme yapamayan, ödeme yapmayı unutan mükellefleri için son fırsat olduğunu vurgulayan Karayılan, şunları kaydetti: “Yapılandırılan borçlar Kazanç İdaresi Başkanlığının ‘www.gib.gov.tr’ adresi üzerinden banka kartı/ kredi kartı, banka hesabından havale yöntemi ve tanıdık olmayan ülkede etkinlik belirten bankalara ait kartlar veya ücret dairesi vezneleri ile tahsile yetkili bankalara naklen ya da çekle ödenebilecek. Mükelleflerimizin herhangi bir yargı kaybına uğramaması için peşin ya da birincil taksit ödemelerini 15 Ekim’e değin yapmalarını nasihat ediyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: