• DOLAR
  5,2900
  % 0,12
 • EURO
  6,0040
  % 0,12
 • ALTIN
  228,4183
  % 0,19
 • BIST
  101.742
  % 0,01
Yeni Kaledonya bağımsızlık için sandık başında

Yeni Kaledonya bağımsızlık için sandık başında

Halk Oylaması çalışmaları sırasında ülkenin yerli halkı Kanaklar ve hür yanlısı gruplar tarafından düzenlenen kampanyalarda ”sömürgeci otoritelerin prangalarından kurtulalım” sloganı öne çıktı.

Bağımsızlık yanlılarının oy oranının yüzde 50’nin altında olduğunu belirten gözlemciler, referandum sonucunun Fransa’ya alt kalmak biçiminde çıkabileceğini belirtiyor. 

Halk Oylaması sonuçlarının hafta içinde açıklanması bekleniyor.

Referandumda ayrılık taraftarlarının kazanması durumunda 1977’de Cibuti ve 1980 yılında Vanuatu’dan sonradan Yeni Kaledonya da Fransa’dan bağımsızlığını kazanmış olacak. Somurtkan neticede Fransa ile yapılan uzlaşma gereğince, Yeni Kaledonyalılar 2022 yılından önce yeni bir referanduma gidebilecek.

Fransa’dan her yıl 1,3 milyar avro mali yardım alıyor

Fransa Parlamentosunda iki milletvekili ve iki senatör kadar temsilcilik edilen Yeni Kaledonya, Fransa’dan her sene 1,3 milyar avro mali yardım alıyor. 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkesi için stratejik öneme sahip Yeni Kaledonya’ya mayıs ayında gerçekleştirdiği ziyaretinde Fransa’nın ‘‘Yeni Kaledonya olmadan daha eksik güzel’’ olacağını vurgulamıştı. 

Fransa’nın 1853 yılında ilhak ettiği Yeni Kaledonya, bu tarihten itibaren 1946 yılına dek sömürge bölgesi oldu, 2003 yılına dek da Fransa Denizaşırı Bölgeler Topluluğu içerisinde yer aldı. 2003 yılında gerçekleştirilen anayasa değişikliği sonucu Fransa’ya tabi özerk bir bölge olarak konumlandırıldı.

Yaklaşık 275 bin nüfuslu ve 18 bin 576 kilometrekare yüzölçümüne sahip Yeni Kaledonya’da yerli insanlar Kanaklar nüfusun yüzde 44’ünü oluşturuyor. Hükümet başkanlığını Philippe Germain’in yürüttüğü Yeni Kaledonya’da resmi dil Fransızca, başkent ise Noumea.

öne çıkan haberler

Jennifer Lopez’in pozu olay oldu

Süper Loto talihsizi

Yüzlerce kedisi var

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: