• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Yemen’de Alıkonulduktan 2 Gün Sonra Serbest Bırakılan Türk Heyetinden İlk Açıklama: Kaldığımız Yerden Devam Edeceğiz

Yemen’de Alıkonulduktan 2 Gün Sonra Serbest Bırakılan Türk Heyetinden İlk Açıklama: Kaldığımız Yerden Devam Edeceğiz

Yemen’e insani yardım için giden ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) yakın hükümet güçleri tarafından alıkonulan Türk heyeti serbest bırakıldı. Heyette bulunan bir görevli serbest kaldıktan sonra yaptığı ilk açıklamada, insani yardım için ülkeye gittiklerini ve kaldıkları yerden devam edeceklerini söyledi.

2 GÜN ALIKONULDULAR

Türk heyetinde bulunanlardan bir görevli, insani yardım faaliyeti için geldikleri Yemen’in geçici başkenti konumundaki Aden’de BAE’ye yakın güvenlik güçlerince iki gün alıkonulduktan sonra salıverildiklerini belirtti.

EŞYALARININ BİR KISMINI ALABİLDİLER

Pasaportları ellerinden alındıktan sonra iki gün otelde bekletildiklerini ve dün akşam birkaç saat süreyle ifadeleri alınmak üzere tekrar polis merkezine getirildiklerini aktaran yardım görevlisi, gece saatlerinde pasaportlarını teslim aldıktan sonra serbest kaldıklarını ancak kullandıkları araç ve diğer eşyalarını yarın teslim alacaklarını kaydetti.

KALDIKLARI YERDEN DEVAM EDECEKLER

Yemen’deki insani yardım faaliyetlerine kaldıkları yerden devam edeceklerini söyleyen Türk heyetindeki görevli, alıkonuldukları ilk saatlerden itibaren durumlarıyla yakından ilgilenen Türkiye’nin Sana Büyükelçiliğine teşekkür etti.

NE OLMUŞTU?

Türk heyeti, daha önce Yemen’e 15 Aralık’ta Umman üzerinden giriş yaptıktan sonra ülkenin güneydoğusunda yer alan Seyun ve Marib kentlerinde insani yardım çalışması yaptıklarını, 20 Aralık’ta da ülkenin güneyindeki Aden’e hareket ettiklerini söylemişti.

Aden’e birkaç kilometre kala hükümete bağlı ancak BAE’ye yakın askerler tarafından durdurulduklarını ve daha sonra şehir merkezindeki bir karargaha getirildiklerini ifade eden görevli, burada 3 saati aşkın süre tutulduktan sonra akşam saatlerinde sevk edildikleri polis merkezinde sabaha kadar sorgulandıklarını anlatmıştı.

İnsani Yardım İçin Yemen'e Giden Türk Heyeti Alıkonulduİnsani Yardım İçin Yemen’e Giden Türk Heyeti Alıkonuldu Kaynak: AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: