• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Yavrularını Kaybeden Köpek, 3 Yıldır Ağzında Taşla Geziyor

Yavrularını Kaybeden Köpek, 3 Yıldır Ağzında Taşla Geziyor

Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesi’nde yer alan bir köpek, 3 yıl önce kaybettiği yavrularının yerine koyduğu taşları ağzında taşıyor. Köpeği gören öğrencilerin bütün çabası, bir lahza olsun taşı ağzından bırakmadığı taşı almaya yetmedi.

Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesi’nde yaşayan ve bir öğrenci kulübü göre jurnal bakımı yapılan cadde köpeklerinden biri ağzına aldığı taşları gün baştan başa yanından ayırmıyor. 3 yıl önce bakımı için üniversite içerisinde Kocaeli Üniversitesi Doğa ve Hayvan Severler Kulübü tarafından oluşturulan bakım merkezine alınan “Yıldırım” simli dişi köpeğin ağzının bambaşka noktalarında yaralar olduğu tespit edildi. Yaraların sebebini merak eden kulüp üyeleri, köpeğin aralıksız ağzında taş taşıdığını ve kulübesinin içerisinde de irili ufaklı fazla sayıda taşlar olduğunu saptama ettiler.

NE KADAR UĞRAŞSALAR DA TAŞI AĞZINDAN ALAMADILAR

Yetkililerden konu ile ilgili bilgi bölge kulüp üyeleri, köpeğin bir anda kaybettiği yavruları sebebi ile prolaktin hormonunun yükselmesinden nedeniyle bulduğu taşları yavru olarak benimsediğini öğrendiler. Yerleşke içerisinde öteki köpekler gibi her türlü beslenmesi ve bakımı yapılan köpeğin aralıksız taşıdığı taşlar sebebi ile ağzının değişik bölgelerinde yaralar oluşuyor. Öğrenciler, yemek yerken bile ağzından taşı ayırmayan köpeğin iyileşmesi için çeşitli yöntemler denediklerini ama başarılı olamadıklarını söylediler.

“YAVRULARINI KAYBETTİĞİ İÇİN KESINTISIZ TAŞLARA ANALIK YAPMAYA ÇALIŞIYOR”

Köpeklerin bakımı ile ilgilenen yakından ilgilendiklerini söyleyen Kocaeli Üniversitesi Doğa ve Hayvan Severler Kulübü üyelerinden Hidayet Gürbüz, “Buradaki köpeklerimize kampüsümüzün içerisindeki bazı noktalarda beleme yapıyoruz. bunun dışında bakım alanımız var. Burada zarar görmüş köpeklerimizi alıp bakımlarını yapıyoruz. Şimşeği de ilk kere bakım alanında gördük ve ağzında taşları taşıdığını fark ettik. Yıldırım kampüsümüzün güzel kızlarından bir tanesine. Bakım alanına aldığımızda yaraları vardı. Bugün kulübesine baktığımızda içerisinin taşlarla dolu olduğunu gördük. Taşları almamıza izin vermiyordu. Biz alınca ağlamaya başlıyor, diğer hayvanlardan da koruyor taşları. Herhangi bir taş olması gerekmiyor. Yerde gördüğü bir taşı görüp sahipleniyor. Yemek yerken veya su içerken kabın içerisine bırakıyor. Böyle taşın da yemek yemek yemesini bekliyormuş gibi benzeri. Ondan daha sonra kendi yemeğini yiyor. Yavrularını daha önceden kaybettiği için böyle olduğunu düşündük. Yavrularını kaybettiği için aralıksız taşlara annelik yapmaya çalışıyor” dedi.

“YAVRU ANIDEN DEĞIL OLDUĞU ZAMAN…”

Köpeğin yaşadığı durumun psikolojik olmadığını yavrularını kaybetmesi sonrasında yaşanan hormonel bozukluktan kaynaklandığını belirten veteriner Önder Öztürk, “Bu çoğunlukla annelik iç güdüsünü sağlayan prolaktin hormonunun yüksek olması sebebi ile olur. Anne, yavruları doğduğunda 3-4 her birine küçük dönemdeyken anneden bir anda ayrıldığı için bu hormon kanda yüksek seviyede olur hala. Yavru aniden değil olduğu zaman anne iç güdüsel olarak bir cismi, oyuncağı, taşı alıp yavru yapar. Bu köpeğimizde ona yavru olarak inanmış. Fiilen bu olay psikolojik olayın yanında, hormonel dengesizliğe alt olarak gelişir. Zamanla geçer fakat geçmiyorsa hormonel destekler kullanılabilir. O zaman düşmeye başlar. Eğer düşmüyorsa beşeri ilaçlarla düşürmeye çalışırsınız” diye konuştu.

İşte görenleri şaşkına uğratan o manzara;

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: