• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Yatırım Karşılığı Vatandaşlık Vererek Vergi Kaçırma ile Mücadele Çabalarını Baltalayan Ülkeler Açıklandı

Yatırım Karşılığı Vatandaşlık Vererek Vergi Kaçırma ile Mücadele Çabalarını Baltalayan Ülkeler Açıklandı

Idareli İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), yatırım karşılığı vatandaşlık veya belirsiz oturum vererek ödenti kaçırma ile uğraş çabalarını baltalamakla suçladığı 21 ülkeyi kamuoyuna açıkladı. Kara listede Malta, Monako ve Kıbrıs gibi Akdeniz ülkeleri de var; Katar, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi Körfez ülkeleri de.

OECD’nin Salı günü yayımladığı rapor dahilinde 100 ülkenin vatandaşlık ve belirsiz oturum programlarını inceledi. Paris merkezli kuruluş 21 ülkenin, yurt dışındaki mali varlıklardan gelen kazanç üzerinden eksik ücret aldıkları ve yargı tanıdıkları kişilere bu ülkelerde kayıtlı bir vakit yaşama zorunluluğu getirmedikleri için seçildiklerini açıkladı.

İKİNCİ VATANDAŞLIKLAR KÖTÜYE KULLANILABİLİR

OECD’ye göre yabancılar, vakıf fonlarına bağış yaparak ya da mülk veya devlet tahvilleri alarak, daha önce hiç yaşamadıkları ülkelerin vatandaşları olabiliyorlar. Raporda bu durumun, vatandaşlığı ticari bir mala indirgeyen 3 milyar dolarlık bir pazara dönüştüğü uyarısı yapıldı. OECD’ye göre, ikinci vatandaşlıklar, yurt dıştan tutulan varlıklarını sır olarak saklamak isteyenler göre kötüye kullanılabilir.

MALTA’YA ILGI YOĞUN

Raporda bilhassa Avrupa Birliği üyesi olması sebebiyle Malta’ya ilginin yoğun olduğu belirtiliyor. 2014’ten beri 700’den pozitif birey bu nesil yollarla Malta vatandaşlığı aldı. Bu kişilerin çoğu Rusya, diğer eski Sovyet Cumhuriyetleri, Çin ve bazı Orta Doğu ülkelerinin vatandaşları.

KARAYİP ÜLKELERİ DE LİSTEDE

OECD’nin kara listesinde Karayip ülkeleri de var. Bu ülkeler arasında Antigua ve Barbuda, Bahamalar, Dominika, Grenada, Saint Lucia, Saint Kitts ve Nevis Adaları da bulunuyor.

Listedeki diğer ülkeler ise Bahreyn, Kolombiya, Mauritius, Montserrat, Panama, Katar, Malezya, Seyşeller, Turks ve Caicos Adaları, Birleşik Arap Emirlikleri ve Vanuatu.

OECD’ye göre bu tür programlar, suçlulara ya da yaptırımlardan kaçan meslek insanlarına açık ülkü gelebileceği için siyasetçiler, güvenlik teşkilatları ve istihbarat birimleri arasında endişeye yol açıyor.

AB’DE SON 10 YILDA 6 BİN KİŞİYE VATANDAŞLIK VERİLDİ

Transparency International (Uluslararası Şeffaflık Derneği) ve Global Witness (Küresel Şahit) adlı sivil toplum kuruluşları, geçen hafta yayımladıkları iki taraflı raporda, AB’de son 10 yılda şeffaf olmayan koşullar aşağıda 100 bin kişiye süresiz oturum, 6 bin kişiye de vatandaşlık verildiğini yazdı. Bu programlar aracılığıyla, son 10 yılda takriben 25 milyon euro aracısız olarak yabancı yatırımın AB’ye aktığı kaydediliyor.

BBC

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: