Yatağını ayıran kocaya tazminat

Yatağını ayıran kocaya tazminat

Muğla’nın Bodrum ilçesinde yaşamış bir bayan, Aile Mahkemesi’ne müracaat ederek boşanma davası açtı. Kocasının yatağını ayırarak, cinsel ilişkiden kaçındığını öne süren şikayetçi bayan, manevi tazminat talep etti. Davalı kocayı da dinleyen mahkeme, tarafları boşayıp, manevi tazminat talebini reddetti. Davacı kadın kararı temyiz edince devreye Yargıtay 2. Hukuk Dairesi girdi.

Yargıtay’ın geçtiğimiz günlerde verdiği kararında; Türk Medeni Kanunu’nun 174/2. maddesi boşanmaya sebebiyet vermiş olaylar yüzünden karakter hakları saldırıya uğrayan tarafın kusurlu olandan manevi tazminat isteyebileceği hatırlatıldı. Davalı erkeğin cinsel yükümlülüklerini yerine getirmeyerek davacıyla öbür yattığına dikkat çekilen kararda şu ifadelere yer verildi:

“Davalı erkeğin gerçekleşen bu kusurlu (yatağını ayırma) davranışı davacı kadının kişilik haklarına hücum teşkil eder. Türk Medeni Kanunu’nun 174/2. maddesi davacı bayan yararına oluşmuştur. O halde mahkemece, tarafların sosyal ve ekonomik durumları, tazminata olan fiilin ağırlığı ile hakkaniyet kuralları dikkate alınarak şikayetçi bayan yararına yerinde miktarda manevi tazminata hükmedilmesi gerekirken, bu yönün dikkate alınmaması içten olmayıp bozmayı gerektirmiştir. Aile Mahkemesi’nin kararının bu sebeple bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir” denildi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (04.11.2018)

daha pozitif video için

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: