• DOLAR
  5,2899
  % 0,24
 • EURO
  5,9677
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3228
  % 0,48
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Yaşlılığı gösteren 9 biyolojik belirti

Yaşlılığı gösteren 9 biyolojik belirti

Yapılan araştırmalara göre aralarında insanların da bulunduğu memeli canlılarda yaşlanma emaresi olarak kabul edilen dokuz faktör şu şekilde belirtildi:

Yaşlılığı gösteren 9 biyolojik belirti

DNA’DAKİ HASAR BİRİKİYOR

Yaşlanmayla birlikte iletim sürecindeki hatalar artıyor. Ve bu hatalar hücrelerde birikiyor. Genetik istikrarsızlık, kök hücrelere zarar verebiliyor. Hatalar biriktikçe, kanserli hücrelere bile dönüşebiliyor.

KROMOZOMLAR YIPRANIYOR

DNA zincirlerinin ucunda kromozomları koruyan kapak gibi yapılar bulunuyor. Bunlara telomer denilirken, yaşlandıkça bunlar yıpranıyor ve kromozomlar korumalarını kaybediyor. Bu da hatalı bir şekilde kopyalanmaları anlamına geliyor ve sorunlara yol açabiliyor.

Yaşlılığı gösteren 9 biyolojik belirti

HÜCRESEL DAVRANIŞLARI ETKİLENİYOR

Vücutta DNA ifadesi adı bahşedilen bir süreç yaşanıyor. Bu süreçte kayıtlı bir hücredeki binlerce gen, hücrenin ne yapacağını belirliyor. Mesela hücrenin, bir cilt hücresi mi yoksa bir beyin hücresi mi olacağı böylelikle belirleniyor. Vakit ve yaşam biçimi bu talimatların nasıl verildiğini etkiliyor. böylece hücreler yapmaları gerekenden bambaşka davranabiliyorlar.

GÖZENEKLI OLAN YENILEME KAPASİTESİ YİTİRİLİYOR

Hücrelerdeki hasarlı unsurların birikmesini önlemek için vücutlar sürekli olarak hücresel stokunu yenileme kapasitesine sahip. Ama bu kapasite yaşlandıkça azalıyor. sonra hücreler işe yaramayan ya da toksik proteinleri biriktirmeye başlıyor. Bunların bazıları Alzheimer ve Parkinson hastalıklarıyla ve kataraktla ilişkilendiriliyor.

Yaşlılığı gösteren 9 biyolojik belirti

HÜCRE METABOLİZMASI KONTROLÜ YİTİRİYOR

Zamanla hücreler, yağ ve şeker gibi maddeleri işleme kapasitelerini kaybediyor. Hücrelerin alınan besinleri düzgün bir şekilde metabolize etme yeteneği ortadan kaybolunca, şeker hastalığı gibi hastalıklar ortaya çıkabiliyor. Daha yaşlı vücutlar bundan böyle yenilen her şeyi işleyemiyor.

MİTOKONDRİLERİN FAALİYETİ DURUYOR

Mitokondri, hücrelere enerji sağlıyor, ama yıllar geçtikçe etkinliklerini kaybediyorlar. Mitokondrilerin iyi çalışmaması DNA’ya hasar veriyor. Bir Takım çalışmalarda, mitokondri faaliyetini tamir etmenin, memelilerde ömrü uzattığı sonucuna varıldığı bildiriliyor.

Yaşlılığı gösteren 9 biyolojik belirti

HÜCRELER ZOMBİYE DÖNÜŞÜYOR

Bir hücre aşırı hasar görünce, diğer hasarlı hücrelerin üremesini önleyen bir vasıta olma özelliğini kaybediyor. Bölünmeye devam ediyor oysa ölmüyor.

KÖK HÜCRELERİN ENERJİSİ BİTİYOR

Yenilenme potansiyelindeki azalış, yaşlanmanın en karakteristik unsurlarından biri. Kök hücreler yoruluyor ve yenilenme fonksiyonlarını kaybediyorlar.

Yaşlılığı gösteren 9 biyolojik belirti

HÜCRELERİN BİRBİRLERİYLE İLETİŞİMİ SONA ERİYOR

Hücreler kesintisiz birbirleriyle iletişim halinde, fakat bu kapasite zamanla azalıyor. Bu da iltihaplanmada artışa yol açıyor ve “diyaloğun” önündeki sorunları büyütüyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: