• DOLAR
  5,3121
  % 0,63
 • EURO
  6,0105
  % 0,77
 • ALTIN
  226,4565
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
Yargıtay’ın Kocasını Tülbentle Öldüren Kadın İçin Verdiği Karar Akıllara Çilem Doğan’ı Getirdi

Yargıtay’ın Kocasını Tülbentle Öldüren Kadın İçin Verdiği Karar Akıllara Çilem Doğan’ı Getirdi

Yargıtay’da fazla konuşulacak bir karara imza atıldı. Yargıtay Cinayet Genel Kurulu, senelerdir dayak yediği kocasını tülbentle boğarak öldüren kadına “meşru müdafaa” sebebiyle verilen temize çıkma kararını bozdu. Karar, kendisini fuhuş yapmaya zorlayan kocasını öldürüp peşinde serbest kalan Çilem Doğan’ı akıllara getirdi. Bu karar Doğan’ı da etkileyebilir.

EVE ALKOLLÜ GELİP KARISINA CİNSEL İSTİSMARDA BULUNDU

Durum, Eskişehir’de 7 sene önce yaşandı. Birlikte yaşadığı babası, çocukları ve 27 yıllık eşini sıkça dövdüğü, kesintisiz alkol alarak tehdit ettiği şahit ifadelerine de yansıyan Yaşar D, durum günü saat 23.00 sıralarında alkollü geldiği evinde karısı Zarife D’ye cinsel istismarda bulundu. Zarife D’nin aleyhinde koyması üzerine şiddete başvuran Yaşar D, karısını satmakla da korkutma etti.

KOCASINI BOĞAN KADIN TUTUKLANDI

Kocasının kendisini tülbentle boğmaya çalıştığı sırada elinden kurtularak, alkolün etkisindeki kocasını boğduğunu anlatan kadın tutuklandı.

15 YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan Zarife D, 2011’de önce ömür boyu hapis, ardındaki da hafifletici nedenleri göz önünde bulundurularak 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

AVUKATLAR KARARI TEMYİZE GÖTÜRDÜ

Zarife D’nin avukatları, cezaya itiraz ederek kararı temyize götürdü. Yargıtay 1. Canice Dairesi, 2003’te olayda meşru müdafaa hükümlerinin uygulanmadığı gerekçesiyle kararı bozdu.

CİNAYETİN MEŞRU MÜDAFAA SONUCUNDA İŞLENDİĞİ GEREKÇESİYLE TEMIZE ÇIKMA ETTİ

Bozma kararı sonrası bitmiş Eskişehir 2. Ağır Suç Oluşturan Mahkemesinde yargılanan kadın, olayın yasal müdafaa sonucunda işlendiği gerekçesiyle temize çıkma etti.

Bu kararın da yöntem yönünden temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulunun gündemine geldi.

KADININ KOCASINI UYURKEN BOĞDUĞU KANISINA VARILDI, BERAAT KARARI BOZULDU

Canice Genel Kurulu, lokal mahkemenin beraat kararını bozdu. Zarife D’nin dayak yemesi, aralıksız alkol alan kocası tarafından cinsel saldırıya uğraması, tehdit edilmesi gibi nedenler bulunmasına rağmen, otopsi raporunda vefat esnasında boğuşma izi bulunmaması nedeniyle kadının kocasını uyurken boğduğu kanısına vardı.

Kurulun, tarafların tartışmasının saat 23.00’ten sonra yatak odası, boğmak suretiyle ölüm olayının ise oturma odasında saat 05.00 sıralarında gerçekleştiği şeklindeki tespitleri dikkate aldığı öğrenildi.

Otopsi raporu doğrultusunda, 1,80 boyunda 85 kilo ağırlığındaki, fiziken kendisinden daha zinde olan kocasını boğuşma sırasında boğma imkanı bulunmadığı tespitinin yapıldığı belirtildi.

Kurulun kararı, aleyhe temyiz olmadığı için kadına verilen temize çıkma kararını etkilemeyecek ancak bundan sonraki yasal müdafaa nedeniyle bahşedilen temize çıkma kararlarında emsal nitelik taşıyacak.

Çilem Doğan

ÇİLEM DOĞAN BAĞIMSIZLIK BIRAKILMIŞTI

Adana’da kocası tarafından güç uygulandığı ve fuhuş yapmaya zorlandığı iddiasıyla kocasını öldürmek suçuyla yargılanan ve 15 sene hapse mahkum edilen bir çocuk annesi Çilem Doğan, eyleminin ‘yasal müdafaa’ sınırları içinde değerlendirilip, ‘adli yoklama şart’ uygulanması ile birlikte 50 bin TL’lik kefaletle serbest bırakılmıştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: