• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Yargıtay’ın Kocasını Tülbentle Öldüren Bayan İçin Verdiği Karar Akıllara Çilem Doğan’ı Getirdi

Yargıtay’ın Kocasını Tülbentle Öldüren Bayan İçin Verdiği Karar Akıllara Çilem Doğan’ı Getirdi

Yargıtay’da fazla konuşulacak bir karara imza atıldı. Yargıtay Cinayet Genel Kurulu, yıllardır dayak yediği kocasını tülbentle boğarak öldüren kadına “meşru müdafaa” nedeniyle verilen beraat kararını bozdu. Karar, kendisini fuhuş yapmaya zorlayan kocasını öldürüp gerisinde hür kalan Çilem Doğan’ı akıllara getirdi. Bu karar Doğan’ı da etkileyebilir.

EVE ALKOLLÜ GELİP KARISINA CİNSEL İSTİSMARDA BULUNDU

Durum, Eskişehir’de 7 sene önce yaşandı. Birlikte yaşadığı babası, çocukları ve 27 takvim eşini sık sık dövdüğü, kesintisiz içki alarak tehdit ettiği şahit ifadelerine de yansıyan Yaşar D, olay günü saat 23.00 sıralarında alkollü geldiği evinde karısı Zarife D’ye cinsel istismarda bulundu. Zarife D’nin aleyhinde koyması üstüne şiddete başvuran Yaşar D, karısını satmakla da tehdit etti.

KOCASINI BOĞAN KADIN TUTUKLANDI

Kocasının kendisini tülbentle boğmaya çalıştığı sırada elinden kurtularak, alkolün etkisindeki kocasını boğduğunu anlatan bayan tutuklandı.

15 YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Eskişehir 2. Ağır Suç Oluşturan Mahkemesinde yargılanan Zarife D, 2011’de önce ömür boyu hapis, ardındaki da hafifletici nedenleri göz önünde bulundurularak 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

AVUKATLAR KARARI TEMYİZE GÖTÜRDÜ

Zarife D’nin avukatları, cezaya itiraz ederek kararı temyize götürdü. Yargıtay 1. Cinayet Dairesi, 2003’te olayda meşru müdafaa hükümlerinin uygulanmadığı gerekçesiyle kararı bozdu.

CİNAYETİN YASAL MÜDAFAA SONUCUNDA İŞLENDİĞİ GEREKÇESİYLE BERAAT ETTİ

Bozma kararı sonrası her tarafta Eskişehir 2. Ağır Canice Mahkemesinde yargılanan bayan, olayın meşru müdafaa sonucunda işlendiği gerekçesiyle beraat etti.

Bu kararın da yöntem yönünden temyiz edilmesi üstüne dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulunun gündemine geldi.

KADININ KOCASINI UYURKEN BOĞDUĞU KANISINA VARILDI, BERAAT KARARI BOZULDU

Cinayet Genel Kurulu, yerel mahkemenin temize çıkma kararını bozdu. Zarife D’nin dayak yemesi, aralıksız içki bölge kocası kadar cinsel saldırıya uğraması, tehdit edilmesi gibi nedenler bulunmasına karşın, otopsi raporunda vefat sırasında boğuşma izi bulunmaması sebebiyle kadının kocasını uyurken boğduğu kanısına vardı.

Kurulun, tarafların tartışmasının saat 23.00’ten daha sonra yatak odası, boğmak suretiyle ölüm olayının ise oturma odasında saat 05.00 sıralarında gerçekleştiği şeklindeki tespitleri dikkate aldığı öğrenildi.

Otopsi raporu doğrultusunda, 1,80 boyunda 85 kilo ağırlığındaki, fiziken kendisinden daha dinç olan kocasını boğuşma sırasında boğma imkanı bulunmadığı tespitinin yapıldığı belirtildi.

Kurulun kararı, aleyhe temyiz olmadığı için kadına bahşedilen temize çıkma kararını etkilemeyecek ama bundan sonraki yasal müdafaa sebebiyle bahşedilen beraat kararlarında emsal nitelik taşıyacak.

Çilem Doğan

ÇİLEM DOĞAN ÖZGÜRLÜK BIRAKILMIŞTI

Adana’da kocası tarafından güç uygulandığı ve fuhuş yapmaya zorlandığı iddiasıyla kocasını öldürmek suçuyla yargılanan ve 15 yıl hapse mahkum edilen bir çocuk annesi Çilem Doğan, eyleminin ‘meşru müdafaa’ sınırları içinde değerlendirilip, ‘adli yoklama şart’ uygulanması ile birlikte 50 bin TL’lik kefaletle hür bırakılmıştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: