• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Yargıtay’ın Kocasını Tülbentle Öldüren Bayan İçin Verdiği Karar Akıllara Çilem Doğan’ı Getirdi

Yargıtay’ın Kocasını Tülbentle Öldüren Bayan İçin Verdiği Karar Akıllara Çilem Doğan’ı Getirdi

Yargıtay’da çok konuşulacak bir karara imza atıldı. Yargıtay Cinayet Genel Kurulu, yıllardır dayak yediği kocasını tülbentle boğarak öldüren kadına “yasal müdafaa” sebebiyle verilen temize çıkma kararını bozdu. Karar, kendisini fuhuş yapmaya zorlayan kocasını öldürüp ardından özgürlük kalan Çilem Doğan’ı akıllara getirdi. Bu karar Doğan’ı da etkileyebilir.

EVE ALKOLLÜ GELİP KARISINA CİNSEL İSTİSMARDA BULUNDU

Olay, Eskişehir’de 7 sene önce yaşandı. Birlikte yaşadığı babası, çocukları ve 27 yıllık eşini sıkça dövdüğü, aralıksız alkol alarak korkutma ettiği tanık ifadelerine de yansıyan Yaşar D, olay günü saat 23.00 sıralarında alkollü geldiği evinde karısı Zarife D’ye cinsel istismarda bulundu. Zarife D’nin aleyhinde koyması üzerine şiddete başvuran Yaşar D, karısını satmakla da korkutma etti.

KOCASINI BOĞAN KADIN TUTUKLANDI

Kocasının kendisini tülbentle boğmaya çalıştığı sırada elinden kurtularak, alkolün etkisindeki kocasını boğduğunu anlatan bayan tutuklandı.

15 YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan Zarife D, 2011’de önce ömür boyu hapis, gerisinde da hafifletici nedenleri göz önünde bulundurularak 15 sene hapis cezasına çarptırıldı.

AVUKATLAR KARARI TEMYİZE GÖTÜRDÜ

Zarife D’nin avukatları, cezaya itiraz ederek kararı temyize götürdü. Yargıtay 1. Canice Dairesi, 2003’te olayda yasal müdafaa hükümlerinin uygulanmadığı gerekçesiyle kararı bozdu.

CİNAYETİN MEŞRU MÜDAFAA SONUCUNDA İŞLENDİĞİ GEREKÇESİYLE TEMIZE ÇIKMA ETTİ

Bozma kararı sonrası yeniden Eskişehir 2. Ağır Canice Mahkemesinde yargılanan kadın, olayın meşru müdafaa sonucunda işlendiği gerekçesiyle temize çıkma etti.

Bu kararın da yöntem yönünden temyiz edilmesi üstüne dosya Yargıtay Canice Genel Kurulunun gündemine geldi.

KADININ KOCASINI UYURKEN BOĞDUĞU KANISINA VARILDI, BERAAT KARARI BOZULDU

Suç Oluşturan Genel Kurulu, lokal mahkemenin beraat kararını bozdu. Zarife D’nin dayak yemesi, sürekli alkol bölge kocası tarafından cinsel saldırıya uğraması, tehdit edilmesi gibi nedenler bulunmasına rağmen, otopsi raporunda vefat esnasında boğuşma izi bulunmaması sebebiyle kadının kocasını uyurken boğduğu kanısına vardı.

Kurulun, tarafların tartışmasının saat 23.00’ten sonradan yatak odası, boğmak suretiyle vefat olayının ise oturma odasında saat 05.00 sıralarında gerçekleştiği şeklindeki tespitleri dikkate aldığı öğrenildi.

Otopsi raporu doğrultusunda, 1,80 boyunda 85 kilo ağırlığındaki, fiziken kendisinden daha güçlü olan kocasını boğuşma esnasında boğma imkanı bulunmadığı tespitinin yapıldığı belirtildi.

Kurulun kararı, aleyhe temyiz olmadığı için kadına verilen beraat kararını etkilemeyecek oysa bundan sonraki meşru müdafaa nedeniyle verilen temize çıkma kararlarında emsal nitelik taşıyacak.

Çilem Doğan

ÇİLEM DOĞAN ÖZGÜRLÜK BIRAKILMIŞTI

Adana’da kocası kadar güç uygulandığı ve fuhuş yapmaya zorlandığı iddiasıyla kocasını öldürmek suçuyla yargılanan ve 15 sene hapse mahkum edilen bir çocuk annesi Çilem Doğan, eyleminin ‘yasal müdafaa’ sınırları içinde değerlendirilip, ‘adli teftiş şart’ uygulanması ile birlikte 50 bin TL’lik kefaletle özgürlük bırakılmıştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: