• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Yargıtay’ın Kocasını Tülbentle Öldüren Bayan İçin Verdiği Karar Akıllara Çilem Doğan’ı Getirdi

Yargıtay’ın Kocasını Tülbentle Öldüren Bayan İçin Verdiği Karar Akıllara Çilem Doğan’ı Getirdi

Yargıtay’da çok konuşulacak bir karara imza atıldı. Yargıtay Cinayet Genel Kurulu, yıllardır dayak yediği kocasını tülbentle boğarak öldüren kadına “yasal müdafaa” sebebiyle bahşedilen temize çıkma kararını bozdu. Karar, kendisini fuhuş yapmaya zorlayan kocasını öldürüp arkasından hür kalan Çilem Doğan’ı akıllara getirdi. Bu karar Doğan’ı da etkileyebilir.

EVE ALKOLLÜ GELİP KARISINA CİNSEL İSTİSMARDA BULUNDU

Durum, Eskişehir’de 7 yıl önce yaşandı. Birlikte yaşadığı babası, çocukları ve 27 takvim eşini sık sık dövdüğü, aralıksız içki alarak korkutma ettiği tanık ifadelerine de yansıyan Yaşar D, olay günü saat 23.00 sıralarında alkollü geldiği evinde karısı Zarife D’ye cinsel istismarda bulundu. Zarife D’nin karşısında koyması üstüne şiddete başvuran Yaşar D, karısını satmakla da tehdit etti.

KOCASINI BOĞAN KADIN TUTUKLANDI

Kocasının kendisini tülbentle boğmaya çalıştığı sırada elinden kurtularak, alkolün etkisindeki kocasını boğduğunu anlatan kadın tutuklandı.

15 YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Eskişehir 2. Ağır Cinayet Mahkemesinde yargılanan Zarife D, 2011’de önce ömür boyu hapis, ardındaki da hafifletici nedenleri göz önünde bulundurularak 15 sene hapis cezasına çarptırıldı.

AVUKATLAR KARARI TEMYİZE GÖTÜRDÜ

Zarife D’nin avukatları, cezaya itiraz ederek kararı temyize götürdü. Yargıtay 1. Cinayet Dairesi, 2003’te olayda yasal müdafaa hükümlerinin uygulanmadığı gerekçesiyle kararı bozdu.

CİNAYETİN YASAL MÜDAFAA SONUCUNDA İŞLENDİĞİ GEREKÇESİYLE BERAAT ETTİ

Bozma kararı sonrası bitmiş Eskişehir 2. Ağır Suç Oluşturan Mahkemesinde yargılanan kadın, olayın meşru müdafaa sonucunda işlendiği gerekçesiyle beraat etti.

Bu kararın da usul yönünden temyiz edilmesi üstüne dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulunun gündemine geldi.

KADININ KOCASINI UYURKEN BOĞDUĞU KANISINA VARILDI, BERAAT KARARI BOZULDU

Suç Oluşturan Genel Kurulu, lokal mahkemenin temize çıkma kararını bozdu. Zarife D’nin dayak yemesi, sürekli içki bölge kocası göre cinsel saldırıya uğraması, tehdit edilmesi gibi nedenler bulunmasına rağmen, otopsi raporunda vefat sırasında boğuşma izi bulunmaması nedeniyle kadının kocasını uyurken boğduğu kanısına vardı.

Kurulun, tarafların tartışmasının saat 23.00’ten sonra yatak odası, boğmak suretiyle vefat olayının ise oturma odasında saat 05.00 sıralarında gerçekleştiği şeklindeki tespitleri dikkate aldığı öğrenildi.

Otopsi raporu doğrultusunda, 1,80 boyunda 85 kilo ağırlığındaki, fiziken kendisinden daha dinç olan kocasını boğuşma sırasında boğma imkanı bulunmadığı tespitinin yapıldığı belirtildi.

Kurulun kararı, aleyhe temyiz olmadığı için kadına bahşedilen beraat kararını etkilemeyecek oysa bundan sonraki yasal müdafaa sebebiyle verilen beraat kararlarında emsal özellik taşıyacak.

Çilem Doğan

ÇİLEM DOĞAN BAĞIMSIZLIK BIRAKILMIŞTI

Adana’da kocası tarafından güç uygulandığı ve fuhuş yapmaya zorlandığı iddiasıyla kocasını öldürmek suçuyla yargılanan ve 15 yıl hapse hükümlü edilen bir çocuk annesi Çilem Doğan, eyleminin ‘meşru müdafaa’ sınırları içinde değerlendirilip, ‘adli denetim şart’ uygulanması ile birlikte 50 bin TL’lik kefaletle hür bırakılmıştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: