• DOLAR
  5,3676
  % 0,28
 • EURO
  6,1028
  % 0,58
 • ALTIN
  215,0027
  % 0,23
 • BIST
  90.283,33
  % -1,65
Yargıtay’dan Milyonlarca İşçiyi İlgilendiren Emsal Karar

Yargıtay’dan Milyonlarca İşçiyi İlgilendiren Emsal Karar

Yargıtay’dan işçiye haftalık müsade vermeyen veya izni yarım gün olarak kullandıran işverene kötü haber geldi. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, haftalık iznin 24 saatten az olamayacağına, bölünemeyeceğine ve biriktirip izinle telafi edilemeyeceğine hükmetti.

DURUŞMA DAVAYI KABUL ETTİ

Kalıp ustası olarak çalışan emekçi, 5. Meslek Mahkemesi’ne dava açarak, iş sözleşmesinin işverence haksız şekilde fesh edildiğini ileri sürerek ihbar tazminatı ile artı egzersiz, hafta tatili, milli bayram ve genel tatil alacaklarının tahsilini istedi. Mahkemede savunma yapan sanık patron ise davacının istifa etmesi üzerine meslek sözleşmesinin sona erdiğini, fazla alıştırma yapmadığı gibi tatillerde de çalışmadığını, taleplerinin haksız olduğunu iddia etti. Duruşma, davalı tarafça meslek sözleşmesinin istifa ile sona erdiği savunulsa da bu hususun ispatlanmadığından davacının ihbar tazminatına hak kazandığı gibi pozitif çalışma, hafta tatili ve genel tatil ücreti alacakları da olduğu gerekçesi ile davanın kabulüne karar verildi.

YARGITAY’DAN EMSAL NITELIĞINDE KARAR

Kararı davalı birey temyiz etti. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, kararı bozdu. 5. Meslek Mahkemesi, bilirkişiden rapor da alınarak davacının ihbar tazminatına hak kazandığı gibi artı çalışma ve genel tatil ücreti alacakları da olduğu ancak hafta tatili alacağı olmadığı gerekçesi ile davanın kısmen kabulüne hükmetti. Kararı davacı taraf temyiz etti. Dava dosyasını bitmiş inceleyen Yargıtay 9. Hukuk Dairesi emsal nitelikte bir karara imza attı.

“ÇALIŞILAN HAFTA TATİLİ İZİNLE TELAFİ EDİLEMEZ”

4857 sayılı Meslek Kanununun 46’ncı maddesinde, işçinin haftalık müsade hakkının hüküm altına alındığı hatırlatıldı. Kararda şu ifadelere yer verildi:

“Hafta tatili izni kesintisiz en düşük 24 saattir. Bunun aşağı bir süre haftalık izin verilmesi durumunda, usulüne uygun şekilde hafta tatili izni kullandığından laf edilemez. Hafta tatili bölünerek kullandırılamaz. Buna tarafından hafta tatilinin yirmi dört saatten eksik olarak kullandırılması halinde hafta tatili hiç kullandırılmamış sayılır. Fiziksel uyuşmazlıkta, Mahkemece şeref edilen araştırmacı raporunda sanık şahit beyanlarına göre davacının hafta tatili alacağının bulunmadığı belirtilmiştir. Şahit işçiler, meslek yerinde 08: 00-17: 00 saatleri aralarında 1 haftada 7 gün çalışıldığını; ama memleketlerinden İstanbul’a gelen işçiler haftalık izinlerini biriktirerek toplu şekilde kullandıklarını dile getirmişlerdir. 4857 sayılı Kanunda fiili izin müessesesi yalnızca pozitif çalışma için öngörülmüş olup çalışılan hafta tatili karşılığı izinle telafi edilemez. Buna kadar Mahkemece sanık tanığına ayda kaç hafta 7 gün egzersiz olduğu açıklattırılıp sonucuna kadar davacının hafta tatili alacağının belirlenmesi gerekirken yanlış değerleme ile talebin reddi bozmayı gerektirmiştir. Karar oy birliği ile bozulmuştur.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: