• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Yargıtay, Öğrencilere Sigara Yediren Yurt Müdürünün Beraat Kararını Bozdu

Yargıtay, Öğrencilere Sigara Yediren Yurt Müdürünün Beraat Kararını Bozdu

Yargıtay 8. Cinayet Dairesi, Ankara’daki bir yetiştirme yurdunda kalan çocuğa sigara yedirerek işkence ettiği bahis edilen yurt müdürüne bahşedilen temize çıkma kararını bozdu. İşkenceyle suçlanan müdür, ‘acımasızlık yapmak’ suçundan ağır suç oluşturan mahkemesinde yeniden etken karşısına çıkacak.

İŞKENCEYE UĞRAYAN ÇOCUK YARGIYA BAŞVURDU

IDDIAYA GÖRE, Ankara’daki devlete ait yetiştirme yurdunda kurum müdürünün işkencesine maruz kalan bir çocuk, yaşadıklarını yargıya taşıdı. Yurt müdürü hakkında ‘İşkence yamak’ suçundan Ankara Batı 2. Ağır Canice Mahkemesi’nde dava açıldı.

DURUŞMA MÜDÜRÜN BERAATİNE HÜKMETTİ

Mahkeme delilleri yetersiz bularak davalı müdürün beraatine hükmetti. Kararı savcı ve mağdur çocuğun avukatı temyiz etti.

YARGITAY MÜDÜRE BAHŞEDILEN TEMIZE ÇIKMA KARARINI BOZDU

Dava dosyasını tekrar açan Yargıtay 8. Cinayet Dairesi, kimsesizler yurdunda kalan çocuğa cebren sigara yedirip işkence yaptığı ileri sürülen müdüre verilen beraat kararını bozdu.

Emsal kararda şu ifadelere yer verildi:

“Yetiştirme yurdu müdürü olan sanığın, suç tarihinde, yurtta kalan katılana program metni arz etmeyen ve belirli bir süreç içerisinde gerçekleşmeyen bir kere sigara yedirmesi şeklindeki eyleminin Türk Cinayet Kanunu’nun 232/2 madde ve fıkrasında düzenlenen fena muamele suçunu oluşturduğu ve bu suçtan mahkumiyetine karar verilmesi gerektiği gözetilmemiştir. Delillerin değerlendirilmesinde yanılgıya düşülerek yazılmış bahane ile beraat kararı verilmesi yasaya tutarsız, Cumhuriyet Savcısı ve katılan vekilinin temyiz itirazları bu itibarla yerinde görülmüş olduğundan hükmün bu sebepten nedeniyle bozulmasına oy birliğiyle karar verildi.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: