• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Yakınlarının Mezarlığına Yaklaşamayan Köylüler, Uzaktan Bakarak Dua Ediyor

Yakınlarının Mezarlığına Yaklaşamayan Köylüler, Uzaktan Bakarak Dua Ediyor

Sivas’ın Hafik ilçesinde 2008 yılında inşası tamamlanan ve su toplamaya başlayan baraj, Pusat köyü ve Maden köyünü sular altında bıraktı. Köy sakinleri, sularının ortasında kalan yakınlarının mezarlarına uzaktan bakarak dua ediyor. Alayurt Köyü Muhtarı Fuat Yıldız yaptığı açıklamada, “Baraj yapıldıktan sonradan mezarlıklar sular aşağıda kaldı. derhal üç kabir su yüzeyinde. Öteki mezarlar suyun altında bulunuyor. Mezarlıkta yakınları bulunanlar barajın kıyısına gelip dualarını buradan yapıyor. Mezarların yanına gidemiyorlar” dedi.

BARAJ 2 KÖYÜ SULAR ALTINDA BIRAKTI

Sivas’ın Hafik ilçesinde 2008 yılında inşası tamamlanan ve su toplamaya başlayan Pusat içme suyu ve sulama barajı Pusat köyü ve Maden köyünü sular aşağıda bıraktı.

KÖYÜN MEZARLARI DA SULAR ALTINDA KALDI

Barajın altı ay gibi kısa bir sürede su tutması ile köyün mezarları da sular altında kaldı. Son yıllarda baraj gölünde su seviyesinin 5 metre dek düşmesi ile Maden köyü mezarlığının bir bölümü ortaya çıktı. Mezarlardan yalnızca üçü su yüzeyine çıkarken kalan kısmı ise sular aşağıda bulunuyor.

YAKINLARININ MEZARLARINA UZAKTAN BAKIP DUA EDİYORLAR

Köy sakinleri yakılarının mezarlarını ziyarete gitmek için göl kenarına gidip, uzaktan mezarlara bakarak Fatiha okuyor. Derin baraj sularından dolayı mezarların yanına gitmeleri ise muhtemel değil. Baraj gölüne kıyısı bulunan Alayurt Köyü Muhtarı Fuat Yıldız yaptığı açıklamada, “Baraj yapıldıktan daha sonra mezarlıklar sular altında kaldı. Köyde beraberinde sular aşağı kaldı. şimdi üç kabir su yüzeyinde. Öteki mezarlar suyun aşağı bulunuyor. Mezarlıkta yakınları bulunanlar barajın kıyısına gelip dualarını buradan yapıyor. Mezarların yanına gidemiyorlar” dedi.

BARAJ KENARINDAN İZLEYEREK ZİYARET EDİYORLAR

Köy sakinlerinden Mustafa Yıldız ise yaptığı açıklamada, mezarların suyun aşağıda kaldığını belirtip, baraja giremedikleri için mezarlarını baraj kenarından izleyerek ziyaret ettiklerini söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: