Yabancı yatırım patlaması

Yabancı yatırım patlaması

Ülkenin geleceğine ve potansiyeline güvenen dünyanın dört bir yan yabancılar, önümüzdeki süreçte Türkiye’deki yatırımlarında gaza basacak. Bu kapsamda ayrıca gerçek ve ilk elden yatırımların artması, ayrıca de Türkiye’nin ürettiği mal ve hizmetlerden yüklü alımların yapılması bekleniyor.

Ayakkabı için 1.300 alım heyeti

6 Kasım’da İstanbul Pullman Kongre Merkezi’nde kapılarını açacak olan 6’ncı Eksposhoes Kundura Moda Saraciye Fuarı, 117 iştirakçi işyeri ile 1300 yabancı ziyaretçiyi bir araya getirecek. EKS Fuarcılık Idare Heyeti Başkanı Erkan Demir, “73 ülkeden alım heyeti, kayıt yaptırdı. Konkordato, ayakkabı sektörü için çözüm yok. Sektörümüzü orta ve uzun vadede sürdürülebilir kılacak olan tek yol, üretim ve potansiyel ihracat pazarlarını keşfetmek” diye konuştu.

 

 

80 ülkeden Türkiye’ye sonuç

Türkiye, 80 ülkeden yaklaşık 2 bin siyasetçi, iş insanı ve zihin önderini 9’uncu Boğaziçi Zirvesi’nde ağırlamaya hazırlanıyor. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 26-28 Kasım tarihlerinde İstanbul’da yapılacak olan zirvenin esas teması “Barışın Sürdürülmesi ve Herkes İçin Yeniden Yapılanma” olarak belirlendi. Geçtiğimiz 8 yılda fazla manâlı iş anlaşmalarına imza atılan zirveden, bu sene da kritik iş birliklerinin çıkması bekleniyor. Zirveyi aranjör Milletlerarası İşbirliği Platformu Kurucu Başkanı Cengiz Özgencil; şimdiye dek yapılanlar aralarında en yüksek katılıma sahip doruk olacağına uyarı çekerek, bununla beraber Türkiye’nin üzerindeki idareli saldırıları bertaraf etmesi açısından da dünyaya güçlü bir mesaj verileceğini vurguladı.

Mobilyada 6 bin alıcı 

Son 10 yılda 7 kat büyüyerek dış ticaret fazlası vermeyi başaran ve 2023 ihracat hedefi 10 milyar dolar olan mobilya sektörü İstanbul’da bir araya geliyor. 85 ülkeden ziyaretçi ve alım heyetlerinin ağırlanacağı İstanbul Mobilya Fuarı 6-11 Kasım tarihleri aralarında CNR EXPO Yeşilköy’de düzenlenecek. 90 bin kişinin ziyaret etmesi beklenen fuarda, geçtiğimiz yıl Finlandiya Cumhurbaşkanı kadar madalya alan Finli tasarımcı Markku Piri ile birlikte İtalya, İspanya ve İsveç’ten dünyanın en manâlı tasarımcıları da yer alacak. CNR Holding Idare Heyeti Başkanı Ceyda Erem, “6 bin tanıdık olmayan herif getiriyoruz. Sektör; Irak, Suudi Arabistan, Almanya, Libya, Azerbaycan ve Türkmenistan öncelikle edinmek üzere birçok ülkeye yüklü ihracat yapıyor” dedi.

Gardaşlar akın ediyor

Azerbaycan’ın önde gelen sanayici ailesi Zülfikarlı Grup, Türkiye’ye 60 milyon TL tutarında inşaat, cihaz üretimi ve yiyecek sektörü alanlarında yatırım yapacak. Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Zülfikarlı, “Halihazırda 2005 yılından bu yandan Türkiye’ye yatırım yapıyoruz. ‘Idareli durgunluk var’ deyip de Türkiye’ye yatırım yapmayan yabancı yatırımcı, fırsat trenini kaçırır. derhal Gebze’deki fabrikamızda 280 kişiye istihdam sağlıyoruz. Burada kapasitemizi artıracağız. bir de Türkiye’de waffle zinciri kuracağız” diye konuştu.

Türk balığı dünyanın gözdesi

Türk su ürünleri sektörü de dünyadan büyük ilgi görüyor. Dubai de düzenlenen Seafex Fuarı’na çıkarma yapan İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, burada “info” standı ile yer aldı. Türk balık ürünleri, tanıdık olmayan alıcıların listesinde ilk sıralara girmeyi başardı. TİM Sektörler Konseyi Üyesi Ahmet Tuncay Sagun, “Sektörümüz kriz tanımadan ihracatını her geçen ay artırıyor. Geçen yıl 852 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. 2018 yılında bu rakamı geçeriz” dedi.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: