• DOLAR
  5,3111
  % 0,52
 • EURO
  6,0351
  % 0,64
 • ALTIN
  229,5216
  % 0,24
 • BIST
  102.298
  % 0,55
Washington Post: Suudi Gazetecinin Acımasızlık Edilerek Öldürüldüğünü Destekleyen Ses ve Bakış Var

Washington Post: Suudi Gazetecinin Acımasızlık Edilerek Öldürüldüğünü Destekleyen Ses ve Bakış Var

ABD’nin önemli gazetelerinden Washington Post, bir takım Türk yetkililerin ABD’li yetkililere, “Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürüldüğü sonucunu destekleyen ses ve gösterme kayıtlarına sahip olduklarını” söylediğini yazdı. Haberde bir yetkilinin, “Onun (Kaşıkçı’nın) sesini ve Arapça konuşan öteki adamların seslerini duyabiliyorsunuz. Onun nasıl sorgulandığını, işkenceye maruz kaldığını ve sonra öldürüldüğünü duyabiliyorsunuz.” şeklindeki sözleri de yer aldı.

“TÜRKLER, ABD’LİLERE KAŞIKÇI’NIN ÖLDÜRÜLDÜĞÜNÜ DESTEKLEYEN SES VE BAKIŞ KAYITLARINA SAHİP OLDUKLARINI SÖYLEDİ”

Washington Post’ta, “Türkler ABD’li yetkililere, Kaşıkçı’nın öldürüldüğü sonucunu destekleyen ses ve görüş kayıtlarına sahip olduklarını söyledi” başlığıyla yayımlanan haber, Kaşıkçı olayına yeni bir perspektif getirdi.

Adı açıklanmayan bir takım Amerikalı ve Türk yetkililere dayandırılan haberde, Türk Hükümetinin, Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda öldürüldüğünü kanıtlayan kayıtlara sahip olduğunu Amerikan tarafına ilettiği bildirildi.

“KAYITLAR OLAYIN DETAYLARINI GÖSTERİYOR”

Haberde, yetkililerin, “Evraklar, bir Suudi emniyet timinin, 2 Ekim’de konsolosluğa girişinden sonradan Kaşıkçı’yı resmi bir belgeyi elde etmek üzere göz altına aldığını, sonradan öldürüp vücudunu parçalara ayırdığını gösteriyor.” şeklindeki ifadelerine yer verildi.

Benzer yetkililerin ifadelerine göre olayla ilgili ses kaydının, Kaşıkçı’nın ölümünden Suudi güvenlik timinin sorumlu olduğunu ikna edici bir şekilde ortaya koyduğu belirtildi.

“İŞKENCEYE MARUZ KALDIĞINI VE ÖLDÜRÜLDÜĞÜNÜ DUYABİLİYORSUNUZ”

Haberde bir yetkilinin, “Onun (Kaşıkçı’nın) sesini ve Arapça konuşan diğer adamların seslerini duyabiliyorsunuz. Onun nasıl sorgulandığını, işkenceye maruz kaldığını ve sonradan öldürüldüğünü duyabiliyorsunuz.” şeklindeki sözleri de yer aldı.

Washington Post’un haberinde, söz konusu kayıtların ABD’li yetkililer kadar görülüp görülmediğinin kesin olmadığı, ama Türk yetkililerin Amerikalı muhataplarına “kayıtların içeriğini” anlattıkları açıklama edildi.

NE OLDU?

Suudi reformistler için manâlı bir platform olan Al Watan gazetesine katkı maddesi veren ve Batı medyasında Ortadoğu ile ilgili haberleriyle tanınan Kaşıkçı’dan, 2 Ekim’de resmi işlemler için Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğuna girdikten sonra haber alınamamıştı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kaşıkçı’nın kaybolması soruşturmasına ilişkin dün AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki işbirliği çerçevesinde ve Suudi Arabistan’ın teklifi üzerine, Suudlu gazeteci Cemal Kaşıkçı hadisesinin bütün yönleriyle aydınlatılması nedeniyle ortak alıştırma grubu kurulması kararlaştırılmıştır.” ifadelerini kullanmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump ise konuya ilişkin son açıklamasında Kaşıkçı’nın akıbeti ile ilgili duyduğu haberlerden hiç memnun olmadığını, konuyu sonuna kadar araştıracaklarını, ancak bu durum dolayısıyla Suudi Arabistan’la ABD’nin yaptığı tabanca anlaşmalarını durdurmayı düşünmediğini belirtmişti.

Kolundaki Saat, Kayıp Gazeteci Cemal Kaşıkçı Soruşturmasının Odağı OlduKolundaki Saat, Kayıp Gazeteci Cemal Kaşıkçı Soruşturmasının Odağı Oldu Kayıp Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Kardeşinin, Cidde'deki Evinde Öldürüldüğü İddia EdildiKayıp Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Kardeşinin, Cidde’deki Evinde Öldürüldüğü Bahis Edildi Trump'tan Cemal Kaşıkçı Açıklaması: Mesele ile Yakından İlgileniyoruz, Soruşturmaya Dahil OldukTrump’tan Cemal Kaşıkçı Açıklaması: Mesele ile Yakından İlgileniyoruz, Soruşturmaya Dahil Olduk ABD Başkanı Trump'tan Cemal Kaşıkçı Açıklaması: Kısa Zamanda Bir Raporumuz OlacakABD Başkanı Trump’tan Cemal Kaşıkçı Açıklaması: Kısa Zamanda Bir Raporumuz Olacak Suudiler, Konsolosluktaki Aramayı Türk Polisinin Suudiler, Konsolosluktaki Aramayı Türk Polisinin “Lominol” Taktiği Yüzünden mi Erteledi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: