• DOLAR
  5,2900
  % 0,12
 • EURO
  6,0040
  % 0,12
 • ALTIN
  228,4183
  % 0,19
 • BIST
  101.742
  % 0,01
Volatilite nedir?

Volatilite nedir?

Volatilite, mali piyasalarda belirtilmiş bir ürünün kayıtlı bir vakit içerisinde fiyatında yaşanan oynaklığıdır. Genel Olarak standart sapma ile ölçülmektedir. Genel Olarak belirsizliğin arttığı dönemlerde volatilite yüksek olur. Opsiyon prim hesaplamalarında kullanılan bir kavramdır.

VOLATİLİTE ENDEKSİ NE DEMEK?

Volatilite endeksi (VIX), Chicago Borsası’nda işlem gören, piyasalarda dehşet endeksi olarak adlandırılan, piyasaların oynaklığını ölçmeye yarayan bir endekstir. Bu endeks ilk olarak 1993 yılında hesaplanmaya başlamıştır. Piyasaların volatil (oynak) olduğu, diğer bir deyişle oynaklığın yüksek olduğu durumlarda volatilite endeksi layık kazanır, huysuz durumda ise endeks bedel kaybeder.

Belirsizliğin yüksek olduğu, örneğin savaş, hükümet krizi, mali kriz vb. gibi durumlarda volatilite endeksi yükseliş gösterir.

VOLATİLİTE YATIRIMDA NELER SAĞLAR?

Volatilite, finans piyasalarında yatırım yapmaya hazırlananlar için son derece büyük bir öneme sahiptir. Finans piyasasındaki tehlike oranının hesaplanarak yatırımcıların yatırım planlamasını içten yapabilmesinde etkilidir. Mahsul için mevcut risk değerinin hesaplanması sayesinde, yeni yatırımcılar için düşük riskle beraber gelir sağlayabilme olanağını sunar. Finans piyasalarındaki mevcut ürünlere yatırım yapacaklar için vakit kazanmada etkilidir. Yatırım hakkında data sahibi olmayanlar için doğru yatırım yönlendirmeleri için yol gösterici olarak kayıp yaşanmasını engeller.

öne meydana çıkan haberler

Cengiz Ünder için rekor ücret!

“Arda’nın destekçisiyim”

Kendini yerden yere attı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: