• DOLAR
  5,3075
  % 0,54
 • EURO
  6,0078
  % 0,72
 • ALTIN
  226,4565
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
Vitiligo nasıl geçer? Vitiligo nedir? | Beyazlama hastalığı nasıl geçer

Vitiligo nasıl geçer? Vitiligo nedir? | Beyazlama hastalığı nasıl geçer

Kendi kendine saldıran bağışıklık sistemi neticesinde oluşan, cilt pigmentlerinde meydana gelen kayıp ile baş bildiren Vitiligo, ahali aralarında Beyazlama hastalığı veya Ala hastalığı olarak da biliniyor. Şifa bulmak adına tıp bilimi senelerce ayrı teoremler ortaya çıkarmış fakat sebebi bir türlü tam anlamıyla çözülememiş ve böylece nasıl tedavi edileceği hakkında epeyce kısıtlı bir veri ile yetinilmek zorunda kalınmıştır. Bilimsel ilerlemeler ışığında son zamanlarda birçok umut verici çare yöntemi çıkmıştır. Genetik sebeblerin ve aşırı gerginlik ve üzüntünün de ortaya çıkardığı ortaya çıkmıştır. Peki Vitiligo nasıl geçer, Bitiligo hastalığı çare yöntemleri nelerdir, beyazlama hastalığının tüm ayrıntılarını sizin için uzmanlara sorduk

Vitiligo nasıl geçer? Vitiligo çare yöntemleri?

Uzm. Dr. Ayla Duraksoy, vitiligo hastalığı hakkında bilinmesi ve uygulanması gerekenleri şöyle anlattı:
“Vitiligo yıllar baştan başa sadece bir deri hastalığı gibi görülmüş ve tedavisi de buna uygun şekilde yapılmıştır. Sadece cilde odaklanarak lokalize tedaviler gerçekleştirilmesi, kremler kullanılması ve ışın terapileri uygulanması hastalığın tedavisinde geçici çözümler olmuş ancak hastalık mutlaka tekrarlamış ve hatta artarak çoğalmıştır. Ama son yıllarda hastalığın gerçek boyutu ortaya çıkmış, otoimmün yani temelinde bağışıklık sistemi olan bir hastalık olduğu tıp otoritelerince kanıtlanmıştır. bununla beraber tedavisi ile ilgili de yepyeni umutlar doğmuştur”.

Duraksoy, Vitiligo hakkında bilinmesi ve uygulanması gerekenleri şöyle sıraladı:

Vitiligo, sadece bir cilt hastalığı değildir.

Vitiligo, beraberinde diğer rahatsızlık ve/veya tehlike faktörleri de taşır.

Vitiligo ile beraber mutlaka çoklu vitamin eksiklikleri araştırılmalıdır.

Vitiligo bağışıklık sistemi ile ilgili bir hastalık olup, bağışıklık sistemi zayıfladığında ortaya çıkar. Bağışıklık sistemi güçlendirildiğinde, tamamen kaybolabilir ya da sınırlı kalabilir.

Vitiligoda mutlaka tiroit iltihabı araştırılmalıdır. koskocoman bir çoğunluğunda oto antikorlar pozitiftir. Bir kısmında ise negatif olduğu halde gürültüsüz tiroidit vardır.

Vitiligoda yiyecek duyarlılıkları mutlaka incelenmeli ve buna özel perhiz tedavileri başlanmalıdır.

Vitiligoda insülin direnci, bakımlı şeker ve şeker hastalığı araştırılmalı ve bulunursa tedavi edilmelidir.

Vitiligo hastasının kansere, özellikle tiroit ve kolon kanserine yakalanma riski olağan kişilere göre daha yüksektir.

Vitiligo hastasının ‘Romatoid Artrit’, ‘Behçet’, ‘Ankilozan Spondulit’ , ‘Lupus’, ‘Hashimoto’ gibi oto-immün hastalıklara yakalanma riski yüksektir. Zaten immunoterapi tedavisinin doğma nedeni de budur.
Duraksoy, “Vitiligonun tek etkin ve kalıcı tedavisi immunoterapi, yani bağışıklığı onarma tedavisidir. Bu tedavi aynı zamanda öteki risk faktörlerini de kişiye özel olarak ortadan kaldırmış olacaktır. İmmunoterapiyle sistemik tedavi sağlanır, yani bağışıklık sisteminde var olan bütün arızalar bulunur, çıkartılır, etkili ve kalıcı tedavi sağlanır” dedi.  

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: