• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Usta şair Yahya Kemal Beyatlı anılacak

Usta şair Yahya Kemal Beyatlı anılacak

Şu kopan kasırga Türk ordusudur ya Rabbi, / Senin uğrunda ölen ordu budur ya Rabbi, / Ta fakat, yükselsin ezanlarla müeyyed namın / Galib et, çünkü bu son ordusudur İslamın /” gibi unutulmaz mısralara imzasını atan Yahya Kemal Beyatlı, Makedonya’nın Başkenti Üsküp’te, 2 Aralık 1884’te hayata gözlerini açtı.

ŞİİRLE BAŞLAYAN YAZINSAL YAŞAM

Hakiki adı Ahmed Agâh olan Yahya Kemal, Üsküp Belediye Başkanı Nişli İbrahim Naci Bey ve şair Leskofçalı Galib’in yeğeni olan Nakiye Hanım’ın oğlu olarak dünyaya geldi.

Yahya Kemal Beyatlı, çocukluk yıllarını, Üsküp’te kaleme aldığı şiirlerine de yansıttığı Rakofça çiftliğinde geçirdi.

İlköğrenimini özel Mekteb-i Edep’te tamamlayan Beyatlı, 1892’de Üsküp İdadisi’ne girdi. Aynı Zamanda İshak Bey Camii Medresesi’nde Arapça ve Farsça dersleri bölge Beyatlı, 1897’de ailesiyle birlikte Selanik’e taşındı.

Usta şair Yahya Kemal Beyatlı anılacak

ÜNLÜ İSİMLERLE YAKINLIK KURDU

1903’te Paris’e giden Beyatlı, farklı alanlara yönlendirilmiş eğitimler alarak, Fransızca bilgisini ilerletti. 1904’te siyasal bilgiler yüksek okuluna girdikten sonradan “Jön Türkler” olarak da deyiş edilen Genç Osmanlılarla ilişki kuran Beyatlı, Ahmet Rıza, Abdullah Cevdet, Samipaşazade Sezai, Prens Sabahettin gibi dönemin ünlü kişileriyle tanıştı.

ÖĞRETMENLİK YAPTI

Şefik Hüsnü ve Abdülhak Şinasi Hisar’la dostluk kuran Beyatlı, 1912’de İstanbul’a döndü. Usta yazan, 1913’te Darüşşafaka’da edebiyat ve tarih öğretmenliği yaptı ve Medresetü’l Vaizin’de medenilik tarihi dersi verdi.

Mütarekeden daha sonra “Âti”, “İleri”, “Tevhid-i Efkâr”, “Bağımsızlık-i Milliye” isimli dergilerde yazı yazdı.

Usta şair Yahya Kemal Beyatlı anılacak

ULUSAL MÜCADEELYİ DESTEKLEDİ

Arkadaşlarıyla “Dergâh” dergisini kuran Yahya Kemal, edebiyatçılığının yanı sıra, siyasi hayatıyla da faal bir rol üstlenerek yazılarıyla Ulusal Mücadele’yi destekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: