• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Ünlü Tarihçi Ortaylı’dan Tartışma Yaratacak Atatürk Sözleri: Samsun’a Çıkması Hataydı

Ünlü Tarihçi Ortaylı’dan Tartışma Yaratacak Atatürk Sözleri: Samsun’a Çıkması Hataydı

Meşhur tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın yüce önder Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili sözleri büyük kavga yarattı.

Ortaylı, “İmparatorluktan Cumhuriyete” isimli söyleşide “O tarihte Mustafa Kemal Bey dedikleri adam haritasız Gelibolu’yu biliyordu. Paşa Samsun’a çıktı ve hiç iyi bir çıkış noktası değil. Anında soluğu havzada almış kimse gücenmesin ama. Niye? Çünkü fazla kozmopolit bir yer ve fazla ayakaltı. Stratejik bakımdan sıfır” dedi.

GÜN YÜZÜNE ÇIKMAMIŞ OLAYLARI ANLATTI

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Tarihçi, akademisyen ve yazan Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın konuşmacı olarak katıldığı “İmparatorluktan Cumhuriyete” isimli bir söyleşi düzenledi. Topkapı Sarayı Müzesi Konferans Salonu’ndaki programa vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz’ın da moderatörlüğünü yaptığı söyleşide İlber Ortaylı, Osmanlı döneminin son zamanlarını ve Cumhuriyetin ilk yılları arasında yaşanılan ve gün yüzüne çıkmamış olaylardan bahsetti.

“HALA ÖLÜLERİMİZ ÇIKIYOR”

Prof. Dr. İlber Ortaylı ilk olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün savaş becerilerinden bahsetti. Gelibolu’da harita kullanmadan savaşı yönettiğini ifade eden Ortaylı, “Bir memleketin sahibi kimse, komutanın da iyisi ondan çıkar. Çıkmazsa o meslek yürümez. Mesela, o tarihte Mustafa Kemal Bey dedikleri adam haritasız Gelibolu’yu biliyordu. Balkan savaşı esnasında Gelibolu’da bulundu. Yutmuş araziyi. Araziyi yuttuğu için de haritaya bakmıyor. Çanakkale abartıldığı değin büyük rakam 250 bin değil. Belki 50 ola ki 100 bin. Ölülerimizin sayılarını da iyi tutamamışız, hala çıkıyor. Ama şurası bir reel ancak Türklerin birincil defa tüm şarkta, bütün Ortadoğu’da, bütün İslam dünyasında çok ağır kayıplar verdikleri ve vatan savundukları bir yer” dedi.

“SAMSUN’A ÇIKMASI HATAYDI”

Ortaylı ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışını da stratejik hata olarak nitelendirdi. Samsun’un coğrafyası, yaşayan insanların farklılıkları gibi konularda hatalı tercih olduğunu açıklayan Ortaylı konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

“Paşa Samsun’a çıktı ve hiç iyi bir çıkış noktası yok. Derhal soluğu havzada almış kimse gücenmesin lakin. Niye? Çünkü fazla kozmopolit bir yer ve çok ayakaltı. Stratejik bakımdan sıfır. Orada birincil tüfek bile atılmaz, İzmir kadar stratejik bakımdan problemli. Ne içten doğru bir endüstrisi var ne dürüst dürüst bir burjuvası var. Hiçbir şeyi değil. Kristalize

Gökhan Özoğuz'dan O Ses Türkiye Jürisi Sorusuna İmalı CevapGökhan Özoğuz’dan O Ses Türkiye Jürisi Sorusuna İmalı Cevap Bakanlık Danışmanı Olan İlber Ortaylı'dan Eleştirilere Yanıt: Memuriyet ve Maaş Söz Konusu DeğilBakanlık Danışmanı Olan İlber Ortaylı’dan Eleştirilere Cevap: Memuriyet ve Ücret Laf Konusu Yok Bayrak Tartışmasına İlber Ortaylı da Katıldı: Karşılama 2 Bayrakla YapılırSancak Tartışmasına İlber Ortaylı da Katıldı: Karşılama 2 Bayrakla Yapılır İlber Ortaylı Kimdir?İlber Ortaylı Kimdir?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: