• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ünlü Gelinlikçi, Yapımı İki Yıl Süren Gelinliği Tanıttı

Ünlü Gelinlikçi, Yapımı İki Yıl Süren Gelinliği Tanıttı

Gelinlik tasarımcısı Zehra Koçbay, tamamı el emeği olan ve yapımı iki sene süren gelinliğini tanıttı.

“ANNEMLE 2,5 YILDIR BERABER ÇALIŞIYORUZ”

Mahra Design konut sahipliğinde Kuzguncuk’taki Kalyoncu yalısında gerçekleşen etkinlikte, meslekteki 25. yılını da kutladığını aktaran Koçbay, “Annemle, 25 yıldır beraber çalışıyoruz. Ben imam hatipteyken yazları onun yanında çalışmaya başlamıştım. Yani ressam çırak ilişkisiyle çalıştık.” dedi.

GÜNDE 7 SAAT ÇALIŞTI

Koçbay, 2 sene süren çalışmasına da değinerek, günde 7 saatten 772 gün sürdüğünü kaydetti. Takriben bir buçuk kilo yarı değerli taş kullandığı gelinliğin el emeği olduğunu vurgulayan tasarımcı Koçbay, “Önce kumaşın üstüne deseni çizip, bir bir işleyip, desenleri keserek ve ardından yakarak tülün üzerine yerleştirdim.” diye konuştu.

ÜZERİNDEKİ SÖZLER FAZLA ANLAMLI

15 Temmuz destanını yansıtan tasarımını da anlatan Koçbay, kırmızı renkli kıyafete ilişkin şu bilgileri verdi: “15 Temmuz tasarımının yakasında 251 adet, ipek iplikle sarılmış boncuk var. Onlar 251 şehidin birer kan damlası diye düşünülerek yapıldı. Ayrıca da vatana atılmış şehadet, vatan sevdası tohumları diye düşünüldü. üstünde ‘Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ama feda?/Şüheda fışkıracak, toprağı sıksan şüheda.’ sözleri yazılı. Çünkü şehadeti ve vatan sevdasını en iyi anlatan cümle buydu.”

“TASARIMLARI BİZE AİT”

Zehra Koçbay, annesi Huriye Koçbay ile çok sayıda gelinlik yaptıklarının altını çizerek, “Birincil 7 senemiz, dış giyim konsepti olarak başladı. Ben evlenirken eşsiz tesettürlü bir gelinlik bulamadığım için birincil benim gelinliğimle bu işe başladık. 18 yıla yakındır da gelinlik yapıyoruz. Gelinliklerimizin hepsi el işi. Tasarımları bize ait. Kendimiz çizip, dikiyoruz. Kendimiz işliyoruz. Gelinleri hayallerine ulaştırıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“DÜŞ ETTİĞİMİZ ŞEYLERİ YAPIYORUZ”

Her tasarımlarında daha yenisini, güzelini ve daha özgününü yapmaya çalıştıklarını vurgulayan Koçbay, şöyle devam etti:”Şu asıl değin yaptığımız gelinliklerin anında tümü birbirinden öbür. Düş ettiğimiz şeyleri yapıyoruz. Sadece hazırlanmış dantellerle çalışmıyoruz. Bazılarının adamakıllı dantelini de kendimiz oluşturuyoruz, nakışlayarak, işleyerek. Belki bir eşi daha olmayan gelinlikler yapmaya çalışıyoruz. Hedefimiz de bu zaten. Tesettüre yönelik en yerinde, en benzersiz, şık ürünleri yapmaya çalışıyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: