• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Türkiye’nin İlk Sondaj Gemisi ‘Fatih’ İlk Seferine Çıkıyor

Türkiye’nin İlk Sondaj Gemisi ‘Fatih’ İlk Seferine Çıkıyor

Türkiye’nin envanterine kattığı yeni cins sondaj gemisi Fatih, bu hafta Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılımlarıyla sondaja başlayacak. Antalya’daki 9. Türkiye Enerji Zirvesi’nde Türkiye’nin ilk sondaj gemisinin Fatih’in Antalya açıklarında çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Dönmez, “Gemimiz ay sonunda Akdeniz’de ilk sondajını gerçekleştirecek. İnşallah, ikinci gemiyi de yakın zamanda filomuza katacağız” ifadelerinde bulunmuştu.

200’DEN ARTI UZMAN DEVIR ALACAK

Sondaj çalışmaları Antalya açıklarında Kıbrıs adasının batısında Türkiye’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde yapılacak. Fatih sondaj gemisi Türk savaş gemilerinin koruması altında faaliyet gösterecek. 2011 Güney Kore yapımı Fatih, 6’ncı tür olarak adlandırılıyor ve en ileri teknolojik özelliklere sahip. Alanya-1 kuyusu ile sondaja başlaması planlanan Fatih Sondaj Gemisi’nde, toplamda 200’den pozitif yerli-yabancı bilirkişi atama alacak.

12 BİN 200 METRE DERİNLİKTE SONDAJ

229 metre boyunda olan Fatih 12 bin 200 metre derinlikte çok yüksek basınç altında deniz sondajı yapabilme becerisini haiz, etkin konumlanma (dynamic positioning) teknolojisiyle donatılmış, 6. jenerasyon bir sondaj gemisi. Gemide iki kulede de sondaj yapabilecek ekipmanlar bulunuyor. Milletlerarası kaide ve düzenlemelere yerinde operasyon gerçekleştirmeye düzenli Fatih Sondaj Gemisi, meslek güvenliği standartlarına baştan sona uygun ve çevre dostu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: