• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Türkiye’de Bir İlk! Yol Uzadıkça Taksimetre Ücreti Düşüyor

Türkiye’de Bir İlk! Yol Uzadıkça Taksimetre Ücreti Düşüyor

2 bin 450 ticari taksicinin bulunduğu Muğla’da özellikle yaz aylarında yaşanan taksici-müşteri tartışmaları Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kadar geliştirilen ve Türkiye’de birincil olan ‘Uzaklik kat ettikçe azalan taksimetre’ uygulaması ile son buluyor. bununla beraber korsan taksiciliğin de önüne geçilmesi hedeflenen uygulama il genelinde başladı.

TÜRKİYE’DE BİR BIRINCIL

Kısa uzaklık ücretlerinin düşük olması, uzun mesafe ücretlerinin de fiyatı yüksek olması nedeniyle Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından geliştirilen uzaklık arttıkça eksilen taksimetre uygulamasından yolcu da, taksici de hoşnut. Özellikle uzun yolculuklarda sabit ücretlendirme yerine, kilometre arttıkça ücretlendirmelerde düşüş yaşanıyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi ve taksi durak ve oda başkanları ile yapılan 10 aylık alıştırma sonucunda Türkiye’de bir birincil olan ‘Mesafe kat edildikçe eksilen taksimetre’ uygulaması noter kanalıyla da kayıt edildi.

ESKİ TARİFE GİDİŞ 126, YENİ TARİFE DÖNÜŞ 110 TL

Taksi ile Menteşe ilçesine 32 kilometre uzaklıktaki Ula’nın Akyaka ilçesine dışarı giden ve her yerde geri dönen Çiğdem Kamacı, eski tarife ile 126 liraya bu arada, dönüşünü yeni taksimetre tarifesi ile 110 liraya geldiğini belirterek, “Muğla merkezden Akyaka merkeze gittim. Sırası Gelmişken 126 lira ödeme yaptım. Dönüşte de 110 lira tuttu. Dönüş ücreti daha uygundu. Kısa mesafede değil, uzun mesafelerde kullanıma yönelik bir tatbik olmuş. Herkese nasihat ederim” dedi.

MESAFE UZADIKÇA ÜCRET DÜŞECEK

Taksici Lütfi Yapıcı, “Bu korsan nakliyecilik bitti. Cümbür Cemaat direksiyona geçip taksici olamıyor. Denetimli, kontrolleri yapılan ırk oluyor. Taksimetreyi de Türkiye’de bir ilk yaptılar. Yani birincil oldu burası. Evvelce indi-bindi olurdu. Alıcı böyle hava fena olduğunda kısa mesafeye gideceği vakit kimsenin gideceği gelmezdi. Zaten vereceği 3 lira, 5 lira derdi taksici esnafımız bizim. Şu Anda yeni sistemde taksimetre kalibrasyon ile indi-bindi 9 buçuk 10 lira. Şehir Halkı içine 10 liraya gider olduk. Herkes taksiye biner oldu. Yasa dışı korsan yok. Uzun mesafede alıcı binmeye korkardı taksiye binmekten. Dünya parası tutar derlerdi. Hemen uzun mesafeye sağ olsun Büyükşehir Belediyesi kilometreden sonra düşme başlıyor. Buradan 30 kilometre gittiniz, 30 kilometreden sonradan düşme başlıyor. Akyaka’ya turist kazanç gider. 129-130 lira tutardı Akyaka. Acilen 109-110 liraya düştü. Misal vereyim alıcı havalimanına gidecek, uzun mesafe gidecek. Taksimetrenin fiyatı yüksek tutacağı için bizimle pazarlık eder öyle gelirdi. Hemen artık cümbür cemaat biliyor taksimetrenin düşüyor fiyatı. Biz o fiyatı verdiğimizde iyiymiş onunla gidelim diyor. Yani ucuz olduğunu onlara da lanse ediyoruz. Daha önce uzun uzaklık gitmiyorduk biz. Korkardı halk taksiye binmeyi” dedi.

KORSANA KARŞI TAKSİCİ ESNAFI KORUNACAK

Korsan taksicilere karşısında taksici esnafı korumanın yanında vatandaşların da haklarını gözetmek için her iki tarafı da iki taraflı bir paydada buluşturmak nedeniyle proje geliştirdiklerini söyleyen Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Alper Kolukısa, “Mesafe arttıkça azalan taksimetre de bu projenin esas taşlarından birisi. Türkiye’de başlangıçta uzun mesafede kilometre uzadıkça azalan taksimetre başladı. Taksimetre ücretlerimiz bugüne dek kısa uzaklık ister 1 metre gidin, ister 999 metre gidin şu lahza itibari ile 9 buçuk lira olacak. 1 kilometre 5 kilometre aralarında 4 lira 75 kuruş, 6-15 kilometre aralarında bu ücretimiz 4 liraya düşüyor. 16-32 kilometre aralarında 3 buçuk liraya, 31-50 kilometre aralarında 2 buçuk lira, 50 kilometrenin üstü de 2 lira 15 kuruş üzerinden azalan bir taksimetre oranı ile yolculuklarımız ücretlendiriliyor” dedi.

OLUMSUZLUKLARA ANINDA MÜDAHALE EDİLECEK

Muğla genelinde takriben 2 bin 450 taksinin ayrıca kolluk kuvvetlerince, hem de Büyükşehir Belediyesince kontrol altında olduğunu gösteren Kolukısa, “Bütün şoförlerimizin ad bilgileri ve diğer bilgileri mevcut. Bu anlamda herhangi bir olumsuz durumda ve şikayette de burada tespitleri yapabiliyoruz. Olumsuz durumlar ile ilgili işlemleri yerine getirebiliyoruz. Korsan araçlara göre Muğla çok fazla daha tehlikesiz ve denetlenebilir. Yerli ve yabancı misafirlerimizin güvenle taşınabileceği eski fiyatla daha yerinde taşınabileceği bir sistem dönüştürüldü” dedi.

‘MUĞA TAKSİ’ YAKINDA HİZMETE GİRECEK

Geliştirilen sistemin devamında taksileri vatandaşların mobil başvuru üzerinden cep telefonu veya internet tabanlı sistemler üzerinden çağırabilecekleri bilgisini veren Ulaşım Daire Başkanı Kolukısa, “Çağırdıkları vakit gidecekleri güzergahı, alternatif rotaları kendileri seçebilecekler ve bu sistemle gideceği yerin ücretini baştan ne değin tutacağını da ne değin ödenti ödeyeceğini de vatandaşlarımız öncesinde de bilebilecekler. Muğla ilindeki uyulama ayrıntılarıyla taksimetre ve taksimetrelik yazılımın uygulamasıdır. Taksimetre üstünde değişmez ve UKOME kararı bu anlamda da Noter kadar tescil edildi. Muğla ilinde belirlenmiş bir kısa uzaklık yok, tüm mesafelerde ister 1 kilometre, ister bin kilometre taksimetrenin ne dek yazacağı, hangi kilometreden daha sonra azalacağı, hangi kilometrede ne kadar yazacağı taksimetrenin yazılımı üzerinde emin” dedi.

EURO VE DOLARLA ÖDEME İMKANI

Kolukısa, yakın zamanda tanıdık olmayan misafirler için taksimetre ücretlerini euro ve dolar ile ödemek isteyen müşterilere de ödeme imkanını taksimetreden yazacak şekilde geliştirme çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.

Erdoğan Fındık Alım Fiyatlarını Açıkladı: Levant Fındık 14, Giresun Fındığı ise 14,5 liradan AlınacakErdoğan Fındık Alım Fiyatlarını Açıkladı: Levant Fındık 14, Giresun Fındığı ise 14,5 liradan Alınacak Trafik Cezalarını Artıran Kanun Resmi Gazete'de YayımlandıTrafik Cezalarını Artıran Kanun Devlete Ait Gazete’de Yayımlandı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: