• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Türkiye ve ABD’den 15.53 devriyesi

Türkiye ve ABD’den 15.53 devriyesi

SURİYE’nin Menbiç bölgesinde müşterek devriyenin başlayacağına dair birincil sinyali Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar kısa süre önce, “Bugün, yarın başlar” diyerek vermişti. Akar dün de TBMM’de bakanlığının bütçesinin görüşüldüğü Plan Bütçe Komisyonu’nda iki taraflı devriyenin dün saat 15.53’te başladığını duyurdu. Bakan Akar, “Bizim ABD ile beraber Münbiç’te (Menbiç) yapmayı planladığımız, eğitimini tamamladığımız ve başlayacak dediğimiz ABD ve TSK unsurlarının müşterek devriyesi saat 15.53’te başlamış bulunuyor” bilgisini paylaştı. Bu kapsamda, Gaziantep’te iki ülke askerlerinin bir ay boyunca süren eğitimleri sonrası dün iki ülke askeri unsurları Menbiç kırsalında birbiriyle koordineli/ortak devriyeyi başlattı.

100’ER ASKERE EĞİTİM

İlk etapta her iki ülkeden 100’er asker karşılıklı devriye eğitimi aldı. Müşterek devriyenin sağlanması için ilk önce parola ve telsiz kodları elde etmek üzere, güzergâh, devriyeye katılacak vasıta ve peronel sayısı, gözcülük yapma noktaları gibi çoğu teknik konuda işbirliği eğitimleri verildi.

PYD/YPG UNSURLARI BOŞALTILACAK

class=’cf’>

Menbiç’te karşılıklı devriyeyi de kapsayan Türkiye ile ABD mutabakatı, iki ülke dışişleri bakanlarınca 4 Haziran’da Washington’da kararlaştırılmıştı. Türk tarafı bu mutabakat uyarınca, Menbiç’te müşterek devriyeye başlanması ve iki ülke askeri unsurlarının Menbiç merkezine girip, PYD/YPG unsurlarının şehir halkı merkezini 5 Eylül itibariyle boşaltmış olması gerektiğini savunuyordu. Türk tarafının belirttiği bu tarihten takriben iki ay sonradan ancak ortak devriyeye geçilmiş oldu. ABD tarafı ise ısrarla bir tarih belirtilmediğini ve Menbiç merkezinin boşaltılacağına dair bir koşul olmadığını öne sürmüştü.

Karşılıklı devriye sonrası iki ülke askerlerinin büyük kasaba merkezine birlikte giriş yapıp yapmayacakları hâlâ merak konusu. Türkiye, terör örgütü PYD/YPG’nin Menbiç merkezini boşaltmasından daha sonra ilçede Arap unsurların ağır bastığı lokal bir idare kurulmasını istiyor.

TSK ile ABD unsurları arasında şimdiye dek 68 defa yapılan birbirinden bağımsız/koordineli devriye 18 Haziran’da başlamıştı. Türk ve ABD askerlerinin devriyesi Menbiç cephe hattı ile Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesindeki Cerablus ilçesini birbirinden ayıran Sacu Çayı’nın civarında yürütülüyor. TSK unsurları zırhlı personel taşıyıcılarıyla gerçekleştirdiği devriyede, gerektiğinde halkın ivedi ihtiyaçlarını da karşılıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: