• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Türkiye, Avrupa’da en çok böbrek nakli yapan üçüncü ülke

Türkiye, Avrupa’da en çok böbrek nakli yapan üçüncü ülke

Avrupa Pediatrik Nöfroloji Derneği tarafından düzenlenen 51. Avrupa Pediatrik Nöfroloji Kongresi Antalya’nın Serik ilçesi Belek turizm merkezinde bulunan Kaya Palazzo Otel’de başladı. Kongrenin başlangıç konuşmasını yapan Söylemezoğlu 51’incisini düzenledikleri kongreye 59 ülkeden 900’ün üstünde tanıdık olmayan bilim adamının katıldığını ve bu bilim adamlarının çocuk nefroloji alanındaki hastalıkların tedavisine yönelik yeni gelişmeleri Türk bilim adamları ve hekimleri ile paylaşacaklarını söyledi.

Kalıtımsal hastalıklarda yeni tedavilerin uygulamaya girmesi ile bir zamanlar tedavisi imkansız denilen hastalıkların tedavilerinin uygulamaya gireceğini bildiren Söylemezoğlu, bu tedavilerden sonradan ülkedeki kronik böbrek hastalıklarının azalacağının altını çizdi.

Kronik böbrek yetmezliği hastalığının çocuklarda da fazla görüldüğünü açıklayan Söylemezoğlu, “Çocuklardaki nedenlerin bir kısmının önlenebilir hastalıklar. Türkiye’de diyalize giren çocuk diyaliz hastalarının sayısı 3-4 binlerin üstünde. Bunun çoğu önlenebilir hastalıklar olduğu düşünüldüğünde ülke adına endişe verici. Her diyalize giren kronik böbrek hastasının maliyetinin yıllık 25 bin dolar. Bu hastaların ufak yaşlarda iyi çare edilmesi durumunda hastaların kronik böbrek hastalığına gitmeyecek ve keza sıhhat ayrıca de ekonomi açısından bu fazla önemli” diye konuştu.

Dünya genelinde gelişmekte olan ülkelerde ürüner enfeksiyonların ön planda olduğunu belirten Söylemezoğlu, gelişmiş olan ülkelerde ise daha çok doğumsal genetik hastalıkların ön planda olduğunu söyledi.
En kayda değer konunun obezite olduğunun altını çizen Söylemezoğlu, “Obez hastaların sayısı çocuklarda da arttı. Türkiye’de yapılan çalışmalarda yüzde 9-10 civarında obez ve yüzde 8-9 civarında da artı kilolu çocuklar var. Türkiye’de toplamda yüzde 20’ye yakın çocuk şişman ve obez” dedi.

Son yıllarda böbrek ve diyaliz hastalıklarını iyi şekilde yönettiklerini ifade eden Söylemezoğlu, böbrek nakil sayılarının ülkede fazla arttığını, Türkiye’nin Avrupa’da en çok böbrek nakli yapan üçüncü ülke olduğunu sözlerine ekledi.

Kongreye Avrupa Pediatrik Nöfroloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Elena Levtchenko ve Bilimsel Komite Başkanı Prof.Dr. Kjell Tullus de katıldı. Program sonunda Antalya Devlet Opera ve Balesi sanatçılarınca izleyicilere ufak bir konser verildi.
Kongre 6 Ekim’de sona erecek.  

Murat Tümer

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: