• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Türkiye akıllarını alacak! Dev hamle

Türkiye akıllarını alacak! Dev hamle

Bölgedeki PKK/YPG mevzilerini vuran kasırga topları teröristleri kazdıkları hendeklere gömerken, konunun uzmanlarına tarafından Türkiye bir zaman daha sonra topçu bataryalarını sınırın içinden Suriye’de egemenlik kurduğu alanlara taşıyacak. Bu Nedenle obüslerin menzili daha geniş bir alanı kapsayacak ve terör örgütü üzerindeki yıkım gücü artacak.

Fırat’ın doğusuna Türk topçularının alev altına alması, Türkiye’nin bölgedeki kararlılığını göstermesinin yanı sıra, Suriye’de sahnesinde yeni bir dönemin de açıldığının işareti oldu. 

 

 

Suriye’de terör devletine asla izin vermeyeceğini birincil günden bu yanlamasına en üstteki perdeden duyuru eden Türkiye, Fırat’ın doğusundaki Güç Mağar ile Tel Abyad, ve Aynel Arab’taki terör unsurlarını vurdu. İki bambaşka etapta gerçekleşen operasyonlarda obüsler kullanıldı. Atışlarda birincil belirlemelere tarafından 10 terörist öldürüldü.

YUMUŞATMA FAALİYETLERİ BAŞLADI

Türkiye ve Etki Alanındaki Bölgeler Savunma Analisti Turan Oğuz, düzenlenen operasyonun hedefleri ve olası sonuçlarını yenisafak.com’a değerlendirdi. 

Atılan adımların bir nevi ”Mümkün işlem öncesi yumuşatma faaliyetlerinin başlaması” olarak değerlendirebileceğine dikkati çeken Oğuz, “PKK’nın aktüel tepkisinin ölçülmesi, ABD’nin vereceği cevap ve PKK’nın moral ve motivasyonunun azaltılması gibi unsurları da bu kapsamda sayabiliriz” dedi.

TEPKİLER NOT EDİLİYOR

Aynı ve bambaşka koordinatlarda, aynı ve farklı ağırlıkta vuruşlar yapıldığına değinen Turan Oğuz, şöyle devam etti:

“Bu Nedenle aleyhinde tepkinin tip ve süreleri de karargahtaki merkezde askeri uzmanlarca çözümleme ediliyor.

Yapılan bütün atışların bu kapsamda kendi içinde bir sebep-sonuç ilişkisi var. TSK bu atışların ardındaki, sahadaki değişimleri de gözlüyor ve bütün bunlar not ediliyor.
Alandaki şartların değişmesi için MIT ile de koordineli bir çalışma yürütüldüğünü söyleyebiliriz.”

PKK’nın 2015’ten bu yanlamasına işgal altında tuttuğu Zor Mağar, Türkiye ile birlikte Cerablus’a da sıfır noktada yer alıyor.

BİR SÜRE SONRADAN BATARYALAR SINIRIN ÖTE TARAFINA TAŞINACAK

Oğuz, Türkiye’nin Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı gibi son derece başarılı operasyonlarla Suriye’de egemenlik kurduğu alanların öneminin önümüzdeki dönemlerde daha iyi anlaşılacağını da anlattı.

Fırat’ın doğusunu vuran obüs bataryalarının Türkiye sınırları içerisinde konuşlandırıldığı bilgisini paylaşan Oğuz, “Muhtemel bir kara operasyonunda alanda ilerledikçe topçu birlikleri de Suriye içinde ilerleyecektir. Bu Nedenle menzil etkisi daha güçlü kullanılır ve hedeflerdeki tahribatı artar. Bu da PKK/YPG unsurları için epeyce engebeli bir işlem çağrıda bulunmak. Çünkü Türk obüslerinin etkisini terör unsurları bilhassa Fırat Kalkanı’nda yakından tanıdı. Görünen o ama, teröristleri yeniden aynı son bekliyor” ifadesini kullandı.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: