• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Türk Yetkililer, Suudi Arabistan Başkonsolosluğu Aramasında ‘Mavi Işık’ Yöntemi Kullandı

Türk Yetkililer, Suudi Arabistan Başkonsolosluğu Aramasında ‘Mavi Işık’ Yöntemi Kullandı

Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten daha sonra kaybolmasıyla ilgili oluşturulan iki taraflı çalışma grubunda yer alan Türk yetkililerin başkonsolosluğa gelmesinin ardındaki, 2 minibüs ve 2 olay yeri tahlil aracıyla gelen uzman ekipler de binaya girdi.

Levent’teki başkonsolosluğa bir durum yeri tahlil arabulucu ve sivil plakalı 4 araçla gelen Türk yetkililerin peşinde saat 20.15’te 2 minibüs ve 2 durum yeri analiz arabulucu daha konsolosluğa geldi. Konsolosluk binasını çevreleyen bariyerlerin içine alınan araçlardaki bilirkişi ekipler, sonra binaya girdi. Binaya ilk giren olay yeri analiz ekibinin ise saat 20.00 civarında dışarı çıktığı görüldü.

“MAVİ IŞIK” YÖNTEMİ

Suudi Arabistan Konsolosluğu’na giren ekipler, Cemal Kaşıkçı olayını çözmek için “Mavi Işık”la analiz yapıyor. Durum yeri çözümleme ekipleri daha önce Münevver Karabulut cinayeti de dahil pek çok cinayeti mavi ışık yöntemiyle çözmüştü.

Kayıp Gazeteci Cemal Kaşıkçı için tahlil yapan polis ekiplerinin konsolosluktaki çalışması devam ediyor. Olay yeri inceleme ekipleri daha önce Münevver Karabulut cinayeti de edinmek üzere fazla sayıda cinayeti çözmek için kullandıkları “Mavi Işık “yöntemini konsolosluk içinde kullanıyor. Duvarlara ve konsolosluk içindeki her noktaya bu ışık tutulurken, ekipleri çalışması da kameralarca kaydedildi.

“MAVİ IŞIK” YÖNTEMİ NEDİR?

Mavi Işık yöntemi modern “durum yeri analiz” yöntemlerinden biri olarak tüm dünyada kullanılıyor. Luminol adı verilen madde herhangi bir yüzeye püskürtüldüğünde, bu yüzdeki kan izi ve kalıntılarıyla tepkimeye giriyor. Tepkime sonucunda ise mavi-yeşil renkte bir ışık saçıyor. Bu Nedenle, gözle görülemeyecek kan kalıntıları bu şekilde tespit edilebiliyor.

ÖZEL TAKIM KURULDU

Tahlil heyetinin başında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı kadar görevlendirilen bir başsavcıvekili ve bir cumhuriyet savcısı bulunurken, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Çaba, Asayiş ve Olay Yeri Analiz Şube Müdürlüklerine ast uzman personel de ekipte yer alıyor.

Kayıp Gazeteci Cemal Kaşıkçı Hakkında Bomba İddia: Suudiler Cinayeti Kabul EdecekKayıp Gazeteci Cemal Kaşıkçı Hakkında Bomba Iddia: Suudiler Cinayeti Kabul Edecek
Türk Heyet İçerideyken Suudi Arabistan Başkonsolosluğu Önünde İlginç EylemTürk Heyet İçerideyken Suudi Arabistan Başkonsolosluğu Önünde Acayip Eylem

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: