• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Türk sinemasının ustası Erol Taş yad edilecek

Türk sinemasının ustası Erol Taş yad edilecek

Erzurum’da 28 Şubat 1926’da dünyaya gelen Erol Taş, ilkokulu bitirdikten daha sonra boks sporuna ve sinemaya ilgi duydu. Babasının ölümü üzerine annesiyle birlikte İstanbul’a taşınan Erol Taş, ailesine yardım etmek için okuldan ayrıldı ve farklı alanlara yönlendirilmiş işlerde çalıştı.

BOKS BAŞARISI

Boksta 1947 senesinde İstanbul ve Türkiye ikinciliğini de kazanan Taş, askerden sonra Cankurtaran’da bir iplik fabrikasında çalışmaya başladı.

Türk sinemasının ustası Erol Taş yad edilecek

SİNEMAYA ADIM ATTI

Bu yıllarda sinemayla tanışan ve filmlerde figüranlık ve küçük rollerle görülmeye başlayan Erol Taş, başlangıçta 1957 yılında Mümtaz Alpaslan’ın çektiği Acı Günler filminde oynadı.

Metin Erksan’ın yönetmenliğini yaptığı 1958 yapımı “Dokuz Dağın Efesi”nde bir çobanı canlandıran Taş, Dikenli Yollar, Peçeli Efe, Şoför Nebahat, Köyde Bir Kız Sevdim, Kadınsı Kurt ve Gecelerin Ötesi filmlerinde değişik karakterleri canlandırdı.

Türk sinemasının ustası Erol Taş yad edilecek

HER ROLE UYAN AKTÖR

Erol Taş, 1968 yılında Maskeli Beşler ve Maskeli Beşler’in Dönüşü filmlerinde Meksikalı general Ramon rolünü, Kızıl Maske’de müze müdürünü, 1968 yapımı Hakanların Savaşı’nda Kubilay Han ve 1973 yapımı Ufak Kovboy’da çiftlik kahyasını oynadı.

HAFIZALARDA YER ALDI

Ömer Lütfi Akad kadar 1966 yılında çekilen, Güneydoğuda bir hudut kasabasında yaşanan olayları konu bölge Hudutların Kanunu filminde Ali Cello karakterini oynayan Taş, Üzgün Pınar, Gecelerin Ötesi, Duvarların Ötesi, Sürgün gibi filmlerde oynadığı rollerle hafızalarda yer buldu.

Türk sinemasının ustası Erol Taş yad edilecek

KÖTÜ ROLLERİN KAHRAMANI

Türk sinemasında 600’e yakın filmde oynayan ve genellikle fena adam rolleriyle tanınan Taş’ın Türkan Şoray ile başrolü paylaştığı 1967’de çekilen Belli Başlı filmi ile Süleyman Çavuş adlı sevecen bir askeri oynadığı 1992 yapımı Sürgün filmi iyi adam rolünü oynadığı nadir yapımlardır.

SİNEMANIN TAŞ KALPLİ OYUNCUSU

Filmlerin ”taş kalpli” oyuncusu Erol Taş, hakiki hayatta eşini erken kaybettiği için üç minik çocuğuna ayrıca analık ayrıca babalık yapmak zorunda kalan iyi yürekli bir adam olarak biliniyordu.

Yüzlerce filmde öbür rollerde oyunculuk yapan Erol Taş, 8 Kasım 1998 tarihinde İstanbul’da geçirdiği bir yürek krizi sonucu Samatya SSK Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Türk sinemasının ustası Erol Taş yad edilecek

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: