• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Tüm Dünyanın Gözü İstanbul’daydı! 3. Havalimanı Dualarla Açıldı

Tüm Dünyanın Gözü İstanbul’daydı! 3. Havalimanı Dualarla Açıldı

Milyonların dört gözle beklediği İstanbul’da yapılan yeni havalimanının tarihi açılışı gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’a yapılan yeni havalimanının adının ‘İstanbul Havaalanı’ olacağını açıkladı. İstanbul Havalimanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ismini açıklamasının gerisinde dualarla açıldı.

50’NİN ÜSTÜNDE ÜST DÜZEY MISAFIR KATILDI

Tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul Havalimanı’nın başlangıç törenine, vatandaşların yanı sıra dünyanın dört bir yanından 50’nin üstünde üst seviye davetli katıldı.

BASIN MENSUPLARINDAN YOĞUN ALAKA

İstanbul’daki yeni havalimanının ilk etabının açılışına, milli ve milletlerarası medya kuruluşları da ilgi gösterdi. Sabahtan saatlerinden itibaren yeni havalimanına gelen milli ve uluslararası medya kuruluşları, geniş haberci kadrosuyla açılışı takip etti. Gün her tarafında yayınlar yapan basın kuruluşları, havalimanıyla ilgili yapım sürecini, açılışa ilişkin bilgileri izleyicilere aktardı.Basın mensupları, mimarisiyle büyük hayran eden havalimanıyla ilgili röportajlar da yaptı.

100’ÜN ÜSTÜNDE SAĞLIK ÇALIŞANI GÖREV YAPIYOR

Başlangıç için havalimanına gelen konukları, klasik Türk sanatlarındaki çoğu desenden esinlenilerek ortaya çıkarılan, tasarımı modacı Ettore Bilotta’ya ait yeni üniformalarıyla THY’nin kabin memurları karşıladı. Yaklaşık 30 ambulansın konuşlandırıldığı havalimanında, 100’ün üstünde sağlık durumu çalışanı, 10 UMKE ekibi ve çok sayıda güvenlikçi ödev yaptı.

TARİHİ AÇILIŞA BIRÇOK ÜLKE LİDERİ GELDİ

Türkiye’nin yanı sıra dünyanın kayda değer havalimanlarından biri olması beklenen yeni havalimanının açılışına çoğu dünya lideri de katıldı. Arnavutluk Cumhurbaşkanı Ilir Meta, Katar Devleti Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al-Thani, Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sooronbay Jeenbekov, Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Makedonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, Moldova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Igor Dodon, Pakistan İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Arif Alvi, Sırbistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aleksandar Vui, Sudan Cumhurbaşkanı Feldmareşal Omar Hassan Ahmad Al Bashir, Bosna Hersek Başbakanı Denis Zvizdi, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Kongo Demokratik Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma ve İletişimden Sorumlu Bakanı, Slovenya Başbakan Yardımcısı ve Altyapılar Bakanı Alenka Bratuek, Gürcistan Dışişleri Bakanı David Zalkaliani, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Moldova Cumhuriyeti Gagauz Özerk Yeri Başkanı Irina Vlah ve çok sayıda misafir tarihi belli başlı tanıklık yaptı.

ÇOK SAYIDA MISAFIR HAVALİMANINA GELDİ

ÖTE YANDAN eski Başbakanlardan Tansu Çiller ile eşi Özer Çiller, eski AB Bakanı Egemen Bağış, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Tuluyhan Uğurlu, Orhan Gencebay, Sevim Emre, Oktay Kaynarca, Aziz Şimşek, Ali Ağaoğlu, Ferit Şahenk, Yavuz Bingöl, Şafak Sezer, Burcu Esmersoy, Muazzez Ersoy, Demet Şener, Oktay Kaynarca, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu pehlivan Taha Akgül, dünyaca ünlü Türk asıllı Kick Boks sporcusu Gökhan Saki ve eski bakanların da arasında bulunduğu siyaset, sanat, spor ve meslek dünyasından fazla sayıda konuk de havalimanın açılışana geldi.

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türkiye Museviler Hahambaşı İsak Haleva Süryani Ortodoks Kilisesi Mor Filiksinosu Metropolit Yusuf Çetin de açılışın yapılacağı alanda yerini aldı. Alanda 6 bini aşkın konuk yer aldı.

ERDOĞAN HAVALİMANINA İNİŞ YAPTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı taşıyan özel uçak “CAN”, saat 16.25’te İstanbul’da açılışı yapılan havalimanına indi. Erdoğan’ı, Hazine ve Maliye Bakanı Patent Albayrak, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Sakin ve diğer ilgililer karşıladı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ILK BİLETİ ALDI

İstanbul’da yapılan yeni havalimanının açılışına katılan liderleri bir bir selamlayarak, aile fotoğrafı çektiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, THY bankosundan sembolik birincil bileti aldı. Program saygı duruşunun arkasında İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başladı.

BİNALİ YILDIRIM: YAPTIĞIMIZ ESERLERLE KIBIR DUYUYORUZ

Programın başlangıç konuşmasını yapan TBMM Başkanı Binali Yıldırım, ” Hürriyetimizi simgeleyen Cumhuriyet’in 95’inci yılını böylesine ihtişamlı eserli kutlamanın onurunu yaşıyoruz. Bu büyük eserin tamamlanmasına önderlik eden Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Milletimizin adını medeniyet tarihine yazan bir eser meydana getirdiniz Sayın Cumhurbaşkanım. Bu harikulade eseri oluşturmak için 42 ay bir süredir çalışan İGA Grubu’nu emeklerinden dolayı kutluyorum. Esasen bu eserin adsız kahramanları mimarlar, mühendisler ve gece gündüz demeden çalışan işçilerimizdir. En büyük tebriği belli başlı onlar yargı ediyor. Çalışmaktan uslanmadık, eleştirilerden yılmadık. Hamdolsun bu günlere ulaştık. Hangi zorluklarla karşılaşırsak karşılaşalım yolumuza devam ettik, bugüne kadar bu anlayışla çalıştık. Bu günlere geldik. Aziz milletimize kazandırdığımız şehir hastaneleri, havalimanlarıyla gurur duyuyoruz. Attığımız her adımda Cumhuriyet’imizin temellerini sağlamlaştırıyoruz. Yeni havalimanımızın açılışı için buraya gelen bütün konuklara şükranlarımı sunuyor, yeni havalimanımızınhayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

İGA BAŞKANI CENGİZ: HEDEFİMİZ 2026 YILINDA YOLCU SAYIMIZI 150 MİLYONA TAŞIMAKTIR

Binali Şimşek’dan sonra konuşmasını gerçekleştiren İGA Başkanı Mehmet Cengiz, “Bugün burada dünyanın en büyük havalimanı olma yarışımız başlıyor. Bunu tedarik etmek için hedefimiz bu sene 70 milyon olan yolcu sayımızı, 2026 yılında 150 milyona taşımaktır. İGA olarak her türlü profesyonel çalışmayı yapacağız. THY’nin de bugüne kadar gösterdiği başarılar pozitif duruşlardır. Cumhuriyet’imizin 100. yılında dünya liderliği konusunda iddialıyız. Bizlere desteklerini esirgemeyen tüm mülki yönetimsel amirlerimize, projemizin finansmanını yapan bankalara, teknik ve yönetimsel yöneticilerimize, çalışanlarımıza teker teker teşekkür ediyoruz. Bu galibiyet ve kibir hepimize aittir. Yeni havalimanımız hepimize şanslı olsun” dedi.

BAKAN TURAN: 20 MİLYON YOLCUYA HİZMET VERECEK

Açılışta konuşan bir öteki isim olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan, “Dünyanın en büyük havalimanı bugün burada inşa etmenin gururunu yaşıyoruz. Kıtaları ve ülkeleri birbirine bağlayan dünyanın en büyük havalimanının bugün açılışını yapıyoruz. Bu tesiste 225 bin kişiye istihdam sağlanacak. Bu havalimanının bulunduğu alan tembel maden ocakları çukurlarıyla doluydu. Burayı hoş bir alana çevirmek başlı başına bir olaydı. Bununla yetinmeyen düş edilemeyenleri yapan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan doğruca bu galibiyet alanı oluştu. Yılda 90 milyon yolcuya tamamlandığında ise 200 milyon yolcuya hizmet verecek. 300’den artı uçuş noktası ile en büyük havacılık merkezlerinden biri olacak. ” dedi.

ERDOĞAN: YENİ HAVALİMANININ SIRADAN İSTANBUL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da yapılan yeni havalimanının adının ‘İstanbul’ olacağını açıkladı. Erdoğan’ın açılış konuşmasından satır başları:

“Dünyanın en büyükleri arasında bulunan İstanbul Yeni Havalimanımızın açılışını yurt dışından gelen değerli dostlarımızla birlikte yapıyoruz. Cumhuriyetimizin 95. kuruluş sene dönümünü gururla kutluyoruz. Bugün Endonezya’da düşen uçakta ölenlere Allah’tan rahmet diliyor, tüm Endonezya halkının başı sağ olsun diyorum. Yeni havalimanımızın adını İstanbul verdik. Hava limanımızın ismi hayırlı olsun. Atatürk Havaalanı’mız insanlar bahçesi olarak halkımızın kullanımına açılacaktır. Atatürk Havalianı etkinlik verdiği alanlarda Atatürk Havaalanı ismi ile hizmet verecektir. Atatürk Havalimanı’nın kapalı alanlarını ülkemizin en büyük fuar alanı haline getireceğiz. Orası Atatürk Havaalanı, burası İstanbul Havaalanı olarak isimlendirilecektir.

“BÜTÜN ETAPLARIN TAMAMLANMASI 2028 OLARAK ÖNGÖRÜLÜYOR”

Pek çok çevrenin bu projenin sonunun gelip gelmeyeceğini merak ettiğini biliyoruz. Buraları iyi bilirim. Buraların kömür sahası olduğu zamanları iyi bilirim. Burayı havaalanı olarak yapalım lakin yetmez dedik. Kuzey Otoyolu ile ilgili olarak, devasa çukurları çevre düzenlemesi suretiyle güzel göller haline getireceğiz. Oralardan geçerken yeşili, gölleri görerek aşmak insanlara keyif verecektir. 2011’de yer belirlenip, inşaat başladığında bile tereddütler devam ediyordu. TV’de kendini beğenen birisi orası çöker diyor. Yumuşak arazi diyor. Bu teknolojinin olduğu yerde yumuşak arazi mi olur? Buraya çakılan kazıklardan haberin var mı? Finansından, inşaatına dünyada eşine eksik rastlanır bu eseri sizlerle birlikte açıyoruz. Ilk etabı yılda 90 milyon yolcu kapasitesindedir. Bu kapasite tüm etaplar bitince 150 milyon hatta 200 milyona dek çıkarılabilir.Tüm etapların tamamlanması 2028 olarak öngörülüyor.

“HER BIRIM SON TEKNOLOJİ İLE TASARLANDI”

Havalimanımızdaki her bölüm son teknolojiyle tasarlandı. Alternatifli ulaşım sağlanacaktır. Hava ulaşımı ve güvenliği konusunda da bu projeyle çoğu yeniliğe imza atılacak. Devlete ödenecek kira 32,4 milyar hesaplı büyüklüğü ortaya çıkarıyor.

Bu projede herhangi bir hazine garantisi yoktur. Sembolik bir rakamı açıklayan, 12 yıla kasıtlı olarak 342 milyon euro dış hat yolcu geliri garanti edilmiştir. Dünyada örnek olacak, yüz akı bir projedir. Bu dev projenin etütünden inşaatına katkısı olan, ulus kurumlarına, bankalara, taşeronlara, firmalara her şeyden öte işçiye teşekkür ediyorum. Coğrafi olarak ülkemiz özellikle de İstanbul daima stratejik konumda yer almıştır. İstanbul Havaalanı’nın devreye girmesiyle en önemli transi alan haline geldik. Ülke olarak küresel ekonomilerin entegrasyonunda bu havalimanında daha da öteye taşıyoruz. Biz bu havalimanını sadece ülkemize yok, dünyaya büyük bir hizmet olarak görüyoruz. Burası geleceğin dünyasına hitap eden zeki bir havaalanı olarak hizmet verecektir. Artık en manâlı aktarma noktası İstanbul olacağı için, kıtalar arasın uçuşların güzergahı da değişecektir. Türkiye geçtiğimiz 16 yılda eğitimden,sağlığa, sağlıktan ulaşıma her alanda büyük yol kat etmiştir. Ülkemizdeki havalimanlarının sayısı göree geldiğimizde 26’ydı. 30 ilave yaparak sayıyı 56’ya çıkardık. Projeleri devam edenler ek edildiğinde rakam 64’e çıkacaktır

“TÜRKİYE ULUSAL GELİRİNE KADAR DÜNYADA 13’ÜNCÜ SIRAYA YÜKSELMİŞTİR”

Türkiye ulusal gelirine tarafindan dünyada 13’üncü sıraya yükselmiştir. Bunu milletimizle aramızda olan bağdan aldığımız feyz ile gerçekleştirdik. Hedeflerimize kararlılıkla yürümeye devam ediyoruz. Cumhuriyetimizin ilanının 95’inci yılında hizmete aldığımız bu eserle Cumhuriyetimizin temeli daha da güçlenmiştir. Milletimizin Cumhuriyet Bayramı’nı bir defa daha tebrik ediyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk almak üzere ülkemizin buraya gelmesinde emeği, kanı olan tüm kahramanlarımızı hasretle yad ediyorum.

Türkiye dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmaya kararlıdır. Ekonomideki yolculuğumuzu dostlarımızla sürdürme arzumuzu her seferinde söylüyoruz. Bize samimi olarak yakında olacak olan herkesle yol yürümeye hazırız. Gelin, hepimiz için müreffeh, güvenli, huzurlu bir dünyayı birlikte inşa edelim. Gelin, sevgiye, barışa çıkan kapıları birlikte açalım. Gelin, masumlara, çocuklara hoş bir dünyanın müjdesini her zaman birlikte verelim.” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasından daha sonra İstanbul Havalimanı dualarla açıldı. Açılış sırasında Türkiye’nin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’de sahneye eğlence edildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: