• DOLAR
  5,3119
  % 0,54
 • EURO
  6,0254
  % 0,47
 • ALTIN
  229,2715
  % 0,16
 • BIST
  102.415
  % 0,66
Trump’tan Cemal Kaşıkçı Açıklaması: Mesele ile Yakından İlgileniyoruz, Soruşturmaya Dahil Olduk

Trump’tan Cemal Kaşıkçı Açıklaması: Mesele ile Yakından İlgileniyoruz, Soruşturmaya Dahil Olduk

ABD Başkanı Donald Trump, kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı hakkında yeni bir açıklamada bulundu. Trump, “Suudi gazetecinin kaybolmasını yakından takip ediyoruz. Biz de soruşturmaya dahil olduk. Kaşıkçı konusunda ne olduğunu bulmak zorundayım.” dedi.

“BU OLAYIN IÇE DOĞRU ARAŞTIRILMASINI İSTİYORUM”

Amerika Birleşmiş Devletleri Başkanı Donald Trump dün düzenlediği basın toplantısında Suudi Arabistan’ın İstanbul’daki konsolosluk binasında kaybolan gazeteci Cemal Kaşıkçı hakkında açıklamalarda bulundu. Trump, Suudi Arabistan yetkilileri ile konuştuğunu ve yaşananların son derece kötü bir koşul olduğunu belirterek, “Bu olayın içeriye doğru araştırılmasını istiyorum” ifadelerini kullandı.

“BU OLAYIN ARDINA KADAR GİDECEĞİZ”

Konu hakkında Türkiye ile iletişimde olduklarını söyleyen ABD Başkanı, “Suudi yetkililerle görüştüm, bu son derece fena bir durum. Suudi Hükümeti’nden sorularımıza cevap bekliyoruz. Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kaybolması içeriye doğru araştırılmalı. Türkiye ile yakın işbirliği içindeyiz, bu olayın sonuna kadar gideceğiz. Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısını Beyaz Saray’da bakmak ve oyalamak istiyorum” dedi.

ABD İSTİHBARATI KAŞIKÇI’YI BİLGİLENDİRDİ Mİ?

Suudi Arabistan yönetiminin Kaşıkçı’yı tutuklamaya yönelik önceden yaptığı planlara dair ABD’nin elde ettiği istihbaratlar, Trump yönetiminin Cemal Kaşıkçı’yı tehlikede olduğu konusunda uyarıp uyarmadığına dair soru işaretlerini doğurdu. ABD’de 2015’te imzalanan bir yönergeye kadar, istihbarat ajanslarının kaçırılma, önemli bir şekilde yaralanma veya öldürülme tehlikesi yer alan kişileri uyarma yükümlülüğü var. Bu mecburiyet için söz konusu kişinin ABD vatandaşı olması şartı bulunmuyor. Adının açıklanmasını istemeyen eski bir ABD istihbaratı yetkilisi, “Kaşıkçı’nın yakalanması, tutuklanması olarak yorumlanmış ve böylece dikkat zorunluluğu doğmamış olabilir lakin laf konusu dinlemelerde baskı taşıyan eylemler planlanmışsa evet, Kaşıkçı uyarılmalıydı.” değerlendirmesinde bulundu. Uyarı sürecinden sorumlu olan Ulusal İstihbarat Direktörü Ofisi, Kaşıkçı ile bu konuda iletişime geçilip geçilmediği konusunda yorum yapmadı.

NE OLDU?

Suudi reformistler için manâlı bir platform olan Al Watan gazetesine büyük katkılarda bulunan ve Ortadoğu’nun en etkin gazetecilerinden biri olarak tanıdık Washington Post Yazarı Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğuna gitmiş ve kendisinden bir daha haber alınamamıştı.

Suudiler, Konsolosluktaki Aramayı Türk Polisinin Suudiler, Konsolosluktaki Aramayı Türk Polisinin “Lominol” Taktiği Yüzünden mi Erteledi Kayıp Gazeteci Cemal Kaşıkçı İngiliz BasınındaKayıp Gazeteci Cemal Kaşıkçı İngiliz Basınında Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman'ın, Kaşıkçı'yı Vaatlerle Ülkeyi Getirip Tutuklanmasını Emrettiği İddia EdildiSuudi Arabistan Veliaht Prensi Selman’ın, Kaşıkçı’yı Vaatlerle Ülkeyi Getirip Tutuklanmasını Emrettiği Iddia Edildi Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Cemal Kaşıkçı Açıklaması: Sessiz Kalmamız Mümkün DeğilCumhurbaşkanı Erdoğan’dan Cemal Kaşıkçı Açıklaması: Sessiz Kalmamız Mümkün Yok Kolundaki Saat, Kayıp Gazeteci Cemal Kaşıkçı Soruşturmasının Odağı OlduKolundaki Saat, Kayıp Gazeteci Cemal Kaşıkçı Soruşturmasının Odağı Oldu Trump'tan Kayıp Gazeteci İçin Dikkat Çeken Açıklama: Suudi Yetkililerle GörüştümTrump’tan Kayıp Gazeteci İçin Uyarı Çeken Yorumlama: Suudi Yetkililerle Görüştüm

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: