• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Trump’ın ‘Nükleer Anlaşma’ Kararına Rusya’dan Tepki: Çok Tehlikeli Bir Adım

Trump’ın ‘Nükleer Anlaşma’ Kararına Rusya’dan Tepki: Çok Tehlikeli Bir Adım

ABD Başkanı Donald Trump’ın dünyayı şoke eden kararının ardındaki Rusya’dan birincil tepki geldi. Moskova, Washington’ın 1987’de imzalanan füze anlaşmasından çekilmesini “Çok güvenli olmayan bir adım” olarak tanımladı.

DIŞİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI, TRUMP’IN ŞANTAJ YAPTIĞINI SAVUNDU

Moskova, Washington’ın 1987’de imzalanan füze anlaşmasından çekilmesini “Fazla tehlikeli bir adım” olarak tanımladı. Açıklamayı yapan Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Trump’ın şantaj yaptığını savundu ve Washington’ı kınadı. Ryabkov’a tarafından, Rusya’nın anlaşmayı ihlal ettiğine dair suçlamalar temelsiz.

NE OLDU?

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin Rusya ile imzaladığı ‘Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan çekileceğini açıkladı. Trump, Rusya ve Çin’in yeni bir anlaşmayla gelmediği takdirde ABD’nin kendi silahını üreteceğini söyledi.

OBAMA’YA GÖNDERMEDE BULUNDU

Trump, Nevada eyaletinde yaptığı tercih konuşmasının gerisinde, gazetecilere Rusya ile ülkesi arasında imzalanan “Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması”na ilişkin açıklamalarda bulundu. Rusya’nın anlaşmayı ihlal ettiğini savunan Trump, “Yıllardır ihlal ediyordu ve (önceki) Başkan Barack Obama’nın niçin bu konuyu müzakere etmediğini veya niçin anlaşmadan çekilmediğini bilmiyorum.” diye konuştu.

“RUSYA ANLAŞMAYA SAYGI GÖSTERMEDİ”

Rusya’nın, nükleer bir anlaşmayı ihlal etmesine ve ABD’nin müsade vermediği silahları yapmasına müsaade etmeyeceklerini belirten Trump, “Biz anlaşmada kalan taraf olduk ve anlaşmaya hürmet gösterdik. Ancak Rusya ne yazık ki bu anlaşmaya hürmet göstermedi. bu nedenle anlaşmayı feshedeceğiz, anlaşmadan çekileceğiz.” ifadesini kullandı.

YENİ ANLAŞMA GELMEZSE ABD KENDİ SİLAHINI ÜRETECEK

Trump, Rusya ve Çin’in yeni bir anlaşmayla gelmediği takdirde ABD’nin kendi silahını üreteceğini söyledi.

ABD ile bu ülkenin Avrupa ve Uzaktan Doğu’daki müttefiklerini korumayı amaçlayan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması, 1987’de Washington’da imzalandı.

Anlaşma, Rusya ve ABD’nin menzili 300-3400 aks olan karadan atılan güdümlü füzesi almasını, üretmesini veya deneme etmesini yasaklıyor. ABD, Rusya’yı sık sık bu anlaşmayı ihlal etmekle suçluyordu.

ABD, Rusya ile İmzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan ÇekiliyorABD, Rusya ile İmzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan Çekiliyor

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: