Trump’ın işi daha zorlaştı

Trump’ın işi daha zorlaştı

ABD’de yapılan ara seçimlerde Demokrat Partinin 8 sene sonra Kongrenin bir kanadında çoğunluğu bitmiş alması, Cumhuriyetçilerin ise öteki kanatta çoğunluğunu pekiştirmesi her iki taraf için de kazanım anlamı taşıyor. Ancak Temsilciler Meclisinde artık çoğunluğun Demokratlarda olması ABD Başkanı Donald Trump’ın işini zorlaştıracak gibi görünüyor.

ABD’de seçmenler, 100 sandalyeli Senatodaki 35 sandalye ile Temsilciler Meclisindeki 435 sandalyenin tamamı için sandık başına gitti. Bu seçimler önemliydi çünkü iki partili ABD siyasetinde başkanın mensup olduğu partinin Kongredeki durumu, ABD Başkanı’nın ülkeyi yönetirken ne kadar sıcacık ya da huzursuz olacağını da belirliyor.

Resmi olmayan sonuçlara tarafından, iki kanatlı Kongrenin Temsilciler Meclisinde çoğunluğu Demokrat Parti ele geçirdi. Senatoda ise daha önce 51-49 olan Cumhuriyetçilerin çoğunluğu en düşük 3 Cumhuriyetçi sandalye eklenerek devam etti.

Ilk değerlendirmelerde bu netice Amerikan siyasetinde yeni bir dönemeç olarak görülüyor. Bunun sinyalini, 2010’da Temsilciler Meclisinde çoğunluğu yitiren Halkçı Partinin Temsilciler Meclisindeki lideri Nancy Pelosi, dün gecenin sonuçlarını yorumlarken “Yarın Amerika’da yeni bir gün olacak.” diyerek verdi.

Cumhuriyetçilerin Senatodaki sandalye sayısını artırması parti açısından galibiyet olarak yorumlanıyor. Demokratlar ise Temsilciler Meclisinde çoğunluğu tekrar ele geçirdiği için “seçimin kazananı” sayılıyor.

Bu sonuçları değerlendirirken Temsilciler Meclisinin tamamı, Senatoda ise sadece 35 üyelik için tercih düzenlendiğini göz önünde bulundurmak gerekiyor. 35 yeni senatörün belirleneceği tercih bölgelerinin çoğunluğunun da coğrafi olarak zaten Cumhuriyetçilerin lehine sonuç çıkması beklenen yerler olduğu yorumu yapılıyor. Yani tercih haritasının büyük kısmının zaten sahiden Trump’ın popülaritesini koruduğu ve Cumhuriyetçilerin kazanması mümkün yerlerden oluştuğu, bu nedenle Cumhuriyetçilerin Senatodaki kazanımının beklendiği belirtiliyor.

Demokratlar için bu seçimin sonuçları “büyük bir kazanım”. Fakat sonraki ara seçimde Senatoda çoğunluğu ele geçirmeleri bugünden sonra daha zora girmiş görünüyor. yine de bundan böyle Washington’da Demokrat Partinin Cumhuriyetçi Parti değin olmasa da çoğu konuda söz hakkı bulunuyor. Cumhuriyetçiler ise Senatoda çoğunluğu sağlamlaştırarak manâlı kazanım elde etmiş oldu.

Trump’ın işi zorlaştı

yine de bu sonuçlarla ABD siyasetinde Cumhuriyetçi Partinin etken durumu sona ermiş olmasa bile hakimiyeti zedelendi. Artık Cumhuriyetçi Partinin adayı olarak seçime giren ve 2016’da Beyaz Saray’a oturan ABD Başkanı Donald Trump ile dün geceye kadar Kongrede hakim durumdaki Cumhuriyetçilerin işleri birazcık daha zora girmiş oluyor.

ABD Başkanı Trump’ın, Kongreden dinmek istediği yasalarda artık eli daha önceki dönemde olduğu kadar sıcacık olmayacak. Demokratlar bundan böyle Cumhuriyetçi Partinin Kongredeki yasama gündemini bloke edebilecek. Sağlık Durumu reformu, ücret kesintileri gibi çoğu konuda Cumhuriyetçi Partinin ve Trump’ın içeri almamak istediği yasalar Temsilciler Meclisinde Demokratların engeline takılabilecek.

Hem Temsilciler Meclisindeki birçok komitede kontrol Halkçı Partide olacak. Bu sayede Demokratlar komite oturumları düzenleyebilecek ve komitelere bildirmek üzere çoğu kişiyi çağırabilecek. Bu komitelerin mesela Trump yönetiminin kararları veya faaliyetlerini soruşturmaya yönelik oturumlar düzenleme imkanı bulunuyor.

Dolayısıyla Trump’ın bütçe ve harcamaları, Rusya’nın ABD seçimlerine müdahalesi veya Trump’ın Yüksek Duruşma üyeliğine aday gösterdiği ve yeni onay bölge Brett Kavanaugh hakkındaki cinsel hamle suçlamaları gibi konular Temsilciler Meclisindeki komitelerde soruşturulabilecek.

Bunlar açık havada Trump’ın yeni dönemde manâlı idare pozisyonlarına yapacağı atamalar da Temsilciler Meclisi engeline takılabilir. Birçok kayda değer pozisyon için ABD Başkanı’nın gösterdiği adayların Kongreden onay alması gerekiyor. Adaylar Kongredeki komitelerde tabiri yerindeyse “sorguya çekiliyor” ve onaylama alırlarsa göreve başlayabiliyor.

Yeni dönemde Temsilciler Meclisinden tasdik alması gereken Trump’ın adaylarının işinin baskı olacağı tahmin ediliyor.

Azil süreci zorlama görünüyor

Trump’ın başkanlıktan azil süreci de yeni dönemde gündeme gelebilecek konular arasında yer alıyor fakat bu sürecin sonuca varması fazla düşük ihtimal.

Başkanlık koltuğuna oturduktan sonra Trump hakkında azil tartışmaları oldukça çok yapıldı ama Kongrenin iki kanadında birdenbire Cumhuriyetçi Parti hakimiyeti sebebiyle bu işlem başlayamadı.

Bundan Böyle Temsilciler Meclisinde Demokrat Parti hakimiyeti olması nedeniyle mesela Hak Komitesi azil için harekete geçebilir. Hatta konu Temsilciler Meclisi gündemine de girebilir. Oysa bu sürecin daha artı ilerleme şansı fazla şiddet görünüyor.

Bunun nedeni ABD Başkanı’nın azledilmesi için Senato oylamasına gereklilik duyulması. Senatodaki Cumhuriyetçi çoğunluğu nedeniyle azil sürecinin sonuca varması beklenmiyor. yine de Demokratların konuyu gündemde tutarak ABD siyasetinde Trump karşıtlığını güçlendirmeye çalışmaları olanak kapsamında bulunuyor. Bu da yeni dönemde Trump’ın canını sıkacak konular aralarında olacak gibi görünüyor.

İç politika konuları belirleyici

ABD ara seçimlerine girerken partilerin adaylarının gündemindeki esas iç politika konularını sıhhat, ekonomi ve göçmenler oluşturuyordu. ABD basınında seçimden önce yayımlanan çoğu ankette seçmenlerin oy kullanırken bu konuları göz önünde bulunduracağı görülüyordu.

Nitekim Demokratlar, Trump yönetiminin önceki ABD Başkanı Barack Obama’nın adıyla anılan “Obamacare” sağlık reformu aleyhindeki tutumunu seçim çalışmalarında fazla sık kullandı. Yeni dönemde de düşük gelirlilere uygun imkanlarla sağlık hizmetleri sunulmasını Halkçı Partinin gündemde tutmaya devam etmesi bekleniyor.

Göçmenler konusunda ise Cumhuriyetçi seçmenin Trump yönetiminin politikalarını çoğunlukla onayladığı değerlendiriliyor. Başkanlık seçimi kampanyasında Trump’ın yasal olmayan göçmenlere yönelik sözleri ve Meksika sınırına duvar örülmesi gibi projeleri Cumhuriyetçi seçmenden genellikle olumlu tepki almıştı.

Ama ara seçimlerde Demokrat adaylar da yönetimin bir göçmen ülkesi olan ABD’de göçmenlere karşın tavrını çoğu kez dillendirdi. Nitekim ailesi göçmen olan çok sayıda birey Halkçı Parti adayları aralarında yer aldı. Keza iki Müslüman kadın Demokrat adayın Temsilciler Meclisi üyesi seçilmesi de göçmenler ve Müslümanlara yönelik Cumhuriyetçi söyleme karşı Demokratların yürüttükleri kampanyanın netice verdiğini gösteriyor.

Dış politikada çok büyük etki beklenmiyor

Dış politika konularında yeni dönemde kayda değer bir değişiklik ihtimali şimdilik düşük. Oysa bir takım konularda Demokratların Trump’ı sıkıştırmaya çalışacağını göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Buna örnek olarak Yemen gösteriliyor. Trump yönetiminin Suudi Arabistan’a desteği ve Yemen’deki savaşta fazla sayıda kişinin ölümü, istek ve kıtlık gibi sebeplerle Demokratların konuyu daha pozitif gündemde tutmaya çalışacağı tahmin ediliyor.

Tercih öncesinde de Halkçı adaylar bu konuları gündeme getiriyor ve Trump yönetimi ile Cumhuriyetçi politikaları eleştiriyordu. Yemen konusunda Halkçı Parti’nin Trump’ı zorlayabileceği ve Suudi Arabistan’a desteği kesmesini isteyebileceği açıklama ediliyor. Bu da ABD’nin müttefikleriyle ilişkilerinde ortaya çıkabilecek sıkıntılara dikkat çekici ediyor.

Trump’ın bir takım ticari anlaşmaları değişiklik ricası ise ara seçim sonuçlarından etkilenebilir. Halkçı üyelerin seçildiği çoğu tercih bölgesinde yaşayanlar aralarında Trump’ın ticaret anlaşmalarına karşın olumlu bakış bulunması, Demokratların Trump ile anlaşma yoluna gitmeyi seçebileceği biçiminde yorumlara niçin oluyor.

NAFTA’nın yerini alacak yeni bir ticaret anlaşması öneren Trump için bu konuda gelecek yıl Kongrede yapılması beklenen oylama sürecinin önemli bir imtihan olacağı tahmin ediliyor.

Katılım ABD için yüksek

Sonuçları son dönem Amerikan siyasetinde en çok merak edilen ara seçimlerden biri olan oylamaya katılım da daha öncekilere tarafından yüksek oldu. Başlıca ABD seçimlerine katılım birçok ülkeye kıyasla düşük kalıyordu.

Bilhassa Demokratlar, genellikle katılımın düşük olduğu ABD seçimlerine katılımı artmak için çok pozitif çağrı yaptı. Cumhuriyetçilerin de çağrılarıyla ara seçimlere katılımın tarihi seviyede olduğu varsayım ediliyor.

Hemen Şimdi belli rakamlar bilinmemekle birlikte mesela Temsilciler Meclisi seçimleri için bu sene 114 milyon seçmenin oy kullandığı değerlendiriliyor. 2014’teki seçimde bu rakam takriben 83 milyon olmuştu.

Demokratlar, bu seçimlere kadınlara yönelik söylemleri ve epeyce pozitif kadın aday göstererek girdi. Nitekim yüzde 52’si bayan olan seçmenlerden bunun sonuçlarını da almış görünüyor. Halkçı Partinin çok sayıda kadın adayı seçimi kazandı. Yeni dönemde Temsilciler Meclisinde en düşük 100 kadın üyenin bulunması bekleniyor. 435 üyeli Temsilciler Meclisinde daha önce en fazla 84 kadın aza yer almıştı.

İki manâlı eyalette valilik Cumhuriyetçilerin

ABD ara seçimlerinde Kongre üyeliklerinin yanı sıra eyalet meclisleri ve bir takım valilikler için de oy kullanıldı. Valilik seçimlerinde de her iki partinin de “galibiyet” veya olumlu olarak değerlendirebileceği sonuçlar çıktı.

Michigan ve Illinois gibi önemli eyaletlerde Halkçı adaylar vali seçildi. Kansas’ta da sürpriz şekilde Demokrat bir aday vali seçimini kazandı.

Ancak başkanlık seçimlerinde de fazla tartı içeren ve her iki parti arasında aralıklı çekişmeli iki eyalet Florida ve Ohio’da başarı Cumhuriyetçilerin oldu. 2020’de yapılacak başkanlık seçimi için bu eyaletleri kazanan parti kayda değer bir avantajı elinde bulunduracak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: