Trump: Silahı nasıl kullanacaklarını bilmiyorlar. Bu safi korku şovudur

Trump: Silahı nasıl kullanacaklarını bilmiyorlar. Bu safi korku şovudur

Suudi Arabistan’ın Mart 2015’ten beri Yemen’e düzenlediği saldırıya ABD’nin verdiği yardım kendi başkanlığı döneminde tırmansa da, Donald Trump, ABD’nin katliamlardaki sorumluluğunu kabule yanaşmıyor. Pazar günü Axios’a görüşme veren Trump, Suud’un 9 Ağustos’ta Yemen’in kuzeyindeki Dhahyan’da kalabalık pazar yerini vurup mektep otobüsünü isabet ettirmesi sonucu 40’ı çocuk 51 sivilin ölmesi, onlarcasının yaralanıp sakat kalmasının, Washington’ın suçu olmadığını savundu.

Toplu Cinayet uygun Amerikan Lockheed Martin üretimi 227 kiloluluk lazer güdümlü MK 82 bombasının parçalarının bulunması aleyhinde “Biz bunu yapmayız. Bizimkiler dünyadaki en iyi operatörlerdir. Bunlar temelde silahı nasıl kullanacağını bilmeyen millet, bu da dehşet bir şey” değerlendirmesini yapan Trump, sosyal medyada fazla yoğun paylaşılan bombardıman görüntüsünü de ‘nefret edilen şey şovu’ diye niteledi:
“Bence nefret edilen şey verici bir koşul. Otobüse ve çocuklara olanları görmekten nefret edilen şey ettim, çünkü böyle bir şey gördüğünde bu safi dehşet şovudur.”

Telaşa mahal değil: Yemen’e çok dikkatli bakıyorlarmış

Bu trajedi karşı hissettiği iğrenmeyi tarif etmek için rahatsız olduğunu, can sıkıntısı duyduğunu söylemenin beceriksiz kalacağını ifade eden Trump, Yemen’deki ayrım gözetmeyen bombardımanla ilgili haberlerin arkasının kesilmemesi sebebiyle ABD’nin Suudi Arabistan’a tabanca satışlarını durdurmasının gerekip gerekmediği sorusunu şöyle yanıtladı:
“Şu sıra Yemen’e fazla titiz şekilde bakıyoruz. Doğrusu Yemen’i fazla çok dikkatli inceliyoruz. Suudilerle konuşacağım pek çok konu var.”

Suudilerle silah kullanmasını öğretecek

ABD Başkanı “Silahları nasıl kullanacağını bilmeyip çocuk dolu otobüsleri vuran insanlarla birlikte elde etmek kuşkusuz istemem” diye ekledi. 

Trump, Cemal Kaşıkçı cinayetinin ortaya çıkmasının peşinde da Suudi Arabistan’a silah satışlarının durdurulmasına karşın talepleri reddetmişti.

14 milyon Yemenli açlıktan ölebilir

Suudi saldırılarının yarattığı felaket yüzünden birçok çocuk ve bayan 14 milyon insanın açlıktan ölüm tehlikesiyle aleyhinde karşıya geldiği Yemen’de kolera salgını da kol geziyor.

‘Gerçek ölü sayısı 56 binden fazla’

Son olarak The Independent gazetesinin Ortadoğu uzmanı muhabiri Patrick Cockburn, Suudi saldırısında Yemen’de ölenlerin sayısının BM göre bir yıldır 10 bin olarak açıklanmasının düzenbazlık olduğunu, gerçek ölü sayısının 56 bini geçtiğini söylemişti. (Sputnik)
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: