• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Tren Raylarını Tarım Aletlerine Dönüştürüyor

Tren Raylarını Tarım Aletlerine Dönüştürüyor

Van Küçük Oto Sanayi Sitesi’nde yarım asırdan pozitif bir süredir demircilik yapan Vanlı, ilerleyen yaşına karşın mesleğini yaşatmanın mücadelesini veriyor. Farklı Alanlara Yönlendirilmiş illerde hurdaya ayrılan tren raylarını satın alarak kente getiren Vanlı, ateşte dövdüğü demirlere her yerde şekil vererek, pulluk, orak, kültivatör, römork ve tırpan gibi tarım aletleri üretiyor. Tren ulaşımında kullanılan malzemenin sağlam olması sebebiyle talep gören tarım aletleri, bölgedeki birçok çiftçi tarafından satın alınıyor.

“RAYLARDAN YAPILAN TARIM ALETLERİ SAĞLAM OLUYOR”

Vanlı, 63 yıldır demiri döverek işlediğini, işletmesinde şimdiye değin 50’nin üstünde eleman yetiştirdiğini söyledi.

Maddesel imkansızlıklar nedeniyle ilkokul döneminde çalışmaya başladığını anlatan Vanlı, “Yetiştirdiğim çırakların hepsi kendi meslek yerlerini açtı ve hemen ekmeklerini kazanıyor. Bazıları memur ya da öteki işlerle uğraşırken, birçoğu ise esnaflık yapıyor.” dedi.

Vanlı, demir dövmenin güç bir iş olduğunu, acilen makineler baştan sona bu işin daha basit yapıldığını açıklama etti.

Önceden demiri keskiyle kestiklerini ve balyozla dövdüklerini gösteren Vanlı, şöyle konuştu:

“Bütün her şey kol gücüyle yapılıyordu. Şimdi makineler var. İşler eskiye kadar daha basit. Insanlar kuytu işlere alıştı. Bu yüzden bundan böyle bu mesleği yapmıyor ve yeni demirciler yetişmiyor. Çıraklar bu işe sempati duymuyor. Mesleğin kaybolmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Ülkemizin birçok ilinden aldığımız tren raylarındaki eski demirleri burada yeniden işliyoruz. Kullanım süresi dolmuş bu demirlerin geri dönüşümüyle tarım aletleri yapıyorum. Rayları her yerde işliyorum. Demir sağlam olduğu için tarım aletleri de fazla sağlam oluyor. Tarımla uğraşan çoğu insan bu aletleri olmak için bize geliyor.”

“RAYDAN YAPILAN TARIM ALETLERİ ILGI GÖRÜYOR”

Küçük Oto Sanayi Sitesi Başkanı Muhittin Yıldızbaş da Vanlı’nın sanayi sitesinin en eski esnaflarından olduğunu söyledi.

Eski ağır işleri yapan ustaların yaşlanması ve kol gücünün yerini makinelerin almasıyla demircilik gibi mesleklerin de yok olmaya yüz tuttuğunu vurgulayan Yıldızbaş, “Ahilik ustası dediğimiz bu ustalar bundan böyle teknolojiye yenik düşüyorlar. Teknoloji bu meslekleri etkiledi. Burada artık çıraklar yetişmiyor. 14-15 yaşında buraya gelen çocuklar bundan böyle bu ağır işleri yapmıyor. Ustamızın yaptığı aletler sağlam olması sebebiyle rağbet görüyor. Çevre illerdeki çiftçiler buraya gelerek ustamızın yaptığı aletlerden satın alıyor. Bu da bizi hoşnut ediyor.” ifadesini kullandı.

Çiftlik Sahibi Özdemir Cansever de tarım aletleri için kesintisiz demirci Vanlı’yı tercih ettiğini anlatarak, “Turgut ustanın yaptığı aletler uzun ömürlü oluyor. bu nedenle kesintisiz burayı seçim ediyoruz. Aldığımız ürünleri yıllardan beri kullanabiliyoruz. Ustamızdan memnunuz.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: