• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Trafik Cezalarının Artırılmasını Öngören Teklif, TBMM Genel Kurulunda Kabul Edildi

Trafik Cezalarının Artırılmasını Öngören Teklif, TBMM Genel Kurulunda Kabul Edildi

Karayolları Trafik Kanunu ile Bir Takım Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi kabul edildi.

KÜLÜSTÜR ARAÇLA TRAFİĞE ÇIKMAK YASAKLANMIŞ

Karayolları Genel Müdürlüğü görevlilerine, kendi teftiş istasyonlarında, kamyon, çekici ve otobüs cinsi araçları kilometre saati ve süre yönünden denetleyebilme ve ceza tutanağı düzenleme yetkisi verilecek.

Genel Müdürlüğü tartı ve ebat yönünden denetime tabi tuttuğu araçları, takograf ve egzersiz-dinlenme süreleri yönünden denetleyebilecek, trafik yönetimle ilgili para cezası karar tutanağı düzenleyebilecek.

Tescil Belgesi, Kayıt Plakası almadan ve hurdaya ayrılan araçlarla karayollarına meydana çıkan sürücülere bin 2 lira yönetimle ilgili para cezası kesilecek. Hurdaya çıkarılmış araçların karayolunda sürülmesi yasaklanıyor. Sürüldüğünün tespitinde, sürücüsüne 2 bin 18 lira yönetimsel para cezası verilecek ve araçlar trafikten men edilecek. Araca mülki amir kadar el konacak ve aracın mülkiyeti kamuya geçecek.

ÇAKAR LAMBA 2 BİN LİRA

Çakar lamba, siren ve güya aydınlatılmış veya sesli cihazlar, mevzuatta belirlenenler araçların açık havada kullanılamayacak. Buna uymayanlara bin 2 lira yönetimsel para cezası uygulanacak.

Sürücü, araç sahibi değilse ayrıca tescil plakasına da cinayet kesilecek. Bir sene içinde 3 defa ihlal halinde araçlar, 15 gün trafikten men edilecek.

Araçlar üzerinde mevzuata uygun olarak yapılan her türlü değiştirme, işleten tarafından 30 gün içerisinde vasıta kayıt belgesine işlettirilecek. Bunu yerine getirmeyenler, 108 lira yönetimsel para cezasına çarptırılacak.

Mevzuata uygun olarak yapıldığı belgelenemeyen teknik değişikliğin çevredekileri rahatsız edecek derecede şamata çıkaracak özellikte olduğu takdirde bin 2 lira yönetimsel para cezası uygulanacak.

MUAYENESİZ ARAÇLARA CANICE ARTIYOR

Muayenesiz araçların trafikte kullanımını alıkoymak amacıyla 108 lira olarak uygulanan idari para cezası, 235 liraya çıkarılacak.

Verilen vakit sonunda muayenesini yaptırmayanlar ile ”emniyetsiz” raporu bahşedilen araçlarla trafiğe çıkanlara 488 lira suç oluşturan kesilecek.

Trafik kazası, arıza halleri, acil takviye, kurtarma, kar mücadelesi, kaza incelemesi, genel güvenlik ve asayişin sağlanması gibi durumlar haricen emniyet şeritleri ve banketleri kullanılamayacak.

Sürücüler, trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde birbirini izleyen aniden artı şerit değiştiremeyecek, tek yönlü karayollarında araçlarını ters istikamette süremeyecek.

Kamyon ve tırlarda güvenlik şerit ihlaline 488 lira yönetimle ilgili para cezası, trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına şerit değiştirme ya da zıt yönde vasıta sürme gibi ihlaller için ise bin 2 lira yönetimle ilgili para cezası getirilecek.

Sol şeridi sürekli işgal eden kamyon ve çekici sürücülerine, bin 2 lira idari para cezası kesilecek.

KIRMIZI IŞIK İHLALİNDE EHLİYETE EL KONULACAK

Kırmızı ışık kuralını, son ihlalin gerçekleştiği tarihten itibaren geriye bir yıl içinde ilk kez üç defa ihlal ettiği tespit edilenlerin 30 gün, ikinci defa üç defa ihlal ettiği tespit edilenlerin 45 gün, üçüncü ya da daha artı kere üç kez ihlal ettiği tespit edilenlerin 60 gün süreyle sürücü belgeleri alınacak.

İki ve daha pozitif defa sürücü ehliyeti geri alınanlar, psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçirilecek. sürücü ehliyeti almasına engeli olmadığı anlaşılanlara trafik yönetimsel para cezalarının tahsil edilmiş olması şartıyla belgeleri iade edilecek.

HIZ SINIRI YÜZDE 50 AŞILIRSA CINAYET

Hız sınırlarında “yüzde 10-30” ve “yüzde 30 üzeri” biçiminde uygulanan 2 derece derece yaptırım, “yüzde 50’den fazlası” şeklinde 3’e çıkarıldı.

Hız sınırını yüzde 10-30 aşmada 235, yüzde 30-50 aşmada 488, yüzde 50’den fazla aşmada ise bin 2 lira idari para cezası uygulanacak.

İhlalin 1 sene içinde 5 kez baştan etmesi halinde, ehliyet 1 sene süreyle alınacak. 5 yıl içinde bu kapsamda sürücü belgesi ikinci defa geri alınanlara, “sürücü ehliyeti iptali” yapılacak.

Bu kişiler psiko-teknik değer biçme ve psikiyatri uzmanının muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığı takdirde şoför kurslarına katılarak, her tarafta sürücü ehliyeti alabilecek.

DRİFTE TAVIZ DEĞIL

Insanlar aralarında “spin” veya “drift” denilen; el freni çekilmesi ya da başka yöntemlerle aracın ani olarak yönünün değiştiren ya da kendi etrafında döndürenler için 5 bin 10 lira yönetimsel para cezası uygulanacak, sürücü ehliyeti 60 gün süre ile geri alınacak.

Bu kişilere, psiko-teknik değerleme ve psikiyatri uzmanının muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığı takdirde ehliyet iade edilecek. Vasıta 60 gün vakit ile trafikten men edilecek, son ihlalin gerçekleştiği tarihten geriye 5 yıl içinde bu madde dahilinde sürücü belgesi ikinci defa geri alınanların şoför belgeleri iptal edilecek.

Bu kişiler, psiko-teknik değerleme ve psikiyatri uzmanının muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığı takdirde şoför kurslarına katılarak, baştan sürücü ehliyeti alabilecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: