• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Trafik cezalarını arttıran kanun Resmi Gazete’de

Trafik cezalarını arttıran kanun Resmi Gazete’de

Trafik cezalarını artıran, uyuşturucuyla mücadeleye yönelik yeni önlemleri taşıyan, yabancıların Türkiye’de meslek ve işlemlerini kolaylaştıran düzenlemelerin de yer aldığı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişim Yapan Kanun, Devlete Ait Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

HIZ SINIRI AŞIMI SÜRÜCÜ EHLIYETI İPTALİNE KADAR GİDECEK

Kanunla, hız sınırlarında “yüzde 10-30” ve “yüzde 30 üzeri” şeklindeki uygulanan iki kademeli yaptırıma “yüzde 50’den fazlası” şeklinde bir yenisi daha eklendi.

Laf konusu düzenlemeyle, hız sınırını yüzde 10 ila 30 aşan sürücülere 235 lira, yüzde 30 ile 50 aşanlara 488 lira, yüzde 50’den fazla aşan sürücülere ise bin 2 lira yönetimsel para cezası uygulanacak.

İhlalin 1 yıl içinde 5 kez tekrar etmesi halinde şoför belgesine 1 yıl süreyle el konulacak. Bu kapsamda 5 yıl içinde sürücü belgesi ikinci kere geri alınanların ehliyetleri iptal edilecek.

Bu kişiler psiko-teknik değerleme ve psikiyatri uzmanının muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığı takdirde sürücü kurslarına katılarak her tarafta ehliyet alabilecek.

Trafik cezalarını arttıran kanun Resmi Gazete'de

ABARTI EGZOZUN CEZASI ARTTI

Kanunda yapılan düzenlemeyle abartı egzoz kullananlara cezai yaptırım getirilecek.

Araçların egzozunda yapılan değişikliğin çevredekileri rahatsız edecek derecede şamata çıkaracak özellikte olması durumunda bin 2 lira idari para cezası uygulanacak.

Vasıta mevzuata yerinde duruma getirilinceye değin trafikten men edilecek.

Trafik cezalarını arttıran kanun Resmi Gazete'de

KIRMIZI IŞIK İHLALİNE AĞIR CANICE

Kırmızı ışık kuralını, son ihlalin gerçekleştiği tarihten itibaren geriye bir yıl içinde öncelikle üç kere ihlal ettiği saptama edilenlerin 30 gün, ikinci kere üç kere ihlal ettiği saptama edilenlerin 45 gün, üçüncü ya da daha pozitif defa üç kez ihlal ettiği saptama edilenlerin 60 gün süreyle şoför belgelerine el konulacak.

İki ve daha pozitif defa ehliyet geri alınanlar psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçirilecek.

sürücü belgesi almasına engeli olmadığı anlaşılanlara trafik yönetimle ilgili para cezalarının tahsil edilmiş olması şartıyla belgeleri iade edilecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: