• DOLAR
  5,4668
  % -0,02
 • EURO
  6,2074
  % 0,06
 • ALTIN
  229,8629
  % 0,32
 • BIST
  104.595
  % 1,25
Trabzon’da Film Gibi Hırsızlık, Esnafı İsyanı Ettirtti

Trabzon’da Film Gibi Hırsızlık, Esnafı İsyanı Ettirtti

Gümüşhane’nin Torul ilçesinde 30 yıldır esnaflık yapan Halim Tonyalı’nın başından Trabzon’da filmleri aratmayacak bir hırsızlık olayı geçti. Olayın faillerinin yakalanması için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya çağrıda yer alan Tonyalı, bulunursa 50 bin liralık ürünlerini garibanlara dağıtacağını söyledi.

İSTANBUL’DAN GETİRTTİĞİ FINANSAL BAŞKASI ALDI

Ticarete çocuk yaşlarda pazarcılık yaparak başlayan ve 20 yıl önce Torul ilçe merkezinde açtığı giyim mağazasıyla ticari hayatını sürdüren 5 çocuk babası 36 yaşındaki Halim Tonyalı, 20 gün önce İstanbul’daki firmalardan verdiği siparişleri uzun senelerdir birlikte çalıştığı taşıma firması yoluyla Trabzon’a dek getirtti. Bu noktadan sonra yaşadıklarını “Filmlerde böyle sahne olmaz” sözleriyle özetleyen Tonyalı, “İstanbul’dan 20 gün önce mülk aldık. 20 sene her tarafında çalıştığımız firmaya bahşedilen mallar 26 Ekim’de Trabzon’a geldi. Kardeşimi malları almaya yolladığımda ona malların alındığını söylediler. Kardeşim şok yaşadı ‘Bizim malımızı kim aldı’ diyerek beni telefonla aradı. Bende şirket sahibini aradım. ‘Şehir içi nakliyattan birisi geldi aldı’ dedi. Bende ona ‘Sen benim malımı nasıl verirsin, neye güvenerek, neye dayanarak verirsin. 20 yıldır seninle çalışıyorum. Benim haberim olmadan sen benim malımı nasıl verirsin’ diyerek tepki gösterdim” ifadelerini kullandı.

“KAMERADA SAPTAMA ETTİĞİMİZ KIŞISEL AYRICA TAKSİCİ KEZA NAKLİYATÇI ONAYLADI”

Ardındaki kendisinin de Trabzon’a artan bir şekilde Jandarmayla birlikte yol güzergahı ve çevrede araştırma yaptıklarını, güvenlik kameralarının görüntülerini incelediklerini kaydeden Tonyalı, “Tespitlerimize göre hırsız malı kent içi nakliyatla alarak Maçka yakınlarındaki özel bir sanayi bölgesinin oraya indirmiş. Kamera görüntülerine göre 20 dakika sonra gelen beyaz araca malı yükleyip götürüyorlar. Kamerada vasıta bütün net görünmüyor. Bu görüntülere kadar taksiciyi bularak şahsı bulmak istedik. Onun ifadesinden hareketle marketten su aldığını belirledik ve market kamera kayıtlarında şahsın fotoğrafını saptama ettik. Hem nakliyeci ayrica taksici adamı doğruladı” diye konuştu.

HIRSIZ MAL SAHİBİ GİBİ ARADI

Konunun savcılığa iletilmesinin ardından polise yönlendirildiğini ve poliste açıklama verdiklerini kaydeden Tonyalı, şunları söyledi:

“Hırsız sanayide şehir halkı içi nakliyeciyi tutup oradaki lokantadan telefon açıp ismimizi kullanarak ‘Ben Halim Tonyalı, malım geldi mi İstanbul’dan. Arabam Maçka’da arıza yaptı. Ben nakliyatçı yolluyorum malımı gönderir misiniz” diyor ve malımızı alıyor. Nakliyatçıya ‘malını özel sanayi bölgesinin çıkışında indir’ demiş. O da indiriyor ve oradan ayrılıyor. Ondan sonra da gördüğümüz görüntülere göre mülk oradan beyaz bir araçla alınıyor. Buradan Akçaabat’a değin yarısını taksi tutarak yarısını da beyaz araçla götürüyor.”

“BENİM MALIM BULUNSUN GARİBANLARA DAĞITACAĞIM”

Trabzon gibi metropol bir şehirde hırsızın hala bulunamamasını yadırgadığını dile getiren Tonyalı, “Burası koskaca bir şehir halkı. Buradan Akçaabat’a dek olan kameralarda bu şahıs bulunabilirdi. Aramak fakat incelenmiyor, bulunmuyor. Biz ayaklanma ediyoruz. Ben malda değilim. Benim malım bulunsun garibanlara dağıtacağım. Ben 50 bin TL’lik malda değilim. Ben yalnızca bu bin lira da olsa bu şahsın bulunmasını istiyorum. Trabzon’da benim malımı ismimi kullanarak alan şahıs bulunsun. Ben mülk bulunduğu takdirde kendim ya da biri aracılığıyla fakirlere dağıtacağım. Ben malda değilim, benim dostum, düşmanım kim öğrenmek istiyorum. Kimdir beni takip eden, kim malımı alıyor?” diye konuştu.

BAKAN SOYLU’YA ÇAĞRIDA BULUNDU

İstanbul’dan getiren taşıma firmasına da ateş püsküren Tonyalı, “İmzası olmadan, telefonla arayıp onaylama etmeden siz bir kişinin malını nasıl veriyorsunuz? Böyle bir adalet olur mu? Sen benim adıma kalkıyorsun veriyorsun ondan sonra diyorsun ki ‘o geldi’ aldı. Olur mu böyle bir şey. Ben suçluların, zanlıların Trabzon gibi büyük bir şehirde bulunmasını istiyorum. Bunu da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan istiyorum” biçiminde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: