• DOLAR
  5,3137
  % 0,19
 • EURO
  6,0099
  % 0,10
 • ALTIN
  226,4007
  % -0,09
 • BIST
  101.332
  % -0,39
TPFD Başkanı Hakan Ünsal: Toplam 846 Futbolcu Bedelli Askerlik İçin Başvuru Yaptı

TPFD Başkanı Hakan Ünsal: Toplam 846 Futbolcu Bedelli Askerlik İçin Başvuru Yaptı

Hakan Ünsal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dernek olarak takriben 1,5 ay önce Milli Savunma Bakanlığı (MSB) yetkilileriyle görüştüklerini ve profesyonel futbolcuların askerlik durumlarıyla ilgili veri verdiklerini söyledi.

Profesyonel futbol takımlarında bedelli askerlik olanağından faydalanabilecek oyuncu sayısının fazla olduğuna dikkati çeken Ünsal, “Futbolcu arkadaşlarımızın durumunu açıklamak için bakanlığa gittik. Yapılan planlamaya ilişkin data elde etmek ve görüşlerimizi sunmak istedik. Bedelliden faydalanacak oyuncu sayısının epey artı olduğunu da kendilerine ilettik.” diye konuştu.

“20 GÜN ANTRENMAN YAPMAYAN FUTBOLCU IYICE BİTER”

Yetkililere, askerlik durumunun, futbolcunun yanı sıra takımların gidişatını, kulüpleri ve teknik direktörleri de etkileyeceğini aktardıklarını vurgulayan Ünsal, “Türkiye’de en çok izlenen spor futbol. 20 gün antrenman yapmayan futbolcu adamakilli biter, sıfırlanır. Futbola olumsuz etkisini düşünerek ‘erteleme olabilir mi’ dedik onlar da sıcak baktılar. ‘Olabilir, çalışalım, bir bakalım’ diyerek anlayışla karşıladılar.” ifadelerini kullandı.

Bakanlık yetkililerinin, kendilerinden bedelli askerlikten faydalanabilecek futbolcuların listesini istediğini anlatan Ünsal, şöyle devam etti:

“Bizden liste çıkarmamızı istediler, biz de listemizi çıkardık ve kendilerine ilettik. Şu esas kadar her şey olumlu gidiyor. Biz sezon sonu yani haziranda olmasını rica ettik. Herhangi bir şekilde bize de ‘sezon içinde gideceksiniz’ denmedi. Çalışmalarımızı profesyonel futbolcular askere sezon sonunda yani haziranda gidecek gibi yapıyoruz, futbolcu arkadaşlara da o şekilde bilgi veriyoruz.”

ÇALIŞMALAR HAZİRAN’A KADAR

Hakan Ünsal, profesyonel futbolcuların bedelli askerlik yapacağı tarihin fakat uygulama süresinin dolacağı 3 Kasım Cumartesi gününden sonra netleşebileceğini belirtti.

“Bütün tarih emin yok, 3 Kasım Cumartesi gününe dek bütün başvuruların bitmesinden sonra tarih netleşecek.” ifadesini kullanan Ünsal, “Devre arasında da olamaz çünkü tatil bir hafta. Sezon içi zaten bezginlik. Mayısın sonundan itibaren en yerinde tarih olarak haziran ayı, dedik. Herhangi bir organizasyonun olmadığı, futbolcuların tatilde olduğu dönem gitmeleri uygun olur diye rica ettik.” değerlendirmesini yaptı.

846 UYGULAMA YAPILDI

Hakan Ünsal, futbolculardan bedelli askerlik için yapılan tatbik sayısının 846 olduğunu bildirdi.

Ünsal, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bedelli askerliğe başvurabilecek futbolcu sayısına ilişkin çalışmaları yaptık. Hangi ligden kaç futbolcu, hangi takımdan kaç oyuncu, bir şema hazırladık. Net rakamları anlatmak için başvuru formu süresinin sona ermesini bekliyoruz. Şu esas kadar 4 profesyonel ligden 846 futbolcu bedelli askerlik için başvurdu. Başvuruların sona ermesinin hemencecik peşinde da futbolcularımızın askerliklerini hangi tarihte yapacakları belirlenecek. Biz dernek olarak bu tarihin sezon sonunu yani haziran ayı olacağını düşünüyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: