• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Tophane Saat Kulesi’ne PVC kaplama

Tophane Saat Kulesi’ne PVC kaplama

Bursa’nın Osmangazi ilçesi Tophane semtindeki Osman Gazi ve Orhan Gazi türbelerinin yakınında yer alan park içinde, öncelikle Sultan Abdülaziz döneminde 1876 yılında yaptırılan Tophane Saat Kulesi, 1900’lü yıllarda yıkıldı.

Saat kulesi, 1905 yılında kesme taştan bitmiş yapı edildi. 33 metre yüksekliğinde, 6 katlı kulenin tamamında kesme taş kullanıldı. Ahşap merdivenle çıkılan kulenin her katının cephesinde, dikdörtgen bir pencere yer alıyor.

PVC KAPLAMA KULLANILDI

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nce yangın gözetleme kulesi olarak da kullanılan tarihi kulede son yapılan restorasyon çalışmasında PVC kaplama kullanıldı.

Kulenin 6’ncı katı, PVC ile kaplandı. Kulede tarihi dokuyu bozan beyaz PVC, tepkilere neden oldu.

Tophane Saat Kulesi'ne PVC kaplama

“PVC BRİ ÜZÜYOR”

Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Ömer Faruk Şahin, tarihi kulenin 6’ncı katının da normalde kesme taştan yapıldığını söyleyerek, “Bu kısım kulenin eski fotoğraflarında mevcut. Normalde kesme taştan inşa edilmiş kısımda hemen PVC kaplama yer alıyor. Yapının üstteki katındaki PVC kaplama bizleri çok üzüyor. Bu değerdeki bir ürüne daha titiz adet edinmek gerekli” dedi.

Saat kulesinde zorunlu düzeltmenin yapılacağına inandıklarını söyleyen Şahin, şöyle konuştu:

“Biz bu düzeltmenin bu sene içinde yapılmasını bekliyorduk. Derhal bu restorasyonun 2019 bütçe planları dahilinde yer aldığını öğrendik. Inşa içinde ahşap karkas kısımda da sıkıntı var. Işıklandırma ile ilgili bazı sıkıntılar var. Bizlerin isteği bu stil değerlerin korunması. Bu bölge bununla beraber Arkeopark bölgesi. Burası alt tarafta bulunan Bitinya galerileriyle ciddi şekilde yerli ve tanıdık olmayan turistlerin sık sık gidilen yer yeri olmasıyla birlikte, Heykel ve Ulucami’ye bağlandığımız bir alan. O yüzden kurumların süreçleri hızlandırmalarını rica ediyoruz.”

Tophane Saat Kulesi'ne PVC kaplama


RESTORASYON PROJESİ HAZIR

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada ise kulede tepki çeken restorasyonun yıllar önce park içindeki işletme sahipleri göre yapıldığı ileri sürüldü.

Açıklamada, “Belediyemizce saat kulesine ait rölöve restitüsyon ve restorasyon projeleri hazırlanarak koruma kurulu onayı alınmıştır. Önümüzdeki yıl yatırım programı ve kurul onaylı projeler doğrultusunda aslına uygun olarak restorasyon uygulamalarına başlanması planlanıyor.” denildi.

Tophane Saat Kulesi'ne PVC kaplama

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: