• DOLAR
  5,3194
  % 0,02
 • EURO
  6,0377
  % -0,05
 • ALTIN
  227,6534
  % 0,56
 • BIST
  103.186
  % 0,67
TOKİ’den tüketiciye enflasyon müjdesi

TOKİ’den tüketiciye enflasyon müjdesi

Turan, yazılmış açıklamasında, daha alçak kazanç grubuna karşın daha önce satılan konutlarda altı ayda bir yapılan dönemsel artma oranını 2019 yılı için yüzde 4’e sabitlediklerini belirtti.

Alt gelir grubuna yönelik satılan konutlarda 2018 yılının ocak ayında yüzde 5,69, temmuz ayında yüzde 5,69 almak üzere yılda yüzde 11,70’lik artış yapıldığını anımsatan Turan, daha alçak gelir grubu konutlarında 2019 yılında ocak ayında yüzde 4 ve Temmuz ayında yüzde 4 edinmek üzere yıllık yüzde 8’lik bir çoğalma oranının uygulanacağını aktardı.

 

 

Turan, orta gelir grubuna karşın satılan konutlarda altı ayda bir yapılan artma oranının yüzde 5’e, arsa satışlarında altı ayda bir yapılan yükselme oranın ise yüzde 6’ya sabitlendiğine işaret etti.

Dönemsel Çoğalma Tavan Oranları uygulamasına geçtiklerini aktaran Turan, “Yükselme oranlarımızı memur maaş artış oranı için yüzde 5, Yİ-ÜFE oranı için yüzde 6 ve minimum oran için ise yüzde 4 olarak belirledik. 2019 yılından sonraki dönemlerdeki dönemsel artışı ise mevcut ekonomik şartlara tarafından yeniden belirleyeceğiz.” ifadesini kullandı.

Daha Alçak kazanç konutlarında artma oranı yüzde 4’e indi

TOKİ göre yapı ettirilen ve daha alçak gelir grubuna karşın satışı yapılan konutlarda ocak ve temmuz aylarında uygulanan büyüme oranın 2019 yılında yüzde 4 olarak uygulanacağını vurgulayan Turan, “Daha Alçak gelir grubu kategorisinde satışını yaptığımız konutlarımız daha önce hiç ev sahibi olmamış, hane halkı net geliri en fazla 4 bin 500 TL olan vatandaşlarımıza yöneliktir. Vatandaşlarımızın borçlarını ödemesi noktasında, enflasyonun daha da altında bir düzenleme yaptık. 2019 yılı içerisinde enflasyon, memur maaş büyüme oranı, TÜFE ve Yİ-ÜFE oranları yüzde 4’ün üstünde gelirse bizim çoğalma oranımız sadece yüzde 4 olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

TOKİ’den daha önce ev almış kuytu gelirli vatandaşlardan gelen yoğun talep neticesinde dönemsel yükselme oranlarını 2019 yılı için sabitlediklerini andıran Turan, şunları kaydetti:

“İdaremizden konut alan vatandaşlarımızın aylık taksit ödemelerine her yılın ocak ve temmuz aylarında elde etmek üzere yılda iki kez, memur maaş artma oranı, TÜFE ve Yİ-ÜFE oranları arasından minimum olanının artışını yapıyorduk. Ama son dönemde gerçekleşen hesaplı veriler, enflasyon oranları, çoğaltma oranlarının yükselmesi ve vatandaşlarımızdan gelen yoğun talep neticesinde 2019 yılında bu oranları kayıtsız şartsız sabitledik. Bizden ev almış vatandaşlarımıza bu oranlarında altında bir imkan sunacağız. Daha Aşağı kazanç grubunda yükselme oranlarımızı 2019 yılında ocak ve temmuz aylarında elde etmek üzere yüzde 4 olarak uygulayacağız.”

Daha Aşağı kazanç grubunda yapılan geri ödeme yükselme oranının yıllık yüzde 8’e indiğini vurgulayan Turan, orta gelir grubuna karşın satılan konutların artma oranlarının 2019 yılında ocak ve temmuz aylarında yüzde 5 edinmek üzere takvim yüzde 10 olarak uygulanacağına değindi.

Orta kazanç grubuna karşın satılan konutlarda geri ödemelerine borç bakiyeleri ve taksit bedellerinin bir önceki altı aylık dönemdeki memur maaş çoğaltma oranı ile güncellendiğini hatırlatan Turan, “Daha önce bizden konut almış olan orta gelirli vatandaşlarımızın geri ödemelerinde memur maaş çoğaltma oranının yüzde 5’ten artı olması durumunda bizim yükselme oranımız yalnızca yüzde 5 olacaktır.” açıklamasında bulundu.

Yurt içi fiyat endeksi yüzde 6’ya sabitlendi

Ergün Turan keza, TOKİ kadar yapılan arsa satışlarında borç bakiyelerini Yİ-ÜFE oranı ile güncellediklerini belirterek, “Daha önce idaremizden arsa satın almış olan vatandaşlarımızın borçlarına 2018 yılında yüzde 23,71 olan Yİ-ÜFE oranını uyguladık. Mevcut ekonomik şartlar altında bu oranda da 2019 yılı için sabitliyoruz. 2019 yılında Yİ-ÜFE oranını yüzde 6’dan uygulayacağız. Böylelikle yılda yüzde 12’lik bir güncelleme olacak.” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: