• DOLAR
  5,2848
  % -0,35
 • EURO
  6,0006
  % -0,06
 • ALTIN
  227,6950
  % 1,02
 • BIST
  101.742
  % 0,01
Ticarette Milli Para Dönemi Başlıyor

Ticarette Milli Para Dönemi Başlıyor

6. Türkiye-Azerbaycan-İran Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi’nde gerçekleştirildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun konut sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif katıldı. Toplantıdan üç ülke aralarında milli parayla ticaret yapma kararı çıktı.

İranlı Bakan Cevad Kibar, Türkiye-Azerbaycan ve İran arasındaki işbirliğinin bölge açısından önemli olduğunu belirterek, “Milli paralarımızla ticaret yapma noktasında anlaştık. Bu uzlaşma ile idareli ilişkilerimizi dış müdahalelere aleyhinde koruma altına almış olacağız.” dedi.

“ORTAKLIĞIMIZ UZUN SÜRELİ İLİŞKİLERİMİZİN GÖSTERGESİ”

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, toplantıda yaptığı konuşmada, İstanbul Havalimanı’nın ve İzmir’de açılan Star Rafineri’nin bölgedeki önemine şive yaptı. Üç ülke aralarında özel sektöre yönelik, ‘Üçlü Forum’ kurulacağını ve bu kapsamda işbirliğinin daha da arttırılacağını vurgulayan Kibar, “Üç ülke arasında tarih, kültür ve dinden kaynaklanan bir ortaklık var. Bu ortaklık gelecekte de devam edecektir. Ortaklıklar bununla beraber uzun süreli ilişkilerimizin de bir göstergesidir. Her üç ülkenin de iki taraflı bir iradesi mevcut. Bu üç ülkenin daha artı gelişmesi, hem halklarının yaşam standartlarının yükselmesi ayrıca de bölgenin yükselmesi açısından oldukça önemli.” diye konuştu.

Bölgenin kalkınmasında, istikrarın ve barışın sağlanmasında bu üç ülkenin önemli bir etmen olduğunu kaydeden Kibar, “Barış ve istikrarın sağlanması konusunda üç ülke de müşterek bir irade ve görüş açısına sahip. Bölgemizde yaşanan Filistin, Yemen ve Suriye sorunu bizim de sorunumuz. İnşallah bu sorunlar uzlaşıya varılarak dostça bir şekilde çözülecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Kibar, Karabağ sorunu konusunda Türkiye ve Azerbaycan ile aynı hassasiyeti paylaştıklarını aktararak, “Karabağ sorununun uluslararası yasalara dayanarak ve dostane bir şekilde çözülmesi konusunda iki ülke ile karşılıklı görüşmelerimizde daima vurgu yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“IŞ BİRLİĞİMİZİ GÜÇLENDİRMELİYİZ”

ABD’nin İran’a karşın yaptırımları konusundaki duruşlarından dolayı Türkiye ile Azerbaycan dışişleri bakanlarına teşekkür eden Zarif, şöyle konuştu:

“İran nükleer müzakerelerine destek verdikleri ve nükleer müzakereler anlaşması çerçevesinde bu işbirliklerine davam edeceklerini açıklamaları ve ABD’nin tek yanlı olarak anlaşmadan çekilmesini kınadıkları için teşekkür ediyorum. ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesi yalnızca iki ülke ile ilgili değil. Birçok ülkenin aleyhine bir karardır.

İran -Türkiye ve Azerbaycan çok bambaşka imkanlara sahip. Enerji, transit, bilim, teknoloji alanlarında karşılıklı işbirlikleri imkanlarına sahibiz ve bu alanlardaki işbirliklerini geliştirmeliyiz. Ayrıca, kültürel ve insani ilişkilerde de üç ülke olarak çok yüksek bir potansiyele sahibiz. Bu işbirliklerimiz hali hazırda devam ediyor fakat bunları daha pozitif desteklemeli ve bu işbirliklerini güçlendirmeliyiz.”

“MILLI PARA BİRİMİ İLE TİCARET YAPMA KARARI ALINDI”

Zarif, bilim ve teknoloji alanlarında üç ülkenin işbirliğine bilhassa şive yaparak, bu işbirliğinin özel sektöre de yansıması gerektiğinin altını çizdi. 6. Türkiye-Azerbaycan-İran Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda ulusal para birimi ile ticaret kararının alındığını aktaran Zarif, şöyle devam etti:

“Özel sektörlerimiz aralarında bir forum oluşturduk. Bu alıştırma yöresel işbirliği için bir adım olacak diye düşünüyoruz. Keza bankacılık sektörleri arasındaki işbirlikleri konusunda da mutabık kaldık. Ulusal paralarımızla ticaret yapma noktasında anlaştık. Bu uzlaşma ile hesaplı ilişkilerimizi dış müdahalelere karşısında koruma altına almış olacağız. Keza üç ülkeden oluşan bir teknik heyet kurduk. Bu heyetler, önümüzdeki 3 yılı programlamak için bir araya gelecekler. Bir sonraki görüşme İran’da yapılacak ve bu toplantıya kadar iyi bir plan hazırlamalarını istedik.”

“ABD BEKLEDİĞİ SONUCU ALAMADI”

“ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının baştan gündeme gelmesi, Türkiye-İran ticari ilişkilerini, özellikle petrol alanında yapılan işbirliğini nasıl etkileyecek? İki ülke bu yaptırımlara karşısında ne cins önlemler alınacak?” sorusunu Zarif, “ABD’nin ambargoları şimdi da çok farklı baskılarla devam ediyor. Ancak bekledikleri sonucu alamadılar.” biçiminde cevapladı.

Zarif, ABD’nin ambargo konusunda dünyaya zorlama yaptığını belirterek, ABD’nin uluslararası toplumu bir seçimle aleyhinde karşıya bıraktığını söyledi.

“BAZI ÜLKELER YASALARA UYDUĞU İÇİN ABD TARAFINDAN CEZALANDIRILIYOR”

ABD ile varılan nükleer anlaşmanın son yıllarda yapılan en büyük anlaşma olduğuna dikkat çekici eden Kibar, şunları söyledi:

“ABD’nin ambargo kararı tüm milletlerarası kurallara karşısında, BM Emniyet Konseyi’nin kararına karşı. Bir Takım ülkeler yasalara uyduğu için, ABD göre cezalandırılıyor. Bunun gelecekte dünya düzenine koskocoman bir etkisi olacaktır. ABD’nin bu kararı karşı dostlarımız, komşularımız ve Avrupa ülkeleri karşı çıkmıştır. Türkiye Devleti’ne, Sayın Cumhurbaşkanına ve Çavuşoğlu’na fazla teşekkür ediyorum. ABD ambargolarına karşın Türkiye bizimle ilişkisini devam ettireceğini açıkladı. Bize takviye verdi. Komşularımızla ilişkilerimizin ne kadar zinde ve derin olduğunu görüyoruz. İlişkilerimiz bu ambargolardan fazla fazla etkilenmeyecektir. Tabii ancak bir takım özel sektörler egzersiz yöntemlerini değişim yönüne gidecekler. Bu da zaten makul bir davranıştır fakat bir usul bularak bunları çözeceğiz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: