• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Ticaret Bakanı Pekcan: Vatandaş, Satın Alınan Ürünü Cep Telefonundan Denetleyebilecek

Ticaret Bakanı Pekcan: Vatandaş, Satın Alınan Ürünü Cep Telefonundan Denetleyebilecek

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ürün künyesi zarfında geliştirilen ‘Hal Kayıt Sistemi Mobil’ uygulamasıyla vatandaşın, satın aldığı meyve ve sebzeye ilişkin üretim tarihi, yeri, alış ve satış fiyatı gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebileceğini açıkladı.

Bakan Pekcan, “5957 sayılı Sebze ve Meyveler ile Tatmin Edici Arz ve Istek Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanuna” istinaden sebze ve meyve ticaretinde bildirim modelinin hayata geçtiğini söyledi. Bu modelin uygulanmasını karşılayan Hal Kayıt Sistemi’nin (HKS) Ticaret Bakanlığı’nın bünyesinde faaliyete alındığını anlatan Pekcan, uygulamayla sebze ve meyve ticaretine ilişkin güncel bilgi tabanının oluşturulması ve söz konusu ticaretin elektronik ortamda peşine düşüp takip edilmesinin amaçlandığını belirtti.

“ALIŞ FİYATI DAHİL, BİLGİLERE ULAŞABİLMEK MÜMKÜN OLACAK”

Pekcan, ürün künyesiyle sebze ve meyve ticaretinde şeffaflığın sağlanmasını amaçladıklarını vurgulayarak, şunları söyledi: “Söz konusu künyelerde malın imal ya da ithal tarihi, üreticinin adı soyadı, ticaret unvanı, malın miktarı, imal yeri veya gümrük kapısı, imal şekli (iyi tarım, organik, geleneksel) malın alış fiyatı ve işletme adı (malın bulunduğu birey veya yer) gibi bilgiler yer alıyor. Malların toptan ve perakende satışında bulundurulması gereken bu künyeler, sebze ve meyveler için yaklaşık olarak bir kimlik vazifesi görüyor. Künye numaralarının sorgulanmasıyla sebze ve meyvelere ilişkin perakendecinin alış fiyatı dahil her aşamada oluşan fiyat bilgilerine de ulaşabilmesi muhtemel olacak.”

“HKS MOBİL’ UYGULAMASI TÜKETİCİLERİN KULLANIMINA SUNULDU

Tüketiciler kadar sorgulama işleminin ‘www.hal.gov.tr’ web adresi üzerinden veya ‘444 0 425’ numaralı HKS Çağrı Merkezi yoluyla yapılabildiğine sinyâl eden Pekcan, hem, ‘HKS Mobil’ uygulamasının tüketicilerin kullanımına sunulduğunu söyledi.

ALICI, MAHSUL BİLGİLERİNE BASIT VE HIZLI ERİŞEBİLECEK

Pekcan, söz konusu mobil uygulamayla mahsul künyelerinde bulunan karekodların sorgulanmasına olanak tanındığını anlatarak, bu nedenle tüketicilerin ürüne ilişkin bilgilere daha kolay ve seri şekilde erişebilmesinin sağlandığını ifade etti.

YURTTAŞ, KENDİ DENETİMİNİ KENDİSİ YAPACAK

Mahsul künyesi kapsamında geliştirilen mobil uygulamayla vatandaşların satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış bölüm fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebileceğini gösteren Pekcan, “Bu şekilde yanına varılmaz pahada fiyat artışı varsa saptama edebilecek, vatandaşlarımız bir anlamda kendi denetimini kendisi yapmış olacak” dedi.

ENFLASYONLA MÜCADELEYE KATKI SAĞLANACAK

Pekcan, Bakanlığın son dönemde fırsatçılık yapmaya çalışanlara yönelik kontrol çalışmalarına etkin bir şekilde devam ettiğine dikkati çekerek, bu uygulamalarla enflasyonla mücadeleye de katkı maddesi sağlanacağını kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: