• DOLAR
  5,2788
  % -0,00
 • EURO
  5,9724
  % 0,13
 • ALTIN
  224,6513
  % 0,22
 • BIST
  102.715
  % 0,57
THY, 2018’in ilk 9 ayında karını artırdı

THY, 2018’in ilk 9 ayında karını artırdı

Türk Hava Yolları, çoğalan istek ve bölüm gelirlerle birlikte, 2018 yılının dokuz aylık döneminde çabucak artış gösteren petrol fiyatlarına karşın 1 milyar 149 milyon USD Esas Etkinlik Kârı gerçekleştirdi.

BİR ÖNCEKİ YILA TARAFINDAN YÜZDE 20 ARTTI

Keza gezgin ayrıca de kargo gelirlerini manâlı ölçüde artırmayı başaran Türk Hava Yolları, 2018 yılının 3. çeyreğinde yaklaşık 4 milyar USD kazanç elde etti. Bu başarılı performansı ile 9 aylık satmak geliri de bir önceki yılın aynı dönemine göre %20 artarak 9.9 milyar USD’ye ulaştı.

NET KAR 755 MİLYON DOLAR

Kârlı artma performansına aralıksız aralıksız Türk Hava Yolları, yılın 9 aylık döneminde net kârını 3 kat artırmayı başararak, bu dönemi 755 milyon USD net kâr gerçekleştirerek tamamladı.

Ortaklığın nakit yaratma potansiyeline muhabere eden FAVKÖK (Faiz, ücret, küçültme ve kira öncesi kar – EBITDAR), 2018 yılının 9 aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine tarafindan %16 artarak 2.8 milyar ABD Doları seviyesinde, FAVKÖK marjı ise %28 seviyesinde gerçekleşti.

“YENİ EVİM ÜLKEMİZİN GURURU OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Başarılı sonuçlarla ilgili görüntü ifade eden Türk Hava Yolları Idare Heyeti ve İcra Komitesi Başkanı, M. İlker Aycı; “Sahip olduğumuz altyapılar şartlarını kuvvetlendirme ve iyileştirmeye büyük önem verdiğimiz bu sene içerisinde rekor 3. çeyrek sonuçlarımızı milletimize ilân etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Özellikle de son birkaç yıldır karşılaştığımız değişik yöresel ve sektörel koşullara rağmen sergilediğimiz mücadeleci tutum, istikrarlı yükselişimizin kaynağı oldu. Bugün, hayata geçirdiğimiz sayısız yatırım, elde ettiğimiz çoğalma rakamları ve başarılarla küresel havacılık sektöründe edindiğimiz prestijli konumu ve gücümüzü pekiştirirken, yeni evimiz ‘İstanbul Havalimanı’na geçişle de birlikte yolumuza yeni yatırım ve başarılarla devam edecek, ülkemizin gururu olmayı sürdüreceğiz.”

Göz dolduran bu başarının yalnızca Türk Hava Yolları’na ait olmadığını vurgulayan M. İlker Aycı; “Bu önemli başarıda emek sahibi olan bütün yolcularımıza, çalışanlarımıza, meslek ortaklarımıza ve paydaşlarımıza teşekkürü borç biliyoruz.” dedi.

THY, 304 NOKTAYA UÇUYOR

Geniş uçuş ağı ve kuvvetli tarife yapısı ile öncü bir küresel havayolu olma kimliğini daha da sağlamlaştıran Türk Hava Yolları, bu sene içerisinde açılan Freetown, Semerkant, Krasnodar ve Moroni hatları ile birlikte 122 ülkede, 49’u yurtiçi, 255’i yurtdışı elde etmek üzere toplam 304 noktaya uçuş gerçekleştirmekte. En son teknolojiye sahip, çevreye duyarlı yeni nesil uçak siparişleriyle 2023 yılında takriben 475 uçaklık bir büyüklüğe ulaşacak olan ve hâlihazırda dünyanın en genç ve en modern filoları arasında bulunan Türk Hava Yolları filosu, bugün 217’si rahat vücut, 92’si geniş beden ve 20’si kargo uçağı edinmek üzere toplam 329 uçaktan oluşuyor.

DOLULUK ORANI YÜZDE 82’YE ULAŞTI

Trafik sonuçlarına bakıldığında, yılın dokuz aylık döneminde, toplam yolcu doluluk oranı 3,2 puanlık artış ile %82’ye ulaşmıştır. Bu dönemde takriben 58 milyon yolcu içeren Türk Hava Yolları’nın gezgin sayısı yüzde 12, kapasitesi (talep edilen koltuk kilometre) yüzde 6, istek ise (ücretli gezgin kilometre) yüzde 10,3 artmıştır. Milletlerarası Hava Taşımacıları Birliği (IATA) kadar yayınlanan istatistiklere kadar yılın 9 aylık döneminde global havacılık sektöründe kapasite yüzde 6, talep ise yüzde 7 oranında artmıştır.

TURKISH CARGO’NUN GELİRİ 1,2 MİLYAR DOLAR

Taşıdığı kargo hacmi, yeni uçuş noktaları ve filosuna eklediği kargo uçakları ile dünyanın en hızlı gelişim gösteren hava kargo taşıyıcısı olan Turkish Cargo, dünyanın 122 ülkesindeki müşterilerine sunduğu hizmetlerini Türk Hava Yolları kalitesi ile sürdürmeye ve dünya hava kargo pazarındaki payını artırmaya devam etmektedir. 2018 yılının dokuz aylık dönemini büyük bir galibiyet ile tamamlayan Turkish Cargo, bir önceki yılın benzer dönemine kadar yüzde 25 artışla 1 milyon tonun üstünde kargo taşımış olup, kargo gelirleri ise %29’luk yükselme ile 1.2 milyar USD’ye ulaşmıştır. Turkish Cargo, dünyanın en büyük hava kargo taşıyıcılarından biri olma hedefi ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Cumhuriyetimizin 95. yılında açılışı yapılan İstanbul Havaalanı, Türkiye havacılık sektörünün ve Türk Hava Yolları’nın önemli dönüm noktalarından birine tanıklık edecektir. Tüm havacılık sektörüne yepyeni bir solgun getirecek İstanbul Havalimanı ile Türk Hava Yolları’nın büyümesi daha da sürat kazanacaktır. Türk Hava Yolları, bu dev yatırım ile yolcularına Türk Hava Yolları deneyimini en üst seviyeye çıkartarak, dünya liderliğine içten yükselişini sürdürecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: